| saturday10 a întrebat:

Sunt la mate-info, dar vreau mult sa urmez Facultatea de Litere pentru a deveni profesor de limba romana. Mentionez ca am un profesor extrem de bun de romana si ca ma pasioneaza din generala aceasta materie. Am sanse sa intru la facultate, desi sunt pe profil real?

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Normal! Nu contează profilul la care eşti dacă vrei să urmezi o facultate opusă profilului.Este greu de recuperat materia de la celelalte profiluri, peste tot se întâmplă aşa, dar dacă îţi place așa mult româna atunci ştii că nimic nu te va putea opri să te faci profesor de română! Cred că româna este cea mai uşor de recuperat dintre toate materiile şi indiferent dacă ar fi fost altceva, tu poţi decide dacă mergi pe asta în continuare sau nu!
Ai șanse din plin, profilul nu contează ci ce ai tu în cap! Unul de la mate-info poate fi oricând mai bun la română decât unul de la filologie!
Sper că ai prins ideea şi că îţi va da încredere și curaj în ceea ce vrei să faci! happy

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, normal, de pe mate-info ajungi oriunde. Eventual daca esti a 11-a ai putea sa te muti la o clasa de filo ca n-are rost sa te mai chinui cu bac la mate, fizica etc.

| saturday10 explică (pentru Adry05):

Sunt a 10-a, dar nu este nicio problema cu matematica si fizica, de aceea nici nu vreau sa ma mut. Plus ca profesorii de lb romana de la uman sunt mult mai slabi decat profesorul meu, asa ca nu vad rostul in a ma muta happy

| Adry05 a răspuns (pentru saturday10):

Zici acum ca nu e, dar crede-ma ca in 11-a incepe urgia. laughing pur si simplu eu nu vad rostul sa dai bacul la materii grele ca cele de la real cand nu-ti trebuie niciuna din ele. Muta-te pe filo in alt liceu eventual unde stii ca au profesorul de romana si eventual o limba straina foarte bun.

| Matei_Gianina_1970 a răspuns:

Frate,asta este cea mai amuzanta intrebare...NORMAL! Poti,, renunta'' la facultatea asta dupa ce termini acest an, apoi te inscrii la cea de litere.Am o cunostinta care a facut asta, dar pentru alte facultati.Ce faci tu este sa treci dintr-o extremitate in alta, iar asta depinde de anul in care esti. Daca ai note bune la romana si esti bazat, iar la celelalte materii te descurci, totul o sa fie bine.La real te concentrezi mai mult pe matematica,informatica,chestii de oameni inteligenti...Iar,in fiecare an,istoria,romana, geografia si toate cele devin mai fluide, materia nemaifiind predata cu atata avengura. Daca tu spui ca ai un profesor bun la romana iti dau sfatul de a te gandii bine la pasul pe care il faci: In sensul ca, daca te pasioneaza, trebuie sa te dedici.Ma rog, asta a fost ca o paranteza, dar sunt sigura ca ai inteles happy