| dNywOw a întrebat:

Vreau sa stiu daca este vreo facultate in cadrul politiei ca sa devin investigator. Eu inteleg prin investigator cel care este chemat la locul crimei, face interogatii, vorbeste cu martori, cauta indicii, etc. Vreau sa stiu daca exista vreo astfel de facultate sau ceva de genul in Romania. Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceea ce vrei tu sa fii se numeste politist judiciar si trebuie sa faci, dupa terminarea liceului, Academia de Politie.

| dNywOw explică (pentru Ioandelasal):

E adevarat ca este academie de politie si la cluj? Si dupa ce termin academia, imi pot alege acest profil de politist judiciar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru dNywOw):

Nu, Academia de Politie este una singura, in Bucuresti. Poti alege profilul dupa terminarea Academiei, daca sunt locuri acolo unde te repartizeaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista academia de politie.

| SepTarU92 a răspuns:

Exista academia de politie la campina...dar nu de investigator..ca sa intri trebuie sa ai bacu luat si 10 le purtare poti intra si fara bac... ca soldat gradat 3 luni de instruire etc