| Aldutssss31 a întrebat:

Ati putea suporta gandul ca, copilul vostru nu e alaturi de voi? Am un bebelus de 7 luni care este departe de mine, in alt oras, alături de tatăl ei.Ma gandesc zi de zi la ea si la puținele momente in care a fost alături de mine.Ai mei nu vor sa stau cu ea acasa la ei iar bani de chirie, bona nu am. Tatal ei ar putea sa faca asta, sa închirieze un apartament in care sa stam toți 3, el spune ca ne iubeste, dar mereu apare ceva si nu mai vrea.Voi ce ati face in locul meu?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine faceai copil cu un robot ala il crestea mai usor si tu langa el familia ideala

| darrio2007 a răspuns:

Nu e normal sa fie asa. Copilul trebuie sa fie alaturi de mama lui, mai ales la aceasta varsta. Ceva ai facut tu, de s-a ajuns in situatia asta.

| ania a răspuns:

Poți apela și la Protecția Copilului.Ăn fiecare județ sunt centre amenajate pentru mamele care au copii și nu au casă, unde pot sta 9 luni, un an.Primul an de viață e foarte important pentru copil să îl petreacă cu mama lui.

| DeyCj a răspuns:

Tutela copilului cui a fost încredințată?
Dacă nu s-a stabilit prin instasnţă aşa ceva atunci ar trebui să faci tot ce poţi ca să-ţi recuperezi fetiţa(decuc eu) că ştii că cam... are nevoie de laptele tău matern ca să se dezvolte sănătos nu de lapte praf sau chimicale.
Orice ar face tatăl copilei dacă e la 7 luni tutela îţi va fi încredințată(asta în cazul în care tu şi tatăl fetiței nu vă mai înţelegeţi deloc)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Copilul are nevoie de tine ca de aer la această vârstă. Fă orice e posibil sau imposibil să fii alături de el.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Legat strict de prima intrebare, nu pot sa iti raspund, pentru ca nu... stiu cum este sentimentul, nu am ajuns inca la momentul ala, si probabil mai este pana cand o sa vina.

Legat insa de a doua parte, in locul tau as face tot ce pot sa imi asigur fericirea.
Gandeste-te ca asta este singura viata pe care o ai, ar trebui sa dai tot ce poti si sa te asiguri ca te simti bine, esti fericita si esti implinita. Daca asa sta treaba, ar trebui sa porti o discutie extrem de serioasa cu tatal fetitei, respectiv sotul tau (presupun), nu este ok sa stati despartiti. Bebelusul are doar 7 luni, este inadmisibil sa stea departe de mama ei, are nevoie de tine, mai mult decat ai crede si mai mult decat ar crede (daca ar putea) chiar bebelusul.
Tatal respectiv ar trebui sa fie constient de acest lucru.

Deci vorbeste cu el, trebuie sa inchirieze si trebuie sa faca tot ce poate pentru a putea sa iti fie bine tie si copilului. Daca nu face asta, nu are scuze, inseamna ca nu prea il intereseaza (fara sa il cunosc). Dar daca tu zici ca poate... inseamna ca poate. Daca nu, ia copilul si vedeti voi ce faceti.

O alta modalitate ar fi sa vorbesti cu parintii tai, este absurd sa nu vrea sa tina nepotul lor acolo. Ar trebui sa dea dovada de intelegere.

O ultima varianta, ar fi sa te angajezi, desi nu chiar ultima, (daca nu lucrezi), si sa te muti alaturi de copilasul tau.

Indiferent ce faci, pentru ca asta depinde doar de tine, iti urez mult succes si zile pline cu soare, atat pentru tine, cat si pentru copilul tau. Numai bine! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Păi in timpul asta cat copilul e la tata de ce nu ai muncit sa strângi bani? Sau sa mergi tu unde e tatăl copilului si sa stati toti 3?
Nu e ok sa iti lasi copilul mic asa indiferent daca tu cu tatăl sunteti impreuna sau nu, trebuie sa găsești o soluție.

| NunuNini a răspuns (pentru Freya1):

Astazi are o postare in care spune ca este in clasa a 10-a.

| zilog a răspuns:

Bucurăte ca are ce sa manance unde sa locuiasca cu ce sa se imbrace si ca este sanatos
pentru ca sunt multi copii care nu au nici casa sunt si bolnavi de cancer si daca pleaca de la spital parintii nu au cum sa le dea acasa de cât pâine să manance pentru ca poate ca au o afacere care nu merge si din cauza ca au magazin chosc care spera ca o sa mearga vreo data
dar nu a mai mers de 15 ani si parintii respectivi nu stiu sa isi castige esistenta din alt eva de cqt sa stea acolo la chioscul ala si nu au curent acasa si cănd ajung la disperare mai alunga cate un copil pe strada.
iar asistenta sociala nu pot sa ia pentru ca au un magazin chiosc sunt patroni si nu vor sa se lase de asta pentru ca ii rade orasul ii stie toata lumea si nu vor sa se duca la nici un fel de munca pentru ca nu s-au dus la nici o alta munca toata viata si nu vor sa rada lumea de ei ca din patroni au ajuns sa muncesca ca angajati.

| Dandinelle a răspuns:

Deci tu stai cu ai tai când copilul tau e cu tatăl lui? Bănuiesc că ești și în concediu de maternitate. Poate ar trebui să-ți revizuiești puțin viața și să-ti setezi niste priorități. Copilul are nevoie de mama lui pentru o dezvoltare armonioasa

| Vântulalb a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu din cauza concediului stau despartiti. Citeste mai atent: parintii ei nu o vor cu copilul. Ea nu este casatorita. A facut un copil din flori. