| FriendsShow a întrebat:

Sunt clasa a 8-a..mai e putin pana cand imi voi alege liceul.ce profil credeti ca ar putea fi mai bun? filologie sau stiinte sociale? (nu prea imi place matematica si stiu ca nu dau bacul la aceste profiluri). De exemplu daca mie imi iese media la liceu 8.70...si media pentru liceu este 8.75.Pot trece prima varianta...sau daca iau 8.70 si media este 8.50.Eu trebuie sa trec prima varianta pe care o doresc insa mi-e teama ca nu voi intra unde vreau si nu stiu ce sa fac.astept solutii despre aceste lucruri.Multumesc!

2 răspunsuri:
| Ramo137 a răspuns:

Pai la filologie o sa citesti la carti...
si la stiinte sociale e bine. e cel mai usor profil

| griveiit a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Mai e putin pana la examen, asa ca gandeste-te bine. Stiinte sociale este cel mai usor profil! Nu stiu sa detaliez pentru ca eu merg pe mate-info. In legatura cu liceul; daca tu ai 8, 70 si media liceului este 8, 75, doar cu putin noroc vei intra, adica daca pana la media ta nu s-au ocupat locurile. Sfatul meu, insa, este sa pui un liceu cu o medie putin mai mica de admitere fata de media ta. Spre exemplu: mie imi iese media aproximativ 9, 50, iar liceul in care vreau sa intru are media 9. In acest caz, sansele sa intru acolo sunt mai mari. Asa si in cazul tau. Succes la examen si vezi unde te duci (TREBUIE SA ITI PLACA, TOTUSI).