| leoleutzu395 a întrebat:

Ma poate ajuta și pe mine cineva va rog cu un sfat?
Eu sunt a 12 a, pe mate-info si nu stiu cum sa-mi mai programez timpul. Vreau sa dau la medicina și nu stiu daca mai am timp sa ma pregătesc bine de tot, am facut pregătiri pana în martie cu pandemia, apoi am zis ca nu mai dau si ca merg pe Politehnica, dar mi s-a luat de mate si info, nu mai vreau. Imi place mult biologia si vreau sa urmez la medicina în București, dar nu prea mai am timp... am si matematica la care nu stiu ce o sa fac, pentru ca îmi trebuie meditație, deoarece eu 2 ani am fost pe filologie si in a 11 a m-am bagat pe mate info si plus ca cu online-ul asta nu inteleg nimic. Ma poate ajuta și pe mine cineva cu un sfat?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei invata constant, cate putin in fiecare zi, vei avea sanse si la medicina. Legat de chestia cu matematica, concentreaza-te sa inveti bine chestiile simple de bac sa iei macar o nota de 7 sa zicem. La mate daca rezolvi primul subiect complet si mai faci si cate putin din celelalte doua e imposibil sa nu iei nota de trecere. Probabil tu te gandesti acum ca vei vrea o nota mare dar crede-, ma ca daca dai la medicina e complet irelevanta media de la bac, medie de trecere sa fie.
Daca lucrezi in fiecare zi cate putin (sa iei materia de la inceput la chimie si bio si sa incepi sa faci si grile pentru admitere, si eventual sa treci de mai multe ori prin ele pana la examen) ai sanse mari sa intri.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Meditații online la mate găsești pe prietenul Google.
2. Dacă vrei 100% timp găsești.

| Crackman a răspuns:

Termina tu liceul și vezi unde te bagi
Trebuie sa te gândești ce este de viitor și toate cele.
Acum sfatul meu este sa nu te omori prea mult cu învățatul, ca nu o sa scoată aur din tine la final, înveți cat crezi ca este suficient si a doua zi iar pana zici ca este suficient

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum ti s-a luat de mate si info, asa o sa ti se ia de invatat daca intri la medicina. laughing

Dar daca asta iti doresti, sfatul meu e sa gasesti pe cineva care sa te mediteze la mate, si dupa ce termini cu bac-ul iti iei un an liber si te pregatesti pentru medicina.