| Faur_Estera_2001 a întrebat:

Spuneți-mi și mie 5 cupluri celebre, atât din literatura română, cât și din cea universala. (Ex:Romeo și Julieta).

Răspuns Câştigător
| leapșa a răspuns:

Gasesti 5 cupluri in "Mandrie si Prejudecata":
Elizabeth and Darcy
Jane and Bingley
Charlotte and Mr Collins
Lydia and Wickham
Mr and Mrs Bennet

Ar mai fi din: "Enigma Otiliei"- Otilia si Felix, Otilia si Pascadopol
"Morometii" - Moromete si Catrina
"Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi"- Ștefan Gheorghidiu si Ela

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu știu ce fel de proiect pe această temă vei putea face tu dacă nu ai cunoștințele necesare și te pui în situația de a întreba pe alții.
Este cît se poate de clar că universul cunoștințelor tale este foarte limitat, din cauza unei acute lipse de lectură.
Nu știu cu ce te va ajuta, în realizarea proiectului, dacă vei primi minime răspunsuri de la unii binevoitori.
Chiar și cu acestea tot trebuie să te duci „ ab ovo" ( la origini), să afli despre ele ( deci să citești).
Un apendice la indicativul tău de utilizator, acel 2001, ne poate îndreptăți să credem că ești născută în 2001 și ai acum 16 ani.
Pînă la ceastă vîrstă tu ar fi trebuit să fi citit cel puțin cîteva sute de cărți și atunci, pentru o asemenea temă de proiect, nu ai fi fost pusă în situația să întrebi pe alții.
În final, îți propun și eu cîteva exemple de cupluri, din literatura universală sau chiar din viața reală.
Dar, înainte de a începe a le enumera, țin să precizez că, vorbind de cupluri celebre, noțiunea se poate referi și la cupluri
de același gen ( doi bărbați sau două femei) nu numai „ bărbat și femeie".
Iată o serie de astfel de exemple...
Don Quijotte și Sancho Panza; Hamlet și Ofelia; Maria Sklodowska și Pierre - Joliot Curie; Pardaillan și Fausta; Stan și Bran; Pat și Patachon; Napoleon și Josefina; Lady Hamilton și amiralul Nelson; Ulise și Penelopa; Ahile și Patrocle; Patrocle și Lizuca; Paris și Elena; Anna de Austria și lordul de Buckingham;
Spencer Tracy și Katherine Hepburn; Priam și Hecuba; Romulus și Remus; Castor și Polux; Samson și Dalila;
Și încă poate ar mai fi... Chiar multe...
Eu ți - am sugerat multe exemple. Dar pentru aceasta, cum spuneam, pentru a putea scrie ceva despre aceste personaje trebuie de mers la origini.
Mai întîi trebuie de aflat cine au fost aceste personaje, unde le poți găsi, să citești despre ele și apoi abia să te apuci să unești cinci astfel de cupluri de o asemenea manieră încît să - ți poți face a matale temă.
„Învățatul este cea mai grea muncă", cum foarte bine spunea cineva, mai sus, într-un răspuns, cel despre mersul la facultate.
Spor la treabă!

| 0buna1buna2 a răspuns (pentru corolav):

Usor mai maestrul literaturii ce esti, omul a pus doar o intrebare simpla happy Da-te mare in alta parte, "întîi"

| AC4S4 a răspuns:

Tristan si Isolda

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Vitoria si nechifor lipan