| deea_1980 a întrebat:

Stiti unde pot gasi informatii despre Scutul lui Ahile? in ce carte, daca stiti si capitolul ar fi si mai bine...multumesc.

Răspuns Câştigător
| zuzu_6188 a răspuns:

Pai uite am gasit eu...din cate am inteles gasesti in cartea Iliada de Homer randurile 478-608...dar uite site-ul aici daca vrei mai multe informatii:) http://translate.google.ro/....../translate

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Nu ştiu dacă există undeva consemnat ceva despre "scutul lui Achile". Există însă consemnat ceva despre "călcîiul lui Achile". Caută pe google sau pe Wikipedia la Achile sau lau la Thetis.
Cît despre armă de apărare, se spune că avea o "armură" de nepătruns, făurită de zeul Hefaistos