| ioanaccc a întrebat:

Stiinte sociale sau Filologie? Nu im place matematica, chimia, fizica, nu ma descurc. Si nici franceza. Nu as vrea lb. romana exagerat de mult! Engleza mai merge... Italiana se face la folologie? La ce credeti ca ar trebui sa dau? + ca dau la Liceul Catolic din Iasi.

Răspuns Câştigător
| Lia96 a răspuns:

Daca zici ca nu-ti place franceza si nu vrei romana exagerat de mult da la stiinte sociale, la unele liceee se face italiana, sau am impresia ca trebuie sa alegi intre italiana sau franceza.

7 răspunsuri:
| Patrăţel a răspuns:

Filologie-perfect! love struck
Si la sociale faci romana thinking la fel ca la filologie,depinde si de profesor.
Depinde, faci franceza doar daca ai intensiv/bilingv franceza. Daca ai bilingv, faci franceza in dravi(scuza-mi expresia), si spun din propria experienta. Daca nu, e ok.
Cu chimia/fizica/biologia nu o sa mai ai de-a face din aaaa.11! big grin o sa faci o singura ora pe saptamana, o ora care le imbina pe toate 3! Super convenabil din nou.Eu nu fac italiana, fac latina.Vot pentru. filologie, din partea mea.

| JustMusic a răspuns:

Buna, eu sunt la stiinte sociale in anul 3 e destul de ok.Chimie si fizica faci pana in a10 inclusiv dar nu faci nu stiu ce reacti faci ceva elementar.Matematica faci pana in a 12 dar e foarte usoara, nu stiu sigur daca din a 11 ai 2 sau 1 ora pe saptamana{eu momentan fac 2 dar mi se pare ca una e o ora de optional}. Romana faci 4 ore de romana si nu faci gramatica faci doar literatura, adica la orice profil ai fi in liceu se face doar literatura.
La filologie e mai naspa ca se pune mare accent pe libile streine dintra 11 o sa ai 4-5 ore pentru fiecare limba streina, un alt dezavantaj din punctul meu de vedere este LATINA{eu mi-am dezvoltat o alergie la aceasta limba}, nu e chiar grea daca o faci si in generala, sau daca te apuci de invatat dumnezeieste, dai teza la latina si o faci pana in a 12, la stiinte sociale nu dai teza la latina si nici nu mai faci dintr-a 11 a.La filo scapi de mate chimie, biologie si fizica definitiv dintr-a 11.La stiinte mai faci o ora.2 de mate dintr-a 11.

| AlexandraPrincess a răspuns:

Socio Uman ti se potriveste..si eu vreau la Socio, apoi spre Drept. love struck

| strawberry03 a răspuns:

Auzi, dar de aici inteleg ca prea putine iti plac. Hai, inteleg cu mate si alea, dar "romana nu exagerat de mult", franceza nu, si engleza "merge"...da la stiinte sociale daca iti place mult istoria si geografia. Si despre italiana eu zic sa te gandesti. Adica, nu peste tot faci, depinde de liceu. Da la ce ti-e mai bine, ca vad ca nu iti plac prea multe. La filo se face multa romana, eu sunt la filo dar mi-e foarte bine pentru ca imi plac limbile straine si romana. Daca tu crezi ca iti plac la fel de mult, te sfatuiesc sa mergi acolo, daca nu..mai gandeste-te!winking

| andreea49 a răspuns:

Ambele sunt profile bune...din cate stiu eu, italiana nu se face la filologie

| MestecGuma a răspuns:

Depinde de liceu eu sunt la Dante Alighieri din Bucuresti si el este de italiana deci fac in fiecare zi italiana. Eu zic filologie. Sunt la filologie si este foarte usor. dar nu zic ca stiintele sociale ar fi grele nici ele nu sunt.
bft
funda?

| angelo_8500 a răspuns:

Du-te la stiinte sociale....stiinte sociale mi se pare cel mai calumea profil...este o combinatie intre real si uman dar cu mai mult umanhappy
In plus este un profil foarte usor si care merita facut