| anonim_4396 a întrebat:

Am iubit de mai mulți ani dar mereu mă gândesc la un băiat de care am fost îndrăgostită in trecut. Acum băiatul respectiv m-a contactat și vrea să vorbească cu mine. De când a apărut, nu mă pot gândi la iubitul actual deloc. Plus că acesta mi-a făcut câteva faze nasoale. A vorbit cu fete prin mesaje de fata cu mine, nu-i pasa că eu sufăr când el face asta. Și mă gândesc doar la faptul că în ochii lui îl văd pe cel din trecut. Mă puteți ajuta cu ceva sfaturi? Acum actualul a aflat că am o atracție pentru acest băiat și mi-a spus că-mi bat joc de el. Simt că nu mai e la fel pentru mine. Ii vad doar defectele și nu mă pot gândi la lucrurile bune pe care le-am făcut în acești ani.
Las baltă totul sau las trecutul in urma și trăiesc cu prezentul... Mă întristează când e trist din cauza mea dar el nu a făcut nimic sa se oprească din a vb cu altele.

Răspuns Apreciat de Editori
| Jus7t a răspuns:

Tot mai multe cazuri de genul ăsta, ori au fost mereu dar nu le-am dat atenție eu.
Consider relațiile de genul ăsta că au un risc ridicat, sunt relații de evitat cât de mult se poate, din toate relațiile astea mi se par cele mai scârboase.
Când sunt atâtea femei libere și fără un trecut cum îl ai tu, adică să fii obsedată de fostul și apoi pentru că ăla nu te vrea să îți găsești pe altcineva și să îl minți că îl iubești și că l-ai uitat pe fostul, nu văd de ce naiba ai risca așa mult ca tip și te-ai implica emoțional în așa ceva.
Dacă era băiat cu experiență și să cunoască câteva cazuri de genul sigur nu se băga în relație cu tine, pe post de premiu de consolare.
Tu te-ai mințit pe tine că ai trecut, ți-ai ascuns emoțiile și ai sperat să dai de unul să te facă să treci peste. Dar cum rezolvi o problemă? Recunoscând că o ai întâi.
Tu nu ai făcut asta, o faci de azi.
Relația ta zici? Nu există una, e terminată de mult.
Nu trebuie să ai pretenții de la el, nici măcar una.
Iar după de a aflat că tu mai simți pentru fostul, dacă e deștept cel puțin ca o maimuță traumatizată și violată în repetate rânduri de Tarzan o să te lase și o să își vadă de viață.

Pe scurt : Treci peste fostul, apoi te bagi într-o relație.
Ia-ți pauză, desparte-te dar recunoaște că ai o problemă și treci peste cumva.
Iar ăla caută ceva la altele, nu se face așa ceva într-o relație NORMALĂ, deci dacă cumva vreodată o să treci peste fostul și o să ramai cu actualul, el să nu mai flirteze cu altele, iar dacă continuă așa te desparți tu.
Oricum dacă vorbea cu altele de fata cu tine înainte să îi spui tu că mai simți ceva pentru fostul clar nu îi pasă de tine dacă știa că îți face rău și trebuia să te desparți tu atunci.
Poți încerca cu fostul iar dacă iubitul ăsta actual nu dă doi bani pe tine și o arde cu altele.
Oricum eu cred că ai și probleme cu stima de sine, te simți inferioară de ai acceptat să vorbească ăla cu altele și tot ai rămas cu el, rezolvă cumva și asta, dacă nu o rezolvi o să te lași abuzată în relațiile viitoare - nu într-un fel plăcut.

| anonim_4396 explică:

Da. Sunt ceva probleme cu stima de sine. Sunt foarte toleranta și iau vina asupra mea. Chiar daca nu e cazul. Mă gândesc că poate sunt eu cea care are nevoie de ceva mai mult. Că poate sunt prea plictisitoare. Eu am inceput sa mă gândesc mai mult la tipul ăsta, care nu e un fost, după ce timp de 3 ani i-am tot spus actualului sa nu mai vorbească cu altele. Nu e că ar vorbi chestii intime, nu e că sunt doar prieteni. Nu asta mă deranjeza. Mă deranjează că în câteva ore după munca sta și conversează cu ele in loc sa converseze cu mine. Daca ne uitam la un film, din 5 in 5 secunde verifica telefonul. Eu i-am cerut să nu mai vorbească de față cu mine. Comunică daca ai de comunicat dar nu mă uita pe mine.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata, dar absolut niciodata sa nu te mai intorci la un fost iubit, pentru ca nu va functona relatia.
daca nu a functionat la inceput, cand erati indragostiti, acum nu va functiona deloc.
Din pacate, vad ca te amagesti cu apa chioara si dai cu piciorul la actualul iubit, care pare a fii un om cerebral si care te iubeste.
Pacat ca iti bati joc de viata ta, ca "fostul" nu va fi niciodata omul cu care vei putea fii fericita.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu e fostul. E doar un băiat cu care nu am avut nicio legătură. Doar că, văzându-l odată, m-am simțit atrasă de el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sens are atunci sa faci un topic, despre un oarecare baiat de pe strada, pe care l-ai placut tu odata?

| Drimmero a răspuns:

Mai ai tupeul sa il acuzi ca vorbeste cu altele cand tu te gandesti la altul?

| Andreeush a răspuns:

Are dreptate când spune că îți bați joc de el.
Dacă nu îl mai iubești lasă-l.

| Emma30555 a răspuns:

Vorbește și tu cu fostul, vezi care e treaba și ia o decizie. Cu actualul se pare ca nu prea mai ești fericita asa ca poți oricum sa iei o decizie chiar dacă nu te ai gândi la fostul

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu e un fost. E doar o persoana pe care am placut-o. Între noi nu a existat nimic.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si de fapt care e problema? Placi pe altcineva desi ai un iubit cu care nu prea te intelegi asta e rezumatul. Daca sa ramai sau nu cu actualul e decizia ta. Il iubeai inainte aa apara acest baiat din trecut? Presupun ca raspunsul e nu, deci nu conteaza ca a aparut in viata ta acel baiat pe care l ai placut. Tu sti mai bine ce sentimente ai. Tipul ala din trecut e posibil sa ramana in acelasi stadiu adica sa nu avanseze legatura dintre voi.

| Nilsson a răspuns:

Cu infidelitatea nu sunt de acord în nicio situație.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Dar de ce crezi ca nu e bine sa vorbeasca cu alte fete? până la urmă suntem oameni si trebuie sa socializam, nu e ca si cum își spun chestii de dragoste, pur si simplu vorbeau ca intre prieteni, e normal...sa spunem ca acea fata l-a intrebat o chestie si el i-a răspuns scurt si la obiect. Până la urmă este simplu, dacă te iubeste cu adevarat nu se va atașa de alta fata, va avea doar timp de tine, daca te iubeste cu adevarat se va simti, mai greu sau mai usor depinde de caz, dar se va simti... dacă nu te iubeste la un moment dat iti vei da seama.
Iar cu toate astea, tu esti împreună cu actualul pentru un motiv, sau mai multe, nu? fie e destept, fie e amuzant sau pur si simplu te iubeste foarte mult...astea sunt unele din multe alte lucruri care te-au facut sa fii împreună cu el. Iar acum merita sa lasi totul balta pentru altcineva, doar prin simplu fapt ca tu inainte plăceai pe altcineva iar acum ai ocazia sa fii cu el? eu nu cred ca merita, trebuie doar sa te vezi cine a făcut mai multe pentru tine si vine tine cu adevarat la tine. Este posibil ca cel care te-a contactat sa vrea o relatie cu tine doar pentru ca s-a despărțit de fosta lui iubită si are nevoie de cineva sa ii tina companie. Iar tu vrei sa ii fii animalul lui de companie doar pentru ca in trecut ti-a placut de el iar acum ai prins ocazia de a-l avea? Dar repet, este doar o posibilitate, ti-am expus doar un caz.
Acum raspunsul este simplu... dacă actualul chiar nu tine deloc la tine iar în schimb cel cu care vorbesti acum si-a dat seama ca te iubeste după atâta timp nu ar strica sa ii dai o sansa. Iar daca se adevereste exemplul meu, inseamna ca trebuie sa te concentrezi pe actuala relatie. Gândește-te la asta, si apoi ia o decizie

| anonim_4396 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Actualul, vrăjește puștoaice. Le spune că e singur. Daca eu văd că scrie un mesaj, și îi spun și ce a scris, el spune că nu e adevărat, că nu a scris nimic. A dat adresa noastră de acasă și într-o zi a venit o fata la ușă. Și după câteva ore era în parc cu ea. Îi spun mereu să lase telefonul și să vorbească cu mine. Dar spune că nu vrea ca cei cu care vorbește sa se supere pe el. Dar că eu sunt pe primul loc și tot la telefon se duce. Cum sunt eu pe primul loc daca e mai important pentru el să răspundă la mesaje decât să vorbească banalități cu mine.

| Marbea a răspuns:

Atunci lasa-l si nu-i ocupa timpul, evident ca-ti bati joc de el,
daca ii vezi numai defectele inseamna ca nu-l iubesti asa ca fii cinstita cu el si incheie relatia.
De baiatul din trecut de ce te-ai despartit? Sau te-a lasat el si acum se intoarce la tine? Trebuie sa cantaresti bine si sa pui in balanta aspectele pozitive ale ambilor.

| anonim_4396 explică (pentru Marbea):

Nu am avut nicio legătură. Doar l-am văzut și mi-a rămas în minte.

| Eteda a răspuns:

Daca simti ca nu este ce trebuie sa fie cu actualul, lasa-l, mai ales ca este un bou la faza cu vorbitul cu fetele, si mai bou este ca a vorbit de fata cu tine, asa ceva e chiar lipsa de bun simt si mai ales ca e clar... nu te iubeste. Si daca te vei desparti de el, sfatul meu este sa nu te arunci imediat dintr o relatie in alta, iti vei face rau si tie si partenerului. Multa bafta si sper ca vei lua cea mai buna decizie, nu lasa viitorul sa ti l afecteze relatia asta dor pentru ca esti obisnuita sa fi cu el!

| shu7e a răspuns:

Lasa-i pe amandoi si vezi-ti de viata mai departe. N-are rost sa mai stai cu actualul si in nici un caz nu te impaca cu fostul. Amici e mai mult decat suficient.
Next. Viata e scurta si frumoasa si prea multi si-o complica singuri. Invata din greselile altora pe cat de mult posibil