| asasaasa a întrebat:

Vi se pare normal ca o tara sa zicem America dar poate fi oricare alta sa aiba baze militare in alta tara sa zicem Romania, fara ca acea tara sa nu aiba si ea la randul ei baza militara in America de ex? nu vi se pare ciudata treaba asta?

13 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru cetăţeanul român cel mai bun mijloc de educaţie este BICIUL.

| onasis1961 a răspuns:

Intotdeauna cine detine suprematia armata taie si spanzura, face cam tot ce-si doreste.

| FlorinDiablo a răspuns:

Stai ca iti pun cum sta treaba cu bazele militare din America in Romania fiind membra nato si vazandu-ne mai prosti nu pe noi ci pe guvern au hotarat sa faca o baza la noi pentru ca e mult mai rapid sa ajunga in Irak unde se duce o lupta pentru petrol.

| valentingb a răspuns:

Nu mi se pare ciudat, este totul un schimb de servicii. Soldatii romani folosesc Humvee-uri americane in lupta, primesc instructie americana, scutul antiracheta mult criticat ne va proteja pe noi mai mult decat pe altii. Avem patru baterii. Turcii au montat o singura baterie si de-atunci nu i-a mai deranjat nimeni. Daca vecinul tau are o teava sparta, il ajuti s-o repare, altfel el nu te va ajuta daca iti ia foc casa. Este un schimb, facem parte dintr-o alianta trans-atlantica, ne onoram indatoririle.

| asasaasa explică (pentru valentingb):

Ciudat ca nu ti se pare anormal ca o alta tara sa aiba baze militare in ROmania iar u la randul tau sa nu ai lla ei in tara, iar pentru Humvee sa stii ca le am cumparat deci platit(uita te putin si vezi cate firme precum Chevron, Bechtel si acum aia de la Rosia Montana, toate americane fac afaceri cu guvernul Romaniei si fura poporul pe fata)-nu iti da nimeni nimic pe gratis - asa cum vom cumpara si rablele f-16

| valentingb a răspuns (pentru asasaasa):

Mai omule, vrei protectie, platesti taxa de protectie!
Daca nu, nu te obliga americanii sa fii in NATO. Dar as vrea sa vad daca avem vreo sansa fara a fi protejati de cei 27 de membri si de cei 15 parteneri ai pacii.

Vei spune" cu ce ne ajuta ei, doar nu ne dau ei nimic". Din contra. De ce se oboseste Coreea de Nord sa aiba arma nucleara? Crezi ca o vor ca sa o foloseasca? NU! O vor ca sa aiba spate, sa poata ameninta cu ea si s-o duca bine. Daca ar folosi-o pe America, de exemplu, mai raman 27 de tari care conform tratatului, le-ar da knock-out coreenilor. La fel si noi, nu suntem in NATO ca ei sa se bata pentru noi, ci pentru a declara sus si tare " Care se leaga de asta mica urata si proasta, pe numele ei Romania, o sa aiba de-a face cu noi". Atat. Ei fac treaba asta, respecta tratatul. Mergi si semneaza alt tratat cu alte tari, ca sa ne fie mai bine. Oamenii mari au venit de la coada vacii, oricine poate deveni un om mare. Ajungi ministru de externe, ca Mircea Geoana, si semnezi zece tratate politice pe an, daca esti bun la asta. Noi nu avem un astfel de ministru asa ca trebuie sa acceptam asta.

Iar bazele nu-s americane sunt baze NATO, pentru ca nu doar americanii stiu de ele. Cata vreme englezii, francezii si germanii inchid ochii, inseamna ca sunt de acord ca americanii sa faca treaba murdara pentru ei, iar romanii primesc si ei un os de rontait pentru asta. Cand esti mic, stergi pantofii altora. Hai sa avem si noi o bomba nucleara si sa vezi ca se schimba regulile.

| asasaasa explică (pentru valentingb):

Ai totala dreptate(cu toate ca mai sunt tari care nu sunt in NATO si nu le face nimeni nimic,tari gen Suedia,Finlanda, Austria) boala mea e pe politicienii astia sclavi si spagari care si tradeaza tara si nimeni nu le face nimic...

| valentingb a răspuns (pentru asasaasa):

Stiu ca am dreptate. laughing Glumesc. Cu totii avem ciuda pe ei, dar vezi tu, eu nu am pistol. Daca ai, mi-l imprumuti?winking

| asasaasa explică (pentru valentingb):

N am nici eu oricum nu stiu daca ar merge rezolvat asa, trebuie mai intai schimbata mentalitatea oamenilor sa nu mai fie niste oi credule si manipulate de cei care au puterea, sa aiba spirit civic sa deschida ochii sa fie interesati de adevaratele probleme ale tarii si ale lumii nu de ce a zis JIji Becali sau ce mai face Zavoranca... uite un film destul de interesant apropo de tema asta a coruptiei http://www.youtube.com/watch?v=2E2ZPApGL3E

| valentingb a răspuns:

N-am nevoie de filme, am constiinta si am trecut cateva teste psihologice la viata mea. Hai sa iti zic un banc:
Aterizeaza extraterestrii in Romania, se aduna presa si ei dau un interviu
:Vrem sa va dam de toate, sa va educam, sa va ridicam deasupra celorlalte...
Dintr-o data toti jurnalistii pleaca.
Ramane doar Adelin Petrisor. Il intreaba extraterestrii: Da de ce au plecat toti?
- Si-a dat Oana Zavoranu chilotii jos.

Sa nu uitam ca Media e responsabila de educarea copiilor nostri. Vrei o tara desteapta? Cenzurezi presa. Nu Bendeac, nu OTV, nu Direct la tinta si alte tampenii. Apoi, sa nu uitam, fara controlul politienesc si justitiar, fiecare face ce vrea. Si abia la urma, un sistem educational bine gandit. Pentru ca cine vrea, invata si asa.

| VladGH a răspuns:

Nu mi se pare normal dar America si Rusia detin cea mai mare putere. Cum s-ar spune ti se pare normal ca Rusia tine armata a 14-a in Republica Modova? Se tin sub control una pe alta laughing. Intr-o buna zi o sa ploaie cu MIGURI. laughing

| Mey a răspuns:

Este ciudat! Totul se reduce la manipulare si la faptul ca tarile mici nu au nimic de spus.
Romania nu este o tara nedezvoltata de aceea va rog, va implor, noi generatia actuala sa crestem si sa schimbam ceva. Noi nu trebuie sa ne lasam manipulati

| amacasa2caini a răspuns:

America isi pune baze militare in alte tari pentru mai multe scopuri:
Datorita unor tratate, prevederi, etc etc
Pentru a ajunge cat mai repede in zonele de conflict
Pentru a apara interesele pe care le are cu tara respectiva
Pentru a tine sub control o tara (cum ar fi Japonia)
si multe alte motive secrete sau nu