| stardeea a întrebat:

Suntem pregatiti pentru anul 2012? Credeti ca sfarsitul lumii va avea loc pe 21 12 2012?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Cineva spunea: nu am aceasta preocupare, chestia cu sfarsitul meu am lasat-o in grija lui Dumnezeu, datorita Lui m-am nascut, El a avut grija de cum am trait, El se va ingriji si de sfarsitul meu. Eu am alte treburi de facut. Trebuie sa scriu o carte, trrebuie sa vad ce au mai scris altii, trebuie sa vizitez un prieten, am pe cineva bolnav de care sa ma ingrijesc, trebuie sa merg la serviciu, trebuie sa-mi cresc copiii, trebuie sa-mi vad de sanatate, trebuie sa particip la o onomastica, la o nunta... nu am timp sa ma gindesc la sfarsitul meu.

29 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Lumea s-a sfarsit de vreo 2 sau 3 ori pana acum (asta din cate stiu eu)... la trecerea in anul 2000 se sfarsise o data... si inca de cateva ori... ca au calculat, apoi si-au dat seama ca au gresit... au recalculat si le-a dat alta data... Din cate stiam eu in 2012 se vor inversa polii magnetici ai pamantului (care nu sunt aceeasi cu polii geografici, implicit nu ne vom intoarce cu capu-n jos)... va fi modificat campul magnetic al pamantului...

| LuS[z] a răspuns:

ASTA E O PROSTIE! DOAR DUMNEZEU STIE CU ADEVARAT CAND VA VENI SFARSITUL LUMII.

| georgehari a răspuns:

E clar că atunci va avea loc sfîrșitul lumii. Eu mă pregătesc, am o listă cu lucruri care trebuie făcute pînă atunci. Nu știu însă ce să fac cu creditele la bănci, să le mai returnez sau le las așa? Se știe că impozitele șiu creditele nu dispar niciodată.

| Dara a răspuns:

NU, nu cred ca sfarsitul lumii va fi pe acea data.La cartea sfanta spune ca nici ingerii nu stiu cand va fi sfarsitul lumii.De unde sa stie de asta cine stie ce savant ateu?!
Si-apoi, sfarsitul lumii e ceva relativ dupa parerea mea.De ex. pentru cei care au murit in timpul tzunami-ului, nu a fost sfarsitul lumii atunci?

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Tu esti pregatita pentru ziua de maine?
@georgehari: te rog insistent sa-ti platesti toate taxele pana la 21.12.12, altfel ratam sfarsitul lumii din cauza ta!

| stardeea explică:

la bazele acestei supoziti sta profetia maya

| stardeea explică:

DAR U IMI ESTE FRICA DE SFARSITUL LUMI

| stardeea explică:

am vrut sa scriu ca nu imi este frica de sfarsitul lumi, mi pare rau ca pe 22 12 2012 ar fi ziua mea crying

| stardeea explică:

vreau sa vina sf lumi acum

| JayLeno a răspuns:

hmmm...ar fi pacat, tocmai in 2012 cand vrea si Romania sa adopte moneda eurostraight face

| pepino a răspuns:

@Raspuns anonim
Se scrie cu doi "i", nu cu doi de "i", deoarece se spune "o caruta cu doi magari" si nu "cu doi de magari"

@cristideea
mai vorbim noi pe 22.12.2012

| larapopa a răspuns:

Sfarsitul lumii nimeni, niciodata, nu-l poate stii. Singurul Dumnezeu este cel care stie, sau este cel care va hotara, cand va fi sfarsitul lumii.Nu te gandii la sfarsitul lumii, traieste-ti viata frumos, cinstit, modest, in spiritul credintei in Dumnezeu si nu o sa-ti mai fie frica de sfarsitul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te gandesti la asa ceva? Pentru mine nu prezinta interes previziunile sumbre.'' Sfarsitul lumii'' e pentru fiecare sfarsitul vietii nimic mai mult. Nu cred ca exista om sa fie pregatit pentru asta. Gandeste mai pozitiv!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

de ce nu in 20 12 2012?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cristideea-se scrie "lumii", cu doi de i

