| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua luni am fost inselat de sotie. Suntem impreuna de 16 ani si stam impreuna de 14 ani. Suntem casatoriti de 6 ani si avem o fetita minunata de 3 ani. Stam intr-un apartament in rate si eu nu vreau nimic. Vreau sa plec, sa fug sa dispar. Por sa spun mandru ca am avut o relatie fericita si minunata, pana acum 6~8 luni, de cand sotia nu a mai vrut sa faca sex cu mine si eu am inceput sa fiu mai distant, mai rece. Simt ca vreau sa mor. Vreau sa plec undeva departe si sa incep totul de la zero. Am 34 de ani, la fel ca ea. Ce sa fac? Cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Tocmai de dragul vremurilor trecute, eu zic sa va mai acoradati o sansa relatiei vostre! Sau de dragul fetitei voastre.
Daca te-a inselat poate a fost o scapare de moment, care cred ca nu s=a mai repetat.
Cine stie ce a determinat-o sa nu mai vrea sa faca sex cu tine? Ati discutat despre asta?
In tot cazul orice ai face ramai tatal fetitei tale! Nu o parasi si pe ea!

| Agnostic86 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cum as putea sa fac sa nu ma mai doara cand o vad?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Agnostic86):

Pe sotie?
Gandeste te la printesa aia mica! Probabil esti topit dupa ea! Si mai mult ca sigur si ea te iubeste!

Indifent ce se intampla intre tine si mama ei, nu iti parasi copilul.
Nu ai specificat daca tu ti-ai gasit pe altcineva sau ca sotia ta ar umbla cu alti barbati.
Sau ca nu ar fi gospodina, ca si- ar neglija copilul.
Daca exista posibiliatea lasati copilul la unul din parinti si plecati undeva la sfarsit de saptamna. Poate e nevoie de o scanteie sa se reaprinda focul dragostei.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, pe sotie. Dar si pe fetita. Gandindu-ma ca va creste trist.
Eu nu am gasit pe nimeri si nici nu caut. Cred ca nu as putea. Nu acum. Este prea devreme. Sotia mea nu umbla cu nimeni. Cel putin asa pare acum. A avut o scapare sa spun asa. ( nu de o noapte, ci de 2-3 saptamani ). Sotia mea, este, sau asa pare sa fie, o femeie extraordinara. Si nu exagerez cu nimic cand spun ce spun. Gateste indiferent de ora si in ciuda oboselii, spala, calca si nu as fi putut sa-i cer mai mult. Sotia mea isi iubeste copilul asa cum imi imaginam ca o mama ar trebui sa-si iubeasca copilul. Si eu, mi-am platit rolul. Si eu gatesc, ( e pasiune ). Si eu spal, intind si strang rufele. Fac curat in casa si nu las nimic pe maine. Participam amindoi in casa fara sa tinem cont de ce a facut unul sau altul.
Am incercat, am trimis fetita la Tulcea, la parinti. Am fost la film, am facut sedinte foto nud, eu find pasionat de fotografie si detin echipament profesional. Am fost la biliard si timp de o saptamana am incercat sa facem tot felul de nebuni dar nu am mai putut si am cedat. A fost frumos dar acum sunt deprimat. Cred ca nu am avut timp sa imi trag sufletul si simt ca nici acum nu am. Lucram impreuna, suntel la biroul tehnic de la o firma de constructii din Constanta. Acasa impreuna, ducem si luam fata de la cresa impreua, mereu si tot timpul suntem unul langa altul. Imi vine sa ma duc undeva atat de departe, incat sa nu ma mai pot intoarce.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ma tot gandesc la ce mi-ai raspuns. La faptul ca poate ar trebui sa imi calc pe suflet, sa las principiile ce ma definesc ca om si sa inghit nemestecat amarul ce cu scarba vine cand vreau sa o ating ca stiu ce a facut. Sa invat sa traiesc cu cicatricea asta de pe creier, de dragul vremurilor ce s-au stins in tradare. Merita sa ajung un om gol pentru copil? ( cred ca da ) Si nu pot sa accept conceptul asta de " scapare de moment ". Stiu ce a fost. Nu vrea sa spuna ce a determinat-o sa nu mai vrea sa faca sex. Aici inca nu am un raspuns. Si ori ce ar fi, indiferent cum ar fi, voi ramane tatal fetitei mele asa cum mi-am imaginat inca de la inceput ca trebuie sa fie un tata.

| LoveSleep a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mi se pare extrem de scârbos răspunsul tău. Nu înțeleg de ce copilul lui primește mai mult credit decât el. Să nu cumva să se streseze fetița, dar el poate să trăiască o viață de rahat lângă cineva ca mama ei.

"Daca exista posibiliatea lasati copilul la unul din parinti si plecati undeva la sfarsit de saptamna. Poate e nevoie de o scanteie sa se reaprinda focul dragostei"

Să aprindă scânteia, pe bune? Care scânteie? Că deja i-a aprins-o tipul cu care l-a înșelat, de câteva luni. Ce a determinat-o să nu mai facă sex cu el? Chestia asta trebuia discutată înainte să-l înșele. Nu există nicio scuză pentru asta și nici nu e o chestie care poate fi iertată. Sau poate, dar nu ar trebui s-o facă. Viața lui după asta, va fi un haos. N-o să știe niciodată când îl minte, n-o să aibă încredere în ea, n-o să se simtă bine când fac sex, o să-i rămână mereu în cap că l-a înșelat și chestia asta o să se răsfrângă și asupra fetiței. Ce crezi, că o să fie fericiți, până la adânci bătrâneți, și-o să-i povestestească fetiței lui, peste câțiva ani, cât de genială e maică-sa, chiar dacă l-a înșelat o dată? Sau de 200 de ori.
Cum poți trăi cu cineva care nu te vrea? Care nu dă 2 bani pe tine încât să vorbească despre ce o deranjează. Încât să caute rezolvări. Cineva în care nu mai crezi deloc.
Dar înțeleg unde bați. E copilul lui și poate e dispus să facă vreun sacrificiu. A face un sacrificiu, a fi o familie doar de dragul fetiței, până când va fi destul de mare să înțeleagă că 2 oameni se despart când unul dintre ei e un nimic, e de înțeles. Dar să reaprindă ce? Wtf.

Problema lui e complicată rău. Toate variantele au avantaje și dezavantaje. Ideea e că viața a 3 persoane s-a complicat extrem de mult doar pentru că cineva e un gunoi. Nu știu ce să facă, dar SIGUR nu trebuie nici să o ierte, nici să reaprindă scânteia, nici să o atingă măcar, în viața asta.

Btw, știi povestea cu menajera? Că un om super bogat avea o menajeră foarte bună, făcea curat, mâncare și avea grijă de copilul lui, toate lucrurile astea extrem de bine. Dar într-o zi, ăsta a prins-o furând 5 dolari din casa lui. Femeia avea 5 copii, dintre care unul era bolnav și avea nevoie de medicamente, ăsta era motivul pentru care fura. Ce trebuie să facă bărbatul? S-o ierte, pentru că e prima dată, pentru că își face treaba foarte bine, și dacă se repetă, s-o concedieze, sau s-o facă direct?
Tu ce ai face?
Ar trebui s-o concedieze. Pentru că nu e prima dată când fură, e prima dată când o prinde. Same story here.

| UniData a răspuns (pentru LoveSleep):

Iti raspund eu la intrebare. Ea deja facea sex cu altul, de aia nu mai avea chef de sotul ei. Asa e si la noi. Daca vii acasa si femeia pune pi*** pe masa si tu zici pass, o faci doar ca esti deja saturat din alta parte. Nici Agnostic nici restul nu s-au prins de asta. Dar sunt de acord cu tine. Raspunsul ei e de toata jena. Oare daca sotul ei ar calca stramb, ea s-ar mai culca cu el dupa o saptamana? Nu cred! Doar oamenii nu stiu sa se puna in locul altora.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru LoveSleep):

Te agiti ca un Pepsi de pomana... Daca femeia inseala TREBUIE pusa la zid, nu? dar daca barbatul o face e ok.doar e barbat,nu? Vorbesc la modul general, nu in cazul prezentat.
Dar totodata l=am sfatuit ca indifent s-ar intampala, in cazul unui divort sa ramana tatal fetitei lui.
Cunoscu caz de separare de soti in care copilul are de suferit. Tatal a plecat de langa mama, nu se interseaza de copil, nu intreaba, nu il cauta... Nu ai idee cat sufera! Aici nu conteaza care din parinti e vinovat!

| supadeceapa a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Înșelatul nu e o scăpare de moment, e o alegere conștientă. E vorba de doi oameni maturi aici, cu copil acasă, nu două animale. Ea trebuia să inițieze acea discuție despre ce o nemulțumește că domnul nu citește minți. Nu poți scuza sau normaliza așa ceva, e un gest care lasă urme adânci în psihicul oricui. Copilul nu are nicio vină, dar decât să trăiască împreuna ca niște dușmani și să simtă lipsa de iubire și tensiunea dintre ei sau să fie martor la scandalurile care inevitabil vor urma, mai bine să plece. Copiii nu sunt proști happy

55 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si ratele cine le-a platit tu sau ea, cine a dat mai mult sau a-ti impartit la jumate? Stiu o smecherie buna pentru tine, o sa dea roade in cazul in care tu ai aportat mai multi bani in locuinta, daca ea nu a platit nimic la rate si ai fost doar tu responsabil de asta trebuie s-o dai afara din casa. Cauta un avocat si (sper sa ai dovezi precum ai platit ratele sa demonstrezi in instanta) incepi procedura ii povestesti ce s-a intamplat si demarezi. Dar daca crezi ca ti-e indiferent poti pleca in chirie o vreme pana iti gasesti alt apartament sau garsoniera si te bagi singur pe felie, nu fi asa increzator in femei trebuie sa fi alerta constant... daca asta dupa 16 ani ti-a tras teapa crezi ca alta va fi mai serioasa? Pacat ca nu ai stiut din tinerete la ce te poti astepta de la una dar chiar daca e tarziu acum... ai timp sa fi independent sa nu te mai tradeze nimeni si tu doar sa faci sex cu ele relaxat asa. Asta o faci in caz ca ea nu doreste divortul sa plece singura dupa - sau face gat. Varianta 2º... top secret.

