| sopranaCadaverica a întrebat:

Am un prieten (nu iubit) ceva mai mare decat mine. Vorbim regulat, dar ne vedem rar in realitate, ne stim de ceva timp si suntem foarte atrasi unul de celalalt...inca nu s-a intamplat nimic intim intre noi, desi pofta, sa zic asa, e foarte mare. El nu insista cu nimic, dar mai aduce uneori vorba de asta in gluma si se vede in privirea lui dorinta. Ne ajutam la bine, la greu, i am demonstrat ca mi pasa de el si poate apela la mine oricand. Este viceversa. Deja ne cunoastem bine caracterele.
I am propus sa avem o relatie serioasa si din cate am inteles, are teama din cauza diferentei mari de varsta. Eu n am insistat.
Recent m-a intrebat daca m ar interesa un loc de munca. Stie ca s in cautari, absolventa fiind. Cunosc locul unde munceste, imi zicea despre el, ca e de peste 6 ani acolo etc. Auzind ca abia am terminat studiile, s-a oferit sa mi puna o vorba buna. Am aflat si in ce consta jobul si pentru inceput, suna bine, nu s multi bani, dar doresc experienta. Daca as accepta, am lucra la aceeasi firma...
Sa accept? Cum vi se pare gestul lui, generozitatea asta?

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

N-are tărie, nu vezi ce părere are despre ea? laughing Toți sunt niște proști, numai ea e o formă de viață superioară, luminată la minte, cu vocabular ireproșabil și e lipsită de orice defect.

135 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Daca nu ai fi trait toata viata sub o piatra ai fi observat ca sunt unii mai sus( lasand la oparte mistocarii de 2 bani ) chiar au vrut sa te ajute. Dar cum esti tu aroganta, narcisista si imprastiata ajungi sa te certi cu toata lumea. La genul asta de intrebare poate raspunde si ciutanca mai sus in mai putin de 1minut. Trebuia sa te astepti la multe din raspunsurile de mai sus. Sfatul meu e sa nu accepti locul de munca. Daca nu o sa mearga intre voi o sa iti scoata ochii mereu ca esti acolo datorita lui si trebuie sa ii faci plecaciuni mereu. Ori o sa iti faca viata un chin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat Endorica, tot ea ii va scoate ochii omului chiar si daca ii ofera stelele de pe cer. Asa functioneaza narcisismul. Mantra oficiala a narcisismului in relatii: "you are not enough".
Si primul not enough va fi : nu esti suficient de tanar, dar hey, da, mi-ar placea sa-mi oferi beneficii, nu le pot refuza. Orice atentie e buna.
Desi e dubios si respectivul tip la varsta lui poate sa aiba totusi intentii relativ inofensive numai ca sa primeasca si el niste buci. Pentru asta el s-ar putea alege cu un abuz de toata frumusetea, chiar daca e mult mai matur decat ea. Narcisismul nu tine insa cont de gen sau varsta.
Knowledge is power.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Asa numesti realismul si argumentarea? Narcisism?
Daca ei prezinta niste fapte, opinii si eu le zic ca nu pot fi adevarate (ca ma cunosc si il cunosc si pe el de 3ani), inseamna ca va contrazic? Nu. Ca nici voi nu stiti situatia, si poate nici eu nu stiu cum se ispraveste. Daca vedeti ca va spun 'n-are cum sa fie Y lucru', ar trebui sa veniti cu alte solutii, opinii, daca va pasa asa tare. Daca nu, va potoliti degetele alea scarboase si ignorati.
Instinctele voastre de psihologi/sfatuitori is super slabe, intesate de ura, lipsite de logica. Pentru ca nu sunteti educati. Daca erati educati, ati fi tratat totul cu obiectivitate, nu v ati fi atacat asa tare. Sunteti puternic atasati de mediul virtual, asta e foarte rau. Se vede in replici cata frustrare e in voi. Voi nu analizati, doar jigniti, apoi ziceti ca x e narcisist fiindca exprima niste realitati. Ala care raspunde, daca vrea, trebuie sa jongleze cu mintea si detaliile date de cel care intreaba. Nu sa vina un copil de 12 ani sa faca profil psihologic bazat pe ...nimic. Doar pe imaginatia lui laughing
Tineti predici de moralitate unui strain, dar fierb in voi ignoranta si inversunarea, oricat de tare va chinuiti sa aratati ca 'nu va pasa' ori ca 'va bateti joc'. Tocmai ala care vrea muulta atentie si aprobare continua sa spuna asta. De asta rad de penibilitatea romanasilor pe net. Daca lumea nu se nvarte in jurul lor acasa ori la munca, macar pe TPU...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Te crezi deja psiholoaga si nu stii ce e ala narcisism, fiind incapabila sa recunosti orice fel de pattern, mai ales cand tu iti proiectezi la greu defectele in altii. Nice.
Si cel mai interesant e ca toti sunt niste prosti, toti astia de ti-au zis sa te culci pentru ca esti prea beata.
Multumim totusi ca nu ne dai ignore. In locul tau o faceam cu mult timp inainte.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Orice om cu creier in loc de telina (nu psiholog neaparat) poate sa vada cat de incarcati emotional sunteti. Doar vazand stilul in care scrieti. Stati in natura 1-2 ore pe zi dupa munca, sa vedeti ca nu veti mai avea cheful ala fetisist de a veni pe TPU sa faceti zarva.
Cine a inceput cu jigniri? Eu sau restul? Jignirea nu e manevra omului inteligent.
Nu zic ca ati fi prosti. Poate nu stiti cum sa ganditi cu propria minte. Nu sunteti antrenati pentru asta. Ma gandesc ca aici is oameni trecuti de 30 de ani...
Si eu sunt poate putin malefica deoarece continui sa va dau apa la moara rolling on the floor Dar ce sa-i faci, am nervii de fier, nu ma transpun asa tare in virtual.
Oricat de rai, limitati sau dubiosi ati fi, n-am cum sa 'va dau ignore'. Va compatimesc alegerile doar. Pe undeva ai dreptate, in viitor o sa sterg contul. Mi se pare inutil, avand in vedere ca devine plictisitor sa incerci sa deschizi ochii unor...
Ma rog. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Faptul ca-ti stergi tu contul de aici nu inseamna ca se va produce vreo schimbare pentru tine.
Aroganta si nevoia de atentie&validare n-o sa-ti dispara nici dupa ce te dai de trei ori peste cap.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Asa ii zici unui om cand nu mai ai replica. Arogant... Tipic. O insulta aruncata, acolo, ca sa nu vada ca ai capitulat. Raneste ego-ul.
Pentru mine nu se va schimba nimic doar parasind un site ca asta, logic. Din experienta si educatie vin schimbarile.
Pacat ca voi la fel de inchistati si certati cu sine veti ramane. Mi-e mila de cei care vor habita in jurul vostru

| RoCkKiD a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu la varsta ma refer, ma refer la niste schimburi simbolice care reflecta relatia de putere din relatie.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Hmmm, uite dacă vă cunoașteți de mai mult de 1 an, cred că e un pămpălău de 40 și ceva de ani, dacă e mai puțin de 1 an, cred că are intenții doar să te fytă.

| MihaelaDart a răspuns:

Ai mare grija ca astfel de barbati au partea diabolica de a atrage fete tinere ca si tine, nu ma refer la locul de munca, poti sa accepti, la partea de a forma un cuplu. Sunt multi barbati de acest gen care joaca atat de bine teatru ca nici nu iti dai seama ca in realitate au o viata dubla, adica o sotie cu copii acasa si in privat o amanta! Asa ca locul de munca il poti accepta, in rest de a forma o relatie cu el, mai gandeste-te la acest aspect, va veni ziua cand vei afla si vei suferi enorm. Cauta-ti un barbat apropiat varstei tale cu 3-8 ani diferenta, 20 este foarte mult. Chiar daca, sa zicem ca nu ar fi casatorit, se va vedea varsta mai tarziu, tu vei fi mereu tanara in ochii lui si gelozia va aparea din partea lui, crezand ca esti flirtata de multi barbati si el ajungand la varsta inaintata nu mai poate cuceri femeile asa cum facea o odinioara.
Sunt rare cuplurile cu asa mare diferenta. Este un risc de a te avanta! Faci cum doresti! Daca este doar o aventura de noapte si nu implica alte sentimente pe termen lung, o poti face, dar numai atat. Esti la varsta cand vrei sa experimentezi in viata, desi macar fa-o cu cap pentru a nu suferi dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa accepti daca iti pare ok jobul propus. Faci experienta si bani, esti in castig. Vezi cat stai acolo, nu esti legata de post, trei luni de zile poti pleca oricand, apoi trebuie preaviz. Daca el e cu mult mai in varsta se gandeste ca poate intr-o zi te vei uita dupa cineva de varsta ta. Stie el ce stie, varsta isi spune cuvantul si in pat, sa nu mai zic de diferentele de gandire.

| DeathIncarnate a răspuns:

Ai probleme la cap fata draga.

| Mister09 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Discuti prea mult cu persoane care nu au interes sa ti fie bine, asculta ti inima si fa cum iti dicteaza ea, diferenta de varsta nu conteaza daca va iubiti cu adevarat.

| Mosotti a răspuns:

Accepta ca prinzi experienta, ce ai de pierdut daca accepti? Vezi cum este, ai contact cu alti oameni, vezi cum este la lucru, nu conteaza ca nu sunt multi bani. Nu o merge, pleci si gata.

Gestul lui este frumos, nu ma mira daca va intelegeti bine.
Daca e dif mare de varsta mai greu poate iesi ceva serios, insa merge sa incercati! Cat o merge o merge, va simtiti bine cat o fi, si dupa aia daca se rupe, ramaneti cu ce a fost frumos, nu aveti ce pierde, eu asa zic.
Si asa sa o tineti doar in discutii iar nu e bine, e pacat de relatia voastra frumoasa.