| Kolors a întrebat:

Scuzati categoria, nu am stiut unde sa pun intrebarea.Salut.Am o problema cu un om din sat. Zice ca eu i-am furat o funie cu care lega iapa pe camp pentru ca m-a vazut ca am trecut pe acolo cand ma duceam sa iau iapa mea.A zis ca a mai vazut si alte 2 persoane pe acolo si ca maine cheama politia.Eu am 18 ani, azi imi venea sa plang cand a zis de politie.Eu nu i-am furat nimic,am si doi martori care pot spune ca nu am avut nimic in mana,daca ma ia politia si dau declaratie, mi se mai intampla ceva sau plec acasa? Iar cu cazierul cum ramane? O sa se "murdareasca"? Pentru ca vreau sa ma angajez si poate o sa mi-l ceara.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea poate sa-ti faca nimic pentru o funie, doar daca mai adaugi si alte "evenimente" penale.
Cazierul iti ramane curat pana ce nu ai o condamnare penala definitiva.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, exact aici trebuia să pui întrebarea!

| K0sti a răspuns:

La 18 ani sa pui asemenea intrebari...

| untu a răspuns:

Daca nu ai luat nimic,stai linistit ca nu ai de ce sa-ti fie teama de politie,dar lasa-i sa cheme,dai declaratie,sa ceri omului dovezile sau martorii cu care sa vina sa dea si ei declaratie! Dupa declaratie,politia va face cercetari,va veni la tine acasa si nu va gasi nimic,ei te va gasi curat si nevinovat! Politia va sanctiona pe vecinul care te-a reclamat cu o amenda usturatoare! Daca vecinul sa incapataneaza si nu tace, ii cumperi o funie noua si da-i lui ca sa taca din gura si sa-i zici,, Poftim vecine, iata funia care pretindeai ca i-am luat eu si foloseste-i si bunul Dumnezeu te va vedea si va face dreptatea divina!"O sa vedeti cum va reactiona: se va rusina sau se va speria? In privinta cazierului, stai linistit ca politia nu va tocmi nimic pentru ca te-a gasit nevinovat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu patesti nimic.Nu are dovezi clare odata ce tu ai martori ca nu aveai nimic in mana.Martorii lui doar te-au vazut prin zona deoarece TREBUIA sa treci pe acolo. Stai linsitit si spui totul la Politie.Cred ca vor veni ei acasa la tine sau te vor chema.Dai declaratie si gata.

| Nicoleta4000 a răspuns:

Nu are ce sa iti faca