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Nu vreau nimic din casa sau casa. Oricum eu nu mai am nimic in casa. ( doar cateva haine). Cautam un sfat referitor la, cum as putea pleca de langa fetita mea si persoana cu care am stat 16 ani.

| mgtow a răspuns (pentru Agnostic86):

Poti pleca cu aia mica la parintii tai nu? Pana te restabilesti, aia nu merita sanse va continua sa te insele, fi destept si las-o nu sta ca fraieru langa ea

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Sincer ma macina in permanenta gandul ca inca ma mai inseala sau ca ma va mai insela. Stiu sigur ca eu nu voi mai fi capabil sa ma radic la asteptarile ei si nu voi putea sa intretin o relatie fericita si asta o va determina sa ma insele iar. Nu pot sa iau copilul de langa ia. Nu asa. Si nu la parinti. Nici ai mei, nici ai iei.

| mgtow a răspuns (pentru Agnostic86):

Atunci pleaca tu

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca te-a inselat sau este doar o parere de a ta? Va trebui sa stai pentru copil.

| Agnostic86 a răspuns (pentru darrio2007):

Da am dovada arhivata pe telehon si mail. Si pe 02 Februarie a recunoscut. Eu stiam de 3 zile si si-a dat seama ca ceva nu este bine cu mine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Agnostic86):

Ai filmat-o sau ce? Nu inteleg.

| Agnostic86 a răspuns (pentru darrio2007):

Am screenshot cu comvorbirea dintre ei. Nu asta este important. Ori cum a recunoscut. Vag, fara detalii, fugitiv, dar a recunoscut. Si le am de la sotia barbatului cu care ma insela.

| romeo78 a răspuns:

Voi fi dur! Te-a înșelat! Dar, dumneavoastră nu aveți nici o vină că soția a călcat strâmb?
Ați auzit de monotonia unei relații?
Înainte de a vă lua viața, gândiți-vă unde ați greșit și încercați să îndreptați lucrurile!
Sunt în epoca hitech unde a găsi un nou partener e la un clic distanță!
Dacă ați crezut că v-a tolera toată viața monotonia vieții voastre, ați greșit!

| Agnostic86 a răspuns (pentru romeo78):

Da am auzit, citesc psihologie cu o placere iesita din ceea ce numesti comun.
Nu intentionez sub nici o forma sa-mi fac rau sau sa-mi "iau viata".
Desi ma lupt cu gandurile astea din data de 15-Ianuarie-2020.
Nu stiu sigur ce unitate de masura este "un clic", dar pentru mine pare ca tinde epre plus-infinit.
Nu am crezut, pentru nici macar o secunda ca va tolera rutina zilnica ce se instalase in ultimile 6-8 luni. Amandoi an dus asta in spate. Sa nu crezi ca mie-mi facea placere.
Ok. M-a inselat. Dar faza ca eu nu am nici o vina... discutabila situatie. Adevarul este ca nu am facut nimic in ceea ce priveste rutina si monotonia ce se instalase. Eram iritat si nervos mai mereu din cauza lipsei de sex si afectiune. Ma transformam intr-un fustrat, deprimat, arogant si indepartam tot ce era bun.
Nu scuza ce a facut, dar pe undeva inteleg de ce a facut ce a facut. Nu inteleg de ce nu am facut eu ce parea evident ca urma sa faca. De ce am acceptat sa stau nesatisfacut 6 luni? De ce am acceptat sa mi se albeasca parul in mai putin de 10 saptamani si sa vad cum mi se trage fata si cum slabesc de pe o zi pe alta?

| romeo78 a răspuns (pentru Agnostic86):

Dacă citeai cu atenție, nu cantitativ psihologie, ai fi înțeles un singur lucru: trebuia când ai văzut că intervine rutina, să cumperi bilete la un hotel, doar pentru voi doi, o săptămână și să o curtezi din nou, așa cum ai făcut prima dată!
Reamintește ce ai făcut pentru a o cuceri și încearcă din nou!
Scrie pe un caiet tot ce s-a întâmplat cu voi doi de ați ajuns la rutină, iar soția să caute alt partener!
Într-o căsnicie ambii parteneri au partea lor de vină pentru un divorț, pentru o înșelare!
Sunt căsnicii unde se acceptă monotonia, lipsa actului sexual cu lunile. Dar, sunt căsnicii unde nu se acceptă așa ceva, iar unul sau ambii parteneri încep să umble, să caute partener nou!
Există cabinete de planificare familială. Caută unul, fă o programare și mergeți împreună pentru a încerca să reînviați căsnicia!
Succes!

