| anonim_4396 a întrebat:

Am de ales între fostul meu si un alt băiat,fostul meu m-a facut sa sufăr mult în trecut si m-a lasat la greu,când aveam nevoie de el mi-a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine si brusc nu ma mai voia,eu ma rugam de el să ne vedem,să ne împacăm dar nu voia și după un timp l-am cunoscut pe băiatul ăsta care este din alt oraș dar îmi vorbește frumos doar că uneori se supără prea repede,fostul meu brusc mă vrea înapoi dupa ce m-a lasat singura si mi-a zis ca are pe alta, acum zice ca a mintit si ca se schimba, ca își ia chirie si ne mutăm împreună etc si băiatul celălalt vrea sa ne vedem în august dar fostul se ține după mine si chiar nu stiu pe care să îl aleg...cu fostul am un trecut, aproape 2 ani totusi dar m-am atașat de cel nou doar că uneori este cam ciudat.
Adică nu stiu sigur dacă vrea o relație serioasa deși asta îmi spune mereu,îmi e frică să nu îl las pe fostul si după sa regret,dar alături de fostul ma simt mereu plictisită si nu mai simt mai nimic pentru el din cauza ca s-a purtat oribil cu mine,mult timp si nu mă mai voia si acum ma vrea, am nevoie urgentă de un sfat.Amintirile sunt cele care mă țin pe loc,dar tare îmi e frică ca după va face la fel. Cu băiatul ăsta ar trebui să am o relație la distanță, el e din București si eu din Severin si nu ne-am putea muta împreună pentru ca eu trec a XII-a în toamnă, mai am un an de liceu, el tocmai ce a termiant facultatea. Voi ce ați alege?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa-l pe fostul. Vezi de celalalt.

| ania a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu sa te ghideze spre băiatul care El știe ca e potrivit sa fie situl tău. Numai în cazul în care fostul a avut vreo revelație din partea lui Dumnezeu și acum are o relație personala de rugăciune și comunicare cu Dumnezeu sunt șanse ca chiar sa se schimbe.

| relian a răspuns:

Veziti de scoala, nu de barbati, cam asta ar fi sfatul cel mai bun.Esti minora dar umbli dupa barbati laughing tie barbati iti trebuie? Termina scoala, apoi mai vezi, deci ai un motiv deja sai bagi lu asta ce spui ca te-a lasat la greu, la ce greu teo fi lasat nu stiu, tu banui ai parinti stai acolo, ca urmare nu stiu desprec e greutati vorbesti, odata ce esti la scoala.

Ar trebuie sa ai o relatie la distanta? E foarte bine, numa bun sa il vezi cei poate capu.
Lu asta ce l-ai avut ii spui ca trebuie sa mergi la scoala, nu te muti tu cu nimeni.
Dar parintii tai nu te vad ce faci? Nui de mirare cit de slabi sunt elevii in ziua de azi, daca ei se ocupa de relatii in loc sa isi vada de scoala.

Dar asta e. daca asta te doare mai mult, atunci ocupate de relatii.Ce sfaturi sa iti dea cineva pe aici? Esti tinara si nelinistita, asa ca si de cineva iti da un sfat, tu o sa faci tot ce vei sti, ce vrei tu, asa ca nu mai intreba si fa, de iese bine, o sa fii ok, daca nu iese bine, o sa treaca, se uita, dar cel putin nu o sa ai regrete, ca nu ai incercat.

Odata ce esti la scoala, cum am zis spui astuia ce l-ai avut ca trebuie sa inveti, asa stai la povesti cu alantu si vezi ce o sa faca. Daca cauta ceva serios cum spune, o sa te astepte, daca nu, atunci e clara ce interes are.

In orice caz, indiferent ce sfaturi iti da cineva, tu va trebuie sa treci prin orice, prin viata, doar asa o sa capeti experienta.
De regula cand alergi dupa 2 iepuri, te trezesti la un mom dat singur laughing sa stii ca e cam adevarata chestia asta.
Cind ai de ales atunci alegi mai mereu prost laughing cam asta e ce pot sa iti spun.

| Evans3110 a răspuns (pentru relian):

În primul rând nu sunt minoră, nu țin minte să fii menționat undeva vârsta mea de ți-ai permis să spui că sunt minoră, în al doilea rând ce legătură are s*l* cu prefectura?
Adică ce legătură are scoala cu relațiile?
Sunt în ultimul meu an de liceu, ce ar trebui să fac? să aștept până la 30 de ani să îmi fac o relație? ce gândire aveti unii ba frate, eu sunt curioasă ce vârstă ai tu, ca cu așa gândire?
Oricum, dubios tare sincer, auzi ești la școală zici ca eram în clasa a 4 a?
Ferească Dumnezeu, mare îți e grădina Doamne

| relian a răspuns (pentru Evans3110):

Daca esti la scoala la liceu nici 18 ani nu ai, despre ce vpovesti vorbesti? Care is aia 30 tu esti la liceu si deja ai cumva 28 de ani sau cum?
Sa te muti deja cu un barbat in timp ce esti la scoala? Pfff mai bine vezi ce gindire ai tu.
O sati aduci tu aminte p[este ceva ani cand o sa ajugi vai mama ta laughing pentru ca toate care sau mutata in timp ce erau la scoala cu barbatii nu am vazut una sa ajunga bine.
Dar na fiecare cu cel doare.Deci doar in clasa a 4a nu ai relatie, asta dupa gindirea ta, deci dupa clasa a 4a neaparat trebuie sa iti gaasesti barbat laughing
E bun si asa rau. Minor esti pana la 18 ani, iar eu stiu ca atunci cand termini liceul ai undeva la 18 ani, deci tu daca esti in clasa a 11 nu ai inca 18 ani.Bine asta daca nu cumva ai repetat ceva ani, aia e alta poveste.

Nu trebuie sa iti faci relatie la 30 de ani, dupa ce termini scoala ai tot timpul din lume sa iti faci relatii.La anii tai habar nu ai ce aia relatie, nici sex nu stii cei ala, desi unele va dati lovite ca ati stii, adevarul este altul.
Exact cum spuil mare e gradina asta laughing Arata si mie cate fete care is la scoala se muta cu barbati, arata, is curios.Nici aia de la facultate nu se muta inca uni la altii, asta asa ca idee.

Mai sunt ca tine, dar nu multe, esti cum am spus printre putinele care le maninca undeva rau de tot laughing

| Evans3110 a răspuns (pentru relian):

Eu zic sa te abții de la comentariile care nu au legătură cu intrebarea mea, am 19 ani că văd că tare te intereseaza și nu mă mănâncă nicăieri stai calmwinking

| relian a răspuns (pentru Evans3110):

Comentariile mele is legate de intrebarea ta.Tu ai povestit ce faci, ce dregi, cum e unu, cum e altul etc, asa ca pot sa comentezi orice.
Ma intereseaza de tine? Cred ca ti se pare laughing ori visezi.Deci ai 19 ani si inca nai terminat liceu, esti clasa 11, e bun, poate pe la 25 de ani termini si tu scoala laughing
Nu ma abtin, pentru ca vad nu prea ai cu cine discuta pe aici laughing Eu am spus ca nu e bine ce faci, daca tu voiai sa auzi doar ce vrei tu, trebuie sa spui de la inceput: vreau sa raspunda doar cei care ma perie, vreau sa aud doar du-te la ala, ia-l pe alantu si chestii de genul asta.

Ei uite ca eu am spus sa nu iei pe nici unu laughing asta deja tia sunat cam naspa, ori tea pus pe ginduri ori nu accepti si alte opinii, sau pareri.
Stai usor, o sa te mai intilnesti cu destui oameni care nu or sa fie de acord cu ce faci, spui, ori gindesti tu.
Asa ca trebuie sa accepti orice parere, oamenii is diferiti, asa ca atunci cand nu iti convine ce spune cineva, treci mai departe, nu cauta sa spui nimic rau, asa ar fi frumos, Ei ce zici? La 19 ani poti sa fii buna, dar nu si desteapta, ori destul de coapta, experienta nu stiu de ai, peste ceva ani o sa gindesti deja altfel de cit o faci acum.

| Freya1 a răspuns:

De ce te-ai întoarce la ceva ce ai lăsat în urma pentru ca nu te-a respectat și iubit? Cred ca ar trebui sa iti vezi de ale tale și sa mergi înainte.
Dacă va merge cu asta nou ok, dacă nu va fi altul mai târziu.Dar înapoi nu ai de ce sa te întorci.

| johnnny123 a răspuns:

"alături de fostul ma simt mereu plictisită si nu mai simt mai nimic pentru el din cauza ca s-a purtat oribil cu mine"

"fostul meu m-a facut sa sufăr mult în trecut si m-a lasat la greu, când aveam nevoie de el mi-a zis ca nu vrea sa mai fie cu mine si brusc nu ma mai voia"

Chiar mai ai nevoie de sfaturi? Nu este evident că nu ai niciun motiv să te întorci la fostul?

| Lioana a răspuns:

Eu nu m-as grabi sa iau o decizie in situatia ta. Mai gandeste-te! Analizează bine situatia si fa ce simti. Daca nu simți nimic, nu face nimic!

| CleanHeart a răspuns:

Peste lume mereu o să se toarne dezamăgiri in dragoste dar fata draga alege-l pe ăla care lupta și să comporta frumos

Răspuns utilizator avertizat
| Tokyo44 a răspuns:

Trecutul e trecut.
Amintirile se vor estompa.

Trăiește in prezent.

Pe fostul arunca-l la ghena istoriei!

| Anonimafarahaz2 a răspuns:

Clar nu pe fostul, lasă l în trecut

| Des13 a răspuns:

Unor capitole trebuie sa le spui stop (foste relatii) - mai ales ca: "alături de fostul ma simt mereu plictisită".
Legat de relatii la distanta, pe net am auzit de lume ce a reusit, de la prieteni am auzit de relatii de genu' - cu persoane ciudate - nu au mers.
In cazul unei relatii la distanta... clar... distanta e problema si din cauza asta, mereu, unul din voi se va comporta ciudat.
Pana la urma... stii cum e, ascultati inima happy