| Cristina787878 a întrebat:

Am următoarea problema, m-am îndrăgostit acum un an de un băiat minunat, îl iubesc enorm și el m-a iubit la fel de mult.Era sincer cu mine mereu chiar și acum.Mi a spus după 1 an și 4 luni că nu mă mai iubește și nu mai simte absolut nimic pentru mine,pentru nu am fost in stare sa văd ce simte și sa fiu lângă el.Îmi doresc foarte tare sa fiu iar împreuna cu el nu pot renunța la el și am vb cu toate pers posibile despre el,mama,familie,prieteni, preot…Cu oricine miercuri merg la psiholog.S a despărțit acum câteva zile nu știu unde sa mai apelez. Vreau sa ii respect decizia dar este foarte greu pentru ambi am av intenti serioase și ne am iubit nespus de mult, parinti sau implicat și ei de asemenea.Caut un răspuns pentru sunt ft afectată in ultimul hal.El a spus doar ca și a pierdut sentimentele și nu va mai putea continua, ne am răcit in ochii lui.Am încercat sa l sun sa ii propun sa ne întâlnim nu mai vrea sa ma vadă. Este foarte stresat cu bacul și admiterea in perioada asta…Nuj ce sa fac nu pot trece peste.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cu cât insiști mai mult il vei indepărta și mai mult.roagî-te lui DUmnezeu ca la timpul pe care Elil consideră potrivit să aducă in viața tapersoana care el stie că epotrivită pentru căsătorie.

| Simpatic a răspuns:

Din pacate el ti-a spus clar ca nu mai doreste o relatie cu tine si ti-a si motivat faptul ca numai simte nimic pentru tine.
Cred ca iti este foarte greu in suflet, si la fel cred ca este primul tau iubit sau prima relatie ai de durata!
Sfatul meu, te va ajuta psihologul! Nu trebuie sa faci din asta o obsesie, in viata unii cunosc 1 singura persoana iar altii pot cunoaste 1000 de persoane pana o gasesc pe cea potrivita lor!
Nu a fost acesta "alesul" tau.
Ai toata viata inainte si poti gasi oricand un alt baiat, chiar daca simti ca acum numai poti dupa cel care are de dat bac-ul, in viitor o sa vezi ca uitand de el si cand vei fi cu altcineva o sa iti zici -ce fraiera am fost, de plangeam dupa un terchea-berchea, cand exista baieti mult mai draguri si buni!"

| Violleta2022 a răspuns:

Cand un om iti spune in fata, asa brutal si fara sa-i pese, ca nu te mai iubeste, atunci trebuie sa intelegi ca nu mai exista nici o sansa de impacare, fiindca nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca, daca nu mai simte iubire pentru tine.

Nu ai de ce sa-l suni si sa te milogesti de el, ca el are deja pe alta, de aceea nu te mai vrea in viata lui, dar probabil ca i-a fost rusine sa-ti spuna dadevarul.

Focuseaza-te pe carte ca ai un examen mult mai important in viata ta, decat un "taica-nimenea", care nu da doi bani pe tine.

| dullcat a răspuns:

Stresul provocat de bac nu ajuta cu nimic situatia, mai ales ca apoi urmeaza, probabil, distractia cu admiterea la facultate? Tot ce poti face e sa astepti sa mai treaca timpul si eventual sa mai aveti o ultima discutie mai incolo, prin vara, sa afli daca el inca doreste sa ramaneti despartiti, insa eu nu mi-as face mari sperante.Imi pare rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preot? Ce sa facă preotul? Acatiste? Săi citească psalmi? Biserica ortodoxă catolică creștină nu este pentru a uni pe cei despărțiți acolo depinde numai de voie doi dacă alegeți sa rămâneți pe același drum Preotul omul acela chiar nu are nici treabă cu astfel de relați. Relația preotului este între el și Dumnezeu și (cununia civilă și căsătoria) atunci își are cuvântul preotul și mărturia de ce doi ceși unesc aceleași drum și același destine la bine și greu unul de celălalt fără să se vândă și înlocuiască trădeze unul pe cealaltă și decizia loată de voie doi atunci va unește sufletele și inimile pe același destin in viață voastră. Bine înțeles ca mai sunt și farisei. Nu toți preoți îi sunt cu într-adevăr cu Adevărat dedicați lui Dumnezeu. Poți sa mergi săte rogi la Dumnezeu cu toată inima și tot sufletul tău cu Adevărat da cu Adevărat El știu sigur 10000%%%% ca unește sufletele și inimile destinele oamenilor cu sufletul și inima rănite certate dușmănite orgolioase geloase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți forță un om să te iubească. Resemneaza-te cu ideea. Nu ești iubita, las-o baltă.

| Miruna333 a răspuns:

Nu conteaza ce iti doresti tu, din moment ce el nu isi doreste acelasi lucru. Sa vrei o persoana care nu te vrea, inseamna ca nu te respecti. Ai vrea sa te duci la petrecerea cuiva daca iti spune clar ca, nu esti invitata si nu te vrea acolo? Nu cred. De ce situatia se schimba pe partea barbatilor, nu inteleg.
De renuntat poti renunta la el, doar simti ca nu poti. Foarte bine ca incepi terapia, insa, sa nu crezi ca psihoterapeutul te va ajuta sa il recapeti inapoi. Te duci acolo sa iti rezolvi problema si sa scapi de mentalitatea,, il vreau cu toate ca nu ma vrea''.
,, Vreau sa ii respect decizia dar este foarte greu pentru ambi am av intenti serioase și ne am iubit nespus de mult'' Este la trecut, un om are dreptul sa isi schimbe deciziile, opiniile, planurile de viitor, sentimentele. Daca v-ati dorit ceva, ati simtit ceva unul petru altul, nu va fi pentru totdeauna, mai ales ca spui ca el da bacul. Mult prea tineri pentru ceva serios, pentru iubire si asmd, o sa realizezi peste ani ca este o joaca de copii la varsta asta, cu toate ca acum, vei fi rezoltata sa auzi asta.

| KovacsB a răspuns:

Buna Cristina, ne bucuram ca ti-ai facut un alt cont nou pe TPU ca sa ne spui inca o poveste minunata dar la fel de incalcita ca ultimele 50.