| Simpatic a răspuns:

Ce rabla de femeie, spune-i ca ii dai o sansa datorita copilului, o sa iti poarte in respect toata viata mai ales cand va realiza ca a gresit. o sa o doara o sa vezi.nu ai motive de depresie asa e viata mai mult gri decat roz.mergi inainte

| Violleta2022 a răspuns:

Totul se rezolva daca alegi sa discuti omeneste cu ea, in loc sa fugi precum un copilas.
Ai 34 de ani? Atunci discuta ca un barbat adevarat, cu rapsundere pentru familia ta!
Ceva s-a intamplat intre voi, ceva din comportamnetul tau a facut-o sa te refuze, ori poate nu ti-ai dat niciodata interesul sa o satisfaci.
Nu stim adevaratul motiv, adr cu siguranta exista unul, odata ce ati ajuns aici. Toate problemele sunt rezolvabile, atata vreme cat omul este viu, deci ai o sansa sa repari ceava ce se va rupe daca fugi acum, ca un las, nu ca un barbat adevarat.
Casnicia este formata dintr-o viata de compromisuri, facute de ambii partneri!
Stati ca doi oameni normali in jurul mesei si discutati, cautand alternative sa reparati casnicia asta, gasind solutii care sa va multumeasca pe amandoi, inainte sa dati cu piciorul la 16 ani de relatie.

| Drimmero a răspuns:

Sa nu aud ca vrei sa te intorci la ea, te-ar face carpa ei, trebuie demnitate de barbat! Sut in fud si go on.

| Mosotti a răspuns:

Vreau sa vad de ce nu a mai vrut sa faca sex cu tine, care a fost primul care a stricat? Tu te-ai purtat mai aiurea si ea avea nevoie de comportament frumos, atentie asa ca si-a luat din alta parte asa ca nu a mai facut sex cu tine, sau tu erai total ok si ea pur si simplu s-a dus la altul? Ca e f important, poate ai facut ceva si nu iti dai seama.
Ca daca erai tu mai neglijent, mai neatent, mai rece, atunci se explica ce a facut si nu trebuie sa pleci, ci sa te remediezi.
Daca erai okey mereu, si s-a dus la altul si deci nu a mai facut sex cu tine, atunci pleaca, ca e clar ca nu e in ordine.

Si cand nu a mai facut sex, cum se purta cu tine in rest? Cum va intelegeati in rest? Sa nu mori ca n-are sens.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai calm, de ce sa vrei sa mori? Ce s-a intimplat mai exact acum 6-8 luni? Cu cine te-a inselat? De ce sa dai vina pe tine cand e posibil sa fie vina ei? Stai breh calm. Cum se comporta cu copilul?

| Agnostic86 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu vreau sa mor! Simt asta, ma tot gandesc la asta, dar nu se va intampla asta. Nu! Stiu cu cine m-a inselat, este o cunostinta comuna. Dar nu conteaza asta. ( sau... conteaza?). Este vina ei. Este o mama minunata. Putin neindemanatica, dar o mama asa cum mi-am imaginat ca trebuie o mama sa fie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Agnostic86):

Conteaza si cu cine, si mai ales de ce. Poate ca totusi ar fi cazul sa aveti o discutie matura, eventual sa mergeti amindoi la un consilier/psiholog. E pacat sa ramina copilul fara un parinte pentru ca celalalt a dat cu bota in balta - esti constient ca 99% din judecatorii din Romania vor da copilul mamei, nu?

| Freya1 a răspuns:

Dacă te-a rănit si nu mai simti ca poti sa ai ceva cu ea divorteaza. Cere custodie comună si refati viata.
Ceia ce trebuie sa înțelegi e ca daca te-a înșelat nu mai are sentimente pentru tine si si daca vei trece peste exista posibilitatea ca istoria sa se repete pentru ca ea cauta ceva ce tu nu ai.Asa ca, decat sa stati impreuna si sa fiti nefericiți mai bine va căutați fericirea in alta parte pe cont propriu.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca ai dreptate.

| anonimg a răspuns:

Casatoria nu este de la oameni, ci de la Dumnezeu.
Deci nici o familie nu va fi putea fi fericita altfel.
Amandoi trebuie sa fiti raionali. Pentru ca intotdeauna exista posibilitatea sa va atasati de altcineva.
Relatia ei cu omul acela nu o sa dureze, pentru ca Dumnezeu nu accepta astfel de relatii si nu le va binecuvanta.
El interzice despartirea in casatorie; chiar interzicerea casatoriei a celui care se desparte, act si a celui care da acceptul divortului. Deci sa nu dai accept divortului daca vrei ca lucrurile sa mearga bine. Si este destul cat ai privit lucrurile prin ochii tai. Lasa-L pe Dumnezeu sa intervina si vei vedea ce nu ti-au vazut ochii niciodata, si lucruri la care nici nu te-ai fi gandit.