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e o proastie. sfarsitul lumii avn de mai multe ori pana acum.Doar Dumnezeu stie cand vn sfarsitul loomii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...se simtee asta stiu sigur ca va fi SUNT PREA MULTE DOVEZII...singura mea frica daca mor este sa nu ajung iadlaughing daca exista...sincer nu imi pare rau ca vine sfarsitul fiindca adevarul ne va fi relevat sau nuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma star_deea imi poti spune catzi ani ai?
dar acum nu maine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu cred ca va fi sfarsitul lumi se zice ca sfarsitul lumi nu l stie nimeni i nafara de dumnezeu nici ingeri nici fiul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pct meu de vedere sfersitul lumii se apropie dar n-ai de unde sa stii cand. Deja se observa clar ca se apropie...Multe dintre femei chiar barbati nu mai pot face copii, un grad mare de poluare, tot felul de virusi noi, inundatii, tot felul de tsunami, etc etc. Nu vi se pare asta mai degraba sarsitul lumiii? cel mai probabil asta-i, daca nu vom putea face copii, vom muri toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-zeu spune ca nimeni nu va sti cand o sa se intample, savantii spun ca peste 5miliarde de ani pamantul va fi inghitzit de soare(dar cine stie daca omenirea va mai ajunge pana atunci), ceea ce se intampla astazi va fi si in 2012(poate ceva mai rau), ptka omenirea chiar nu are intentie de a se schimba in bine, eu nu cred ca omenirea va disparea de tot de pe fata pamantului, dar sigur vom avea momente grele chiar la nivel catastrofal doar din cauza noastra, ar trebui sa lasam natura sa-si faca cursul ei si sa nu mai sufocam pamantul cu atata mizerie si nu in ultimul rand un NU la arme nucleare si fel si fel de experimente periculoase, NU la virusi facuti in laborator etc...eu cred ca D-zeu s-a cam saturat sa ne ocroteasca si sa ne invete cum sa ne comportam si cred ca nu-i mai vine nici sa ne distruga ptka ne autodistrugem singuri

| fericirea a răspuns:

In anul 2012 voi avea 66 de ani,in Romania vor fi schimbari de mentalitate,vor fi inundatii ,un cutremur ce va afecta Bucurestiul.Pamintul va avea probleme din cauza inversarii polior dar viata va merge inainte.

| nita_4681 a răspuns:

oh go on trebuia sa murim de atatea ori pana acum...in 2000 asa scria in Biblie. apoi in 2008 cu experimentul acela... Unul din semnele care aduc la sf lumii este : cearta dintre oameni...relatiile dintre oameni vor dispareahappy Si asa si este pentru noi banii sunt cei mai importanti.egoismul nu ne gandim deloc la iubire! Sexul este important de asemeneawinking, nu iubirea, dragostea adevarata. Toata lumea vrea doar bani...De ce nu ne amintim de unde am plecat? De la un mic copil ajungem impartati? Eu zic ca in sufletele noastre exista o speranta... Daca vrem, ne putem schimba. Putem deveni mai buni.De ex, raspunsul acela anonim, eu sunt sigura ca ai zis faptul ca se scrie cu doi de "i" din rautate.Macar recunoaste. Poate aceea persoana nu a stiut asta...toti mai gresim suntem oameni! Avem sentimentee...Noi singuri ne distrugem, nu Dumnezeu. El ne lasa in pace... Vrea Sa vada cat de sufletisti suntem... dar noi de unde? Uneori chiar si fratii se mai cearta intre ei pentru bani.Copiii numai asculta parintii pentru bani.Criminalii omoara pentru bani...TOTUL E PENTRU BANI! Cand va veni sfarsitul lumii, vom mai vrea bani? NU. Vom zice ca ne vom schimba, ca vom deveni mai buni. Dar va fi prea tarziu...Asa ca : SCHIMBATI-VA pana mai aveti timp

| Zooka a răspuns:

Sa mor eu ce prosti sunteti se vede ca habar nu aveti nimica despre 2012, in primul rand nu un savant a prezis Sfarsitul lumii ci calendarul Maya care nu a dat gres niciodata pana acum... Si teoria mai este sustinuta de Pentagon asa ca teceti dracu ca habar nu aveti nimica, comentati si voi sa va aflati in treaba

| Zooka a răspuns:

(pentru comentariul de mai sus ) In primul rand D-zeu nu ne-ar distruge... daca imi aduc aminte, D-zeu ne iubeste mai mult decat ingerii pe El. Nu inteleg de ce ne-ar distruge?

| johnsmith a răspuns:

Dc trebuie sa ne gandim mereu doar la sfarsitul lumii? ganditi pozitiv...traiti-va viata... da-l incolo de sfarsit... daca trebuie sa ne luam mereu dupa ce spune nu stiu ce savant...doar Dumnezeu stie raspunsul concret la intrebarea asta...si cu sigurantza noi nu il vom afla pana cand nu vine cu adevarat sfarsitul lumii... dar pana atunci...fiti increzatori si nu va mai bateti capul cu asa ceva!winking big grin

| mary1120011 a răspuns:

Sfarsitul lumii se apropie.Nu stie nimeni cand va fi. Dar toate semenele de care biblia ne-a avertizat s-au intamplat.