| j1NNNx a întrebat:

Salutare TPU, curand o sa ma mut in Germania si tot ma gandesc ca nu o sa pot vorbii limba, adica mi se pare o limba EXTREM de grea. De o saptamana tot incerc sa invat "buna ziua" si nici acum nu-l stiu. Credeti ca as putea vorbii Engleza? (mai ales la scoala)

Răspuns Câştigător
| Kennedy97 a răspuns:

Până ce te acomodezi cu limba,cu siguranţă o să poţi să vorbeşti în engleză. Germania e o ţară dezvoltată,unde orice cadru didactic,şi nu numai, şi oameni de rând, cunosc cel puţin două limbi străine.
O să te acomodezi cu limba, foarte repede, şi nu o să mai fie o problemă.
Succes! happy

| MCB2000 a răspuns (pentru Kennedy97):

Tin sa te contrazic, am fost in Germania, iar nemtii sunt foarte nationalisti, in unele scoli nici macar nu se preda engleza.

| Kennedy97 a răspuns (pentru MCB2000):

Tot ce am scris eu mai sus, știu de la o româncă ce locuiește în Germania. Am fost plecat în Germania cu un proiect, și am stat cazat la o româncă. Și ea mi-a povestit tot ce am scris eu.

4 răspunsuri:
| syd2 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema doar ca sunt in Italia.

| Rauldor a răspuns:

În 150 de ore poţi învăţa comunicarea în limba germană la nivel de începător sau se ţin cursuri în Germania pentru emigranţi.