| UnTipObisnuit a întrebat:

Salutare!

Sunt in clasa a 10-a profil matematica-informatica, intensiv informatica si as dori sa ma transfer la profilul stiinte sociale intensiv engleza.

Ma intrebam daca nu cumva stiti procedura de transfer in ce consta?

Sunt interesat de ce acte as avea nevoie, de ce trebuie sa fac si am auzit ca este un test pentru ceva, parca diferenta de capacitate? Ma rog, din istorie etc, materii care se fac mai putin la profil meu curent.

Dau funda! happy

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul in care schimbi profilul se poate face, de regula, in vacanta de vara. Trebuie sa ai media de promovare a cl. a X-a cel putin egala cu a ultimului promovat si sa sustii examene de diferente la materiile obligatorii pe care tu nu le-ai facut la profilul actual si s-au facut la profilul de transfer in clasele a IX-a si a X-a.
Prin exceptie transferul se poate face si in cursul anului, in unele situatii de exceptie.
Conform Regulamentului-cadru, citez:
" (3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Trebuie sa depui cerere de transfer, semnata si de un parinte, la liceul unde vrei sa te transferi.

| UnTipObisnuit explică (pentru Ioandelasal):

Pai vreau acelasi liceu, doar profilul schimbat

| AnaAna8 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Normal așa e procedura dar nu se mai iau în seamă toate proceduriile. Eu m-am transferat din semestrul al 2 lea al clasei a 10 a și nu am avut nici o situație speciala și m-au luat foarte ușor și nici media nu a prea contat, depinde și de liceu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Conditiile si procedura este aceeasi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnaAna8):

Inseamna ca nu s-au respectat prevederile scolare.

| F3d0x a răspuns:

Tragi tare si incearca sa termini mate-info.
O sa mori de foame cu stiintele sociale.

| UnTipObisnuit explică (pentru F3d0x):

Nu e ideea ca nu imi place mate-info pentru ca este greu.

Dar parca mai tare ma atrag materiile umaniste decat cele reale.
Vad la finalul anului daca voi ramane cu aceeasi parere dupa care ma voi transfera.

Nu prea urmaresc banii, ca oricum, profesor la ceva universitate tot pot ajunge

| AnaAna8 a răspuns:

Ai nevoie de următoarele acte : Cerere de transfer pe care o primești de la secretariat, copie după carnetul de note( foaia / foile cu mediile ) și după cartea de identitate. Diferente dai la materiile pe care nu le-ai făcut acolo dacă nu mă înșel vei da și latina. În principiu te duci Îți depui actele. Va avea loc un consiliu de administratie si se vor uita peste situatie ( media trebuie sa fie 10 la purtare, media generala de obicei mai mare decât cel cu cea mai mica medie din acea clasa și sa nu aibă un număr prea mare de elevi ) Ca sa iti dau o veste mai buna, și eu m-am transferat, iar la acel liceu nu țineau cont de nici unula dintre aceste aspecte și totuși liceul e al 3-lea din oraș dar totuși sa le respecți ca sunt puține licee la care o sa ai o asemenea șansă ). Dupa aceste proceduri aștepți sa te sune ca sa primești informațiile. Dacă te accepta o sa te cheme la examenul de diferența pentru materia / materiile respective și tu încerci sa te pregătești din materia de clasa a 9 a și clasa a 10 -a semestrul I. Dacă vrei doar din a 11 a Îți trebuie clasa a 9 a și clasa a 10. Nu este foarte greu trebuie sa iei minim 5 și probabil vor fi 2 probe : de oral și scris nu e foarte greu dar sa ai habar măcar despre ce e vorba. Oricum despre materiile de diferenta o sa te anunțe ei. Eu am avut materii la care a trebuit sa dau diferenta ( Muzica, desen, opțional ) dar mi-a trecut din burta laughing dar sa te aștepti sa dai la materiile care se fac acolo și tu nu le ai făcut. O sa mai vezi pe parcurs. Pana atunci, mult succes! happy