| Alexstefan210 a întrebat:

Salutare tpu.Am o problema cu geometria, nu o pot aplica deloc.Degeaba stiu toata teoria deorece nu stiu deloc sa aplic (chiar deloc). Sunt clasa a 7-a si am note destul de bune la celelalte materii, la algebra am doar 7-8-9.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? Vreau sa merg la mate-info deoarece imi plac toate materiile de care ai nevoie (informatica, fizica, chimie si matematica).

Fara raspunsuri gen du-te la meditatii

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TristanTzara a răspuns:

Deci tu cunoști teoria din geometrie dar nu prea poți să o aplici. Întrebarea e "chiar înțelegi teoria sau numai știi cuvinte?" Dacă nu înțelegi, întreabă și tu pe care înțelege ce înseamnă toate alea și are bună voința să îți explice.

Dacă înțelegi dar nu poți să faci problemele, soluția e simplă: exersează, începe cu cele mai ușoare capitole din manual de la fiecare capitol și încerișor rezolvă-le.

De asemenea caută și tu pe net, există atâtea resurse. Pe Youtube am văzut ceva profesor care explică foarte bine. Cauți lucrul pe care nu-l înțelegi și te uiți până înțelegi.

| Alexstefan210 explică (pentru TristanTzara):

Problema mea este la facut problemele de geometrie

1 răspuns: