| Maria3458 a întrebat:

Am observat ca se pune accent pe aspectul fizic mai mult, voi ce parere aveti?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se poate spune si asa. Dar conteaza si intelectul. Sa nu faci ca aia cu capitala Angliei.

| RAY a răspuns:

Prima impresie este guvernata de efectul halo,omul este o fiinta emotionala,actioneaza emotional,iar emotional aspectul fizic conteaza foarte mult,pentru ca ne da o stare de placere cauzata de dopamina din creier,asa ca omul va avea un interes pentru respectiva persoana, in lipsa unui interes omul nu va face nimic, povestile cu aspectul fizic,banii nu conteaza este iar ceva guvernat de partea emotionala,adica ne place sa traim in minciuni,iluzi,amagiri, erori congitive, exista si opusul efectului halo, un individ urat va aprecia persoane ca el din invidie, ura

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine pune accent? De ce pui intrebari prin care generalizezi din frustrări personale

| relian a răspuns:

Tu de abia acum vezi asta? Naspa, nu stiu cum ai avut iubit, asa ai spus parca ca ai avut prieten.Tu pe ce baza ai stat cu el, ai fost legata la ochi si ii simteai sufletul laughing ca asa zic unia conteaza sufletul laughing
Deci fara sa treci de fizic nu vei putea sa ajungi sa ai o relatie cu cineva.Totul este initial fizic, cum arata, daca te atrage, daca nu, relatie nu ai cum, dar initial ca o relatie sa inceapa totu tine de fizic

| OldSoul a răspuns:

Pai, asa e...
Aspectul e primul lucru pe care-l vedem in mod normal la o persoana, abia mai apoi aflam ce-i poate capul.

| aXy99 a răspuns:

In ce context se pune accept pe aspectul fizic? Intr-o relatie? Da, cu siguranta se tine cont.

| Plato a răspuns:

Se pune, de catre oamenii mizerabili. Din pacate, acestia sunt majoritari, dar asa a fost mereu, calitate vs cantitate.
Un om demn, indiferent ca barbat sau femeie, cu principii si respect de sine, nu e interesat de chestii materiale si efemere precum aspectul fizic.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, marea majoritate.

Răspuns utilizator avertizat
| syd2 a răspuns:

Este adevarat. 80 % conteaza fizicul.

| Maria3458 explică (pentru syd2):

Nu prea conteaza fizicul la unele persoane

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu trebuie sa faci ce fac altii,sa pui accent pe ce pun altii.
Majoritatea sunt superficiali si prosti,asa vad eu.
Conteaza si fizicul,dar ce faci doar cu el?
E bun pentru sex, pipait, sarutat, chestii fizice, dar daca are doar fizic frumos iar caracterul e jegos sau nu esti pe aceeasi lungime de unda ce faci?
Corpuri frumoase sunt multe, dar caractere frumoase mai putine.
Prefer o tipa draguta (adica nu muma padurii) si cu un caracter frumos oricand.

| Elena9328 a răspuns:

Dacă ție îți convine sa fie frumos/a și atât. E bine. Dar frumusețea trece și după cu ce ramai?

| ForeverAlone97 a răspuns:

Oricine pune accent pe fizic, e ceva involuntar. Cine zice că nu face asta e un mincinos de 2 bani.

| OrdanKarris a răspuns:

Da e adevaratm aspectul fizic conteaza. Daca imi displaci vizual, pana intr-acvvolo incat sa mi se dezlipeasca retina, cel mai probabil nu voi vrea sa ma afisez cu tine in public, EVER! happy

| Yukidaruma a răspuns:

Se pune accent mai ales când discutăm de prima impresie la un interviu de angajare sau atunci când faci cunoștință cu cineva important. Daca discutam de o relație as putea spune că și acolo se pune un oarecare accent căci fiecare încearcă să-și găsească un partener cam la același nivel de atractivitate cu el căci fiecare își cunoaște "valoarea" fie că vrea sau nu să recunoască.

| RaulAlmășan a răspuns:

Nu trebuie să pui accent pe frumusețea folicului.
Caracterul e pe locul 1
Cel puțin așa ar trebui să fie.
Eu personal nu mă pot îndrăgosti de o fata doar pentru că e frumoasă,ma interesează felul ei de a fi.
Fiindcă pot spune că sunt multe fete frumoase dar nu înseamnă că mă pot îndrăgosti de toate.
Fiecare persoană ere frumusețea ei într.un anume mod.
Cine pune accent pe fizic,greseste.
În orice caz toți ar trebui să se simtă bine în pielea lor, asa devii mult mai sigur pe tine.
Oricum degeaba e o fată sau băiat frumos, daca sunt total idioți, sau nu știu ce înseamnă fidelitate, etc.
Doar persoanele slabe de suflet pun accent pe frumusețea corpului.

| RaulAlmășan a răspuns:

Corpului*

| Georgian22 a răspuns:

Asa este, dar daca esti o persoana care face caterinca buna, e foarte bine.

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Toata lumea spune ca nu conteaza cum arati... dar in realitate este o cu totul alta poveste. Aspectul fizic nu este ceva ce depinde de noi. nu-i vina noastra ca suntem asa. Acum eu nici nu prea inteleg ce inseamna frumusetea? Este o inventie a omului ca toate celelalte. Ce daca o persoana are nasul cu 4 mm mai mare, sau ca are fata ascutita sau ca mai stie eu ce chesti. Gandirea si felul de a fi al persoanelor este tot ce conteaza. Sa sti de la mine ca in spatele trupurilor si fetelor "urate" se ascund cele mai frumoase persoane.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Fizicul se poate îmbunătății, în cazul în care nu știai asta. Frumusețea nu e o invenție, retardule, dacă era așa, persoanele frumoase nu erau așa populare. Probabil ești urât ca naiba și ți-e ciudă pe cei care arată bine. Varsă-ți frustrările în altă parte, fraiere.

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Persoanele frumoase sunt populare pentru ca niste prosti ca tine le venereazaaaa. Vrei sa iti arat ca 90% dintre "vedetele" tale au operatii estetice sa arate mai bine? si tot atat la suta sunt prosti de dau cu bata in balta? Este clar ca esti un prostalau care nu poate vedea prin "frumusete" sau "uratenie". Doar din numele tau ne putem da seama ce esti cu adevarat laughing Du-te si venereazal pe idolul tau Dorian Popa sau mai stiu eu pe cine

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

N-am 10 ani să-l venerez pe Dorian Popa. Nu ești prost deloc dacă apreciezi ce-i frumos. Dacă frumusețea nu conta, de unde știu oameni de mici ce e frumos și ce e urât? Atracția e involuntară, nu noi decidem ce să ne atragă. Iar la faza cu frumusețea nu contează, ei bine, avem milioane de ani de evoluție care să ne contrazică.

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Da. ai inteles rau. Probabil a fost si vina mea ca nu am specificat. Nu spun ca acum daca iti place chestiile frumoase gata esti prost laughing WTf nu. ma refeream asa in general nu stiu cum sa iti explic. Si cu faza cu micii, chiar acum cateva zile eram intr-un magazin si am auzit involuntar cum o fetita mica de vreo 4-5 ani ii spunea parintilor sai ca vrea o pusca de jucarie, air parintii i-au explicat ca ei trebuie sa ii placa papusile si lucrurile de fete. Deci parintii au o mare influenta in parerile noastre. Nu doar parintii, si cei din jurul nostru.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

De la ce e frumos ai ajuns la puști de jucărie. Interesant

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu intelegi. Am dat un exemplu ca noi cand suntem mici nu stim ce este frumos sau urat. Altii ne spun noua ce este frumos si ce nu. Si noi ramanem cu ce ne-au spus altii. Du-te si te culca ca nu intelegi nimic. Ai prea putini ani sa intelegi ceva.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Am 21, mai mulți ca tine probabil.

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Multi inainte. Dar ar trebui sa fi mult mai evoluat la varsta ta.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Ok. Să mai adaug ceva. Sunt cum vreau eu.