| Apokales a răspuns:

Cred ca esti in stare soc, poate chiar o depresie sau ceva. Nu cred ca gandesti limpede. Acorda-ti timp. Ai vorbit cu un prieten, cu cineva apropiat despre asta?

| Agnostic86 a răspuns (pentru Apokales):

Nu am vorbit cu nimeri nimic. Sotia i-a spus finei si nasei. In rest nu stie nimeri nimic.

| Apokales a răspuns (pentru Agnostic86):

Clar este mai greu dupa 16 ani, mai ales cu un copil mic, sa te desparti de ea. Daca nu era copilul si cei 16 ani era mai usor, vorbeste cu un prieten, asta ca sa te descarci de povara asta, considera-l un pas catre vindecare. Si vezi daca poti sa ii acorzi o a doua sansa, nu lua o decizie emotionala, ci una rationala cu care poti trai. Pentru noi este clar: ii acordam o a doua sansa, a facut o singura data si gata, ne crestem scumpul copil si este simpul, dar nu este. Tu trebuie sa astepti sa treaca timpul, sa vorbesti cu prieten sa te descarci de povara din mintea ta si sa judeci lucrurile rational, ci nu emotional.

| AliGab a răspuns:

Vezi daca poti salva relatia cu sotia pentru copil. Daca nu, sa cauti solutii de a fi aproape de fetita mereu, in orice imprejurare

| Digikey a răspuns:

Eu iti recomand sa stai linistit.Toti avem dreptul la a doua sansa.
Iar daca a cautat ceva strain inseamna ca ce avea acasa nu o satisfacea pe deplin.Eu zic sa nu-ti pui asa de repede aureola de sfant si sa cauti o parte din vina si la tine.

| Agnostic86 a răspuns (pentru Digikey):

Imi cunosc vina. Imi asum vina. Platesc pentru ce am facut si pentru ce nu am facut. Dar pretul mi se pare putin cam piperat pe criza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza cum te simti tu, nu poti sa pleci nicaieri.
Ai un copil.
Trebuie sa ramai langa el, sa te asiguri ca nu-i lipseste nimic si ca se dezvolta sanatos.
D-aia esti barbat.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia merita o bataie si data afara din casa, sau sa cheme curvè de fata cu ea sa o stranga cu ceva de calorifer si sa-l vada in direct cum o inseala cu altele.

| Agnostic86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos. Cred ca asta ma tine inca in casa.

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Hai sa fim rationali. Nu este corect ce a facut. Este in camera cu mi e acum. Ma uit la ea si nu-i port ura, nu o voi putea rani. Nici nu ma pot gandi la asa ceva. Dar ce spui tu nu rezolva nimic.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si credeam ca eu sunt defect.

De ce nu vrei sa te duci tu la un psiholog sau ceva ca sa-ti rezolvi problemele pe care le ai cu persoanele de sex feminin?

Acu cateva luni ai zis de vreo 2 ori ca vrei sa te sinucizi. E clar ca nici tu nu crezi in mizeria numita mgtow si in tot ce spui pe aici despre cum o sa te freci de roboti si-o sa fii happy happy pana la adanci si ruginite batraneti.

Ia si asculta-l pe Jordan Peterson, poate vrei sa inveti ceva:
https://www.youtube.com/watch?v=5uTMPwFlf9I

Imi pare rau pentru ce ti-am spus la intrebarea aia despre coronavirus.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu formez din mgtow de cand am aflat de ei. Femeile pentru mine nu reprezinta nimic doar probleme si griji. Psihologul castiga bani pentru niste cuvinte inutile care le zice. fara rezultat in pacient - o sa prindem robotii pe la 40 de ani nu e problema. Doar saracii no sa.si permita asa ceva si o sa traiasca in tradare inselat si scandal cu prapadite.

| Agnostic86 a răspuns (pentru mgtow):

Trist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Sunt sotia, cea care a înșelat. Vreau sa zic ca sunt constienta de fapta facuta, imi fac destule mustrări de constiinta, incerc cu greu sa ma accept, de fapt sa accept ca am ajuns sa fac asta. Dar as vrea sa imi spun oful, parerea mea. Nu am crezut vreodata ca voi face asta, nu credeam ca sunt un om rau pana sa ajung in situatia asta. Eu in aceste 6-8luni am fost macinata de frustrari, ganduri negre, m-am refugiat mai mult in a fi mama si mai putin sotie, cand puteam plangeam pentru a ma descărca, eu vedeam doar partea lui de vina. faptul ca e distant, rece, ca imi da raspunsuri rapide. Eu vedeam cumva ca o obligatie a lui sa vina la mine si nu eu la el. Eu m-am ambitionat prosteste sa nu mai vorbesc despre ce ma doare, sa ma îndepărtez si sexual, sa imi reprim dorinta de sex, sa imi spun ca daca el e asa de ce i-as oferi eu lui ceea ce ii place, ceea ce, in mintea mea era ca doar el are nevoie si eu nu. Dar nevoia umana de a se reproduce este un fapt absolut normal, este ceva de care nu ar trebui sa ne rusinam, sa ne facem ca nu exista, sa ne uitam la sex ca la ceva rau. cred ca aici am gresit eu, aici nu am gândit, aici am incercat sa imi inabus toate dorintele si sa ma transform intr-un om frustrat, urat, care vede doar defecte in oameni, care este nemulțumit de orice ar face cei din jur, care stie numai sa reproșeze. Bun, cred ca m-am victimizat destul. Stiu nimic, dar absolut NIMIC nu justifica înșelatul, nu exista mod mai dureros pentru cel care este înșelat, de a-i fi distrus universul, iubirea. Ceea ce am cautat eu la persoana cu care am înșelat, a fost o persoana cu care sa pot vorbi despre problemele mele de relatie, de cuplu, poate mi-ar putea el explica cum de am ajuns aici. Insa persoana asta a avut cuvintele mereu la el, a stiut ce sa spuna, cum sa o faca si mai ales cand. M-a complimentat, m-a atras cumva intr-un joc de seductie, intr-o aventura adolescentina de a simti cum e starea de la începutul unei relatii, totul frumos, amandoi isi vad doar calitatile, se complimenteaza, se mangaie, se ating, fac un joc de cuvinte cumva de alint. Asta m-a facut sa ii accept complimentele, sa il las sa ma atinga, sa ma seduca, sa ma faca sa mai vreau. Dar in acelasi timp aveam o presiune, o teama, o frica ca nu e bine, ca as vrea sa vorbim mai mult si sa nu ma mai atinga fizic. Eu as fi vrut o solutie pentru situatia in care sunt cu casnicia nu sa isi faca el de cap cu mine. Caci vreau sa va zic ca eu degeaba ii spuneam ca nu, nu vreau el ma atingea fara sa ii pese de ceea ce spuneam eu. Asa mi-a luat mana sa il ating si eu, m-a speriat crunt asta, mi-am retras mana dar el iar a insistat, iar si iar pana am cedat. Cred ca am cedat si din cauza dorintelor care incercam sa le reprim, odata cu jocul lui de seductie, cu cuvintele, cu atingerea lui imi dadeam seama cat de multa nevoie am si eu de asta. Atingerile au fost pe picioare, pe maini, pe solduri, pe par si putin pe fata. Singura data si ultima cand a fost mai mult a fost cam asa: probabil el deja satul de jocul asta de seductie fara rezultatul vrut de el, a decis ca ar fi cazul sa imi atinga sanii. Trebuie sa spun ca aceasta persoana era instructorul meu si al sotului de condus. In timp ce eu conduceam el isi facea de cap atingandu-ma, eu ii dadeam mana la o parte, il respingeam pana am inceput sa accept anumite atingeri. Bun sa revin la ziua cu pricina, ziua care m-a facut sa renunt la el si tot. Ne-am intalnit, a fost o cursa in afara orasului, astfel incat sa ii dea lui posibilitatea sa incerce mai mult. Cum ziceam mi-a descheiat camasa si m-a mangaiat pe sani vreo cateva secunde pana i-am zis gata, stop ca nu pot. Apoi a stat o perioada liniștit, a inceput sa imi mângâie picioarele pana a ajuns la blugi, la fermoar. M-a descheiat si m-a atins, l-am indepartat putin, prin gesturi, prin cuvinte dar a insistat si l-am lasat sa o faca timp de un minut sau cv de genul. I-am zis ca nu e bine, ca nu vreau asta, dar el insista ca noi vom ajunge sa facem sex. Iar a stat o perioada liniștit dupa care si-a tras pantalonii pentru a si-o scoate. Mi-a luat mana sa i-o ating. Am facut-o cateva secunde si apoi mi-am retras mana caci nu imi provoca niciun fel de placere. Am oprit la un Peco, am luat un suc si un energizant si am pornit la drum. Pe drum mi-am exprimat dorinta de a opri cateva minute caci ma simt obosita si vreau sa ma ies putin la aer. Am găsit un loc unde sa oprim si el, normal avand in cap numai sex, a inceput sa ma hartuiasca verbal, ba sa facem sex, ba sex, ba una, ba alta. I-am zis ca nu, sub nicio forma nu se va întâmpla niciunul din lucrurile astea, ca deja e prea mult ce a fost, deja ma simt vinovata. El a coborât din masina si a deschis usa la masina, m-a tras inspre el si mi-a zis ca vrea sa imi faca sex. I-am zis ca nu, a fost o lupta verbala si putin fizica, eu respingandu-l, el mi-a tras pantalonii jos, m-a atins cu buzele acolo, am simtit un fior, a fost cam 29de secunde momentul, apoi l-am respins si i-am zis gata, plecam ca vreau acasa. Am plecat, caci am vazut ca fata lui exprima nebunia unui om f excitat, unuia care ar putea sa ia ceva chiar si cu forta. Pe drum, a fost o perioada de liniste. Apoi iar mi-a luat mana si i-am atins-o, pana i-a venit. Asta a fost ceea ce m-a scarbit cel mai mult. A fost liniste pana am ajuns inapoi la destinatie. Dupa situatia asta a mai fost o întâlnire in care am fost sa ma reprogramez pentru a da examenul de conducere si nu s-a intamplat nimic, mai era si cineva in masina. Sedinta asta a avut loc joi si eu sambata de dimineata, cand sotul era la munca, am decis sa ii scriu. am inceput multumindu-i pentru ajutorul dat joi,  a fost un joc de cuvinte intre noi si a inceput sa imi scrie ca i-a placut ce s-a intamplat cu o sedinta in urma, ca ii e dor si ca ar vrea sa se mai repete. Cand mi-a scris asa l-am sunat i-am spus ca eu nu mai pot asa, caci deja sunt mult prea vinovata, ca nu voi putea sa ii ascund sotului, ca deja ceea ce am facut il va rani enorm pe sot cand va afla. In fine, o lungesc mult. ceea ce e clar da am inselat, am facut-o constient sa zic asa, am si vrut si nu am vrut, mi-a plăcut jocul asta de seductie, m-am lasat dusa de val si am ignorat ca am un sot, pe care il voi dobora cand va afla, am fost egoista. Sotul are screenshoturi cu ultima noastra discutie, initial mi-a fost teama de asta dar acum ma gandesc numai la durerea si la lacrimile provocate lui pentru ca a vazut ca eu nu mai sunt a lui, de fapt ca ceva ce era numai si numai al lui, a mai fost si a altcuiva. Si suferinta este cu atat mai mare incat a vazut ca eu am cedat, ca a fost o parte si placere, dorinta, incitare ca desi imi era teama de instructor, singurul lucru care l-am facut a fost sa spun ca nu, sa il mai indepartez uneori dar nu am renuntat de prima data de cand a incetat la sedinte. Probabil in prostia mea credeam ca vom si vorbi, ca ma voi descarca de toate frustrarile, toate simțămintele negative ca ma va indruma sa imi spuna unde gresesc eu si unde sotul. Dar nu a fost asa, el vroia doar sex, eu sa fiu inca una de bifat pe lista lui. Acum eu am semnele mele de întrebare, nelamuririle si îndoielile mele. De ce am înșelat? De ce mi-am ranit sotul? Asa de nepăsătoare, naiva, ignoranta? Asa sa te lasi la voia întâmplării? Sa zicem ca nu il mai iubesc dar atunci de ce sufar acum, de ce plang, de ce nu vreau sa ne despărțim, de ce ma doare sa il vad cum sufera, cum se chinuie? Sa imi fie teama de singuratate? Doar asta? Totusi nu cred, pentru ca am momente cand ma uit la el si simt un fior de atractie, placere, frumos. Imi plac atat de multe lucruri la el, fizice si multe lucruri ce tin de caracter, de comportament. Este un om principial pana in maduva oaselor, e un om drept, just. Imi plac mult discutiile noastre despre tot felul de subiecte, modul lui de abordare, de a dezvolta un subiect, efectiv de a-l stoarce de toate ascunzisurile. Si da, imi place sa fac sex cu el, imi place sa ma atinga el.Caci in astea doua luni de la eveniment, am facut si sex si dragoste, am incercat tot felul de lucruri noi si am acceptat nu de teama de a nu-l pierde ci din placere, din dorinta, din atractie. Cred ca si el a simtit lucrurile astea.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Mor.
Ce răspuns. În continuare o să fac niște afirmații, să-mi spui care dintre astea e adevărată.
1. Te pricepi la a manipula oamenii. Știi ce să zici ca să dai câte puțin din fiecare. E un fel de "una caldă una rece". Bună tehnică.
2. Ai descris tot ce s-a întâmplat cu celălalt bărbat cu niște detalii pe care nu ți le cerea nimeni. Nu mă pricep la femei, nu aș ști când se udă una, dar tu sigur erai udă rău când ai scris toate astea.
3. Nu e nevoie nici să-ți lauzi soțul spre final și nici să-i arați că-l iubești, i-ai demonstrat asta deja.

Să te învăț ceva. Când decizi să înșeli pe cineva, fă-o fără să-ți pese de repercursiuni. Și când se află, fă-i o favoare și pleacă singură.
Sau nu pleca, dacă ai noroc o poți da pe aia cu "avem un copil împreună".

| TheBloodyHound a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu e niciun "cūr" in repercusiuni.

| supadeceapa a răspuns (pentru LoveSleep):

Varianta 4: e o poveste fictivă, cineva se plictisește acasă.

| LoveSleep a răspuns (pentru TheBloodyHound):

As zice ca mi-a scapat, dar habar nu aveam ca se scrie fara c.ur rolling on the floor
Mersi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă ce crezi ca-i de făcut, dar trebuie să rămâneți părinți pentru fetița voastră.

| Jus7t a răspuns:

Consider că poți să ierți înșelatul dacă ai puterea asta, în sensul să nu o urăști pe ea și în felul ăsta tot tu sa suferi pentru că ai ură în tine.
Dar NICIODATĂ nu trebuie să îi mai acorzi încrederea acelei persoane.
Cum a spus și utilizatorul mai sus, mereu o să te gândești că a făcut asta, mereu o să te gândești dacă o mai face sau dacă a mai făcut-o, deja îți e scârbă de ea și e normal.
Dacă eram în locul tău plecam și indiferent de ce putea ea să spună sau să primită nu dădeam înapoi, multora femei le e foarte ușor să joace teatru, să își provoace plâns și să te manipuleze să faci cum vor ele, tu nu fii prost să faci jocul.
Poți să ai grijă și de fetiță de la distanță, asta e, tipa aia putea să discute cu tine ce era de discutat și să rezolve ce se putea, nu să se duca la altul.
Iar "altul" ăsta am înțeles că are și el familie din moment ce ai primit poze cu conversația lor de la soția lui, îți dai seama ce oameni? Două familii distruse.
Măcar de făcea asta cu unul fără familie, dar la ce egoistă e nu i-a păsat nici de familia ta nici de familia ăluia.
Deci dacă a fost capabilă de asta eu nu știu cum de mai poți să iei în considerare și varianta cu a rămâne cu ea.
Dacă poți să rămâi acolo și să fii fericit rămâi, dacă nu pleacă.
Eu dacă eram în locul tău plecam și aveam grijă de fată așa, fiind despărțit de ea.
Sunt destule cupluri care s-au despărțit și și-au refăcut viața chiar dacă avea copii.
Așa stau și altele cu soții lor agresivi și zic că ele iau bătaie dar stau pentru copii, unde e logica?

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Dacă nu mai vrea sex, ce contează...sincer dacă doar sexul e problema, eu aș sacrifica sexul pentru un viitor cu ce iubesc(în cazul tău fetița)...plus dacă ea a jucat murdar, începe și tu să joci murdarhappy

| Mosotti a răspuns (pentru 1231242):

Nu e normal sa sacrifice pentru fata, e nevoie de o partenera sa-l iubeasca, nu e normal cum zici tu, cati copii sunt din parinti despartiti si le e mai ok decat in familii care nu se inteleg. Copilul pleaca, isi ia zborul, si ramai cuc, tot cu partenerul ramai.
Acuma depinde cum se poarta ea in afara ca nu da sex, am intrebat dar nu a mai raspuns vad.

| UniData a răspuns:

Esti un barbat mult mai puternic decat mine cred. Daca m-ar insela sotia mea, mi-ar fi scarba sa mai impart acelasi pat cu ea, daramite sa ma mai ating de ea. Evident ca o femeie putea sa iti recomande sa faci o escapada sexuala cu actuala. Dar se pune intrebarea, ce recomanda daca tu erai cel care insela? Nu ai vrea sa stii. Nu te lua dupa astia care zic ca trebuie sa stai de dragul copilului, tu nu existi? Tu nu ai dreptul sa fii fericit? De ce conteaza doar copilul? Lasa ca nu moare. Exista o gramada de familii care nu au ambii parinti, nu e mare branza. Tu ai doar o viata. Ai si tu dreptul sa ai o femeie care sa te iubeasca langa tine, nu nesimtita care e acum. Nu exista scuza pentru inselat. Nu exista! Problemele se discuta, nu gata fuge cu altul. Avem aceeasi varsta, diferenta fiind ca am un baietel de 9 ani. Sotia mea deja stie foarte bine ca in caz de se ajunge la calcat stramb nu exista sansa de impacare. Si noi avem casa in rate. I-as spune sa imi dea bani pe cat am platit eu si mi-as reincepe viata. Suntem inca tineri, avem toata viata inainte. Nu trebuie sa traireti o viata mizerabila ca ai copil sau ca esti barbat. A trecut secolul 15, gata. A fost.

| TheBIoodyHound a răspuns:

Https://youtu.be/idP5-vtkhBE?t=43

Nu conteaza cum te simti tu atunci cand ai un copil care depinde de tine. Nu poti sa pleci nicaieri.

Ce trebuie sa faci acum e sa incerci sa nu-ti destrami familia sau macar sa ramai langa copilul tau, sa te asiguri ca nu-i lipseste nimic si ca se dezvolta sanatos.

https://youtu.be/R7ZHLppS5_w?t=24s

| Agnostic86 a răspuns:

Va multumesc tututor pentru sfaturi si indrumari. Cred ca in situatia in car sunt, va trebui sa raman pe loc si sa caut sa ma linistesc. Nu stiu daca voi pleca sau nu, dar momentan voi ramane si ce va fi, va fi. Stiu ca nu voi mai fi fericit in apartamentul asta si singurele momente de veselie vor fi cu fetita. Dar nu pot sa plec acum. Nu asa. Poate o sa treaca. Poate o sa ma lovesc la cap si voi uita tot laughing.