| Corina1325 a întrebat:

Din toamna trec in clasa a 8-a si nu stiu la ce profil vreau sa dau. Imi spuneti... daca dau la mate-info pot da apoi la orice facultate vreau? Si daca dau la filologie ce pot ajunge in viata daca dupa urmez facultatea de litere? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Daca dai la mate info poti urma orice facultate vrei...nu as putea spune acelasi lucru si pentru uman(ex:profesoara mea din a 7-a de romana, a facut liceu de mate info)

5 răspunsuri:
| Kitty a răspuns:

Dupa terminarea liceului poti urma orice facultate vrei, doar ca daca faci filologie iti va fi mai greu la facultate daca aceasta se bazeaza mai mult pe matematica si invers. Daca urmezi facultatea de litere poti ajunge profesor/invatator, dar mai sunt si alte facultati, limbi straine, turism, drept.

| Betty18 a răspuns:

Poti sa dai la ce profil vrei tu, iar mai tarziu sa alegi o facultate care nu are legatura cu ceea ce ai facut la liceu.
acum depinde si ce vrei tu sa urmezi mai departe, ce ti-ar placea.
daca dai filologie ar fi putin mai usor daca dai apoi la litere, la jurnalism, limbi straine, ceva legat de istorie. daca dai la mate info ai putea face ceva ce implica matematica.
oricum nu prea conteaza ce profil urmezi in liceu.
la filologie este frumos pentru ca inveti multe chestii interesante.
daca dai la litere ai putea sa ajungi profesor de romana.

succes

| EmySweety a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai castigat iesi daca ai terminat un profil de real. Este adevarat ca muncesti mai mult insa o sa vezi ca in viitor te va ajuta. Eu am intrat la mate-info anul trecut si pentru ca am vazut ca este cam greu am vrut sa ma mut la uman. Norocul meu ca am avut un profesor alaturi care m-a convins ca cel care termina un profil real are mult mai multe "porti deschise " decat cel de la uman.

Acum tu alegi ce vrei si ce crezi ca este mai bine pentru viitorul tau.

| Anca_3311 a răspuns:

Mate-info e un profl destul de dificil...depinde ce itiplace tie mai mult...mai sunt si stiintele sociale! succes

| rebecca079 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai avantajos este un liceu economic pentru ca poti studia o gramada de materii folositoare big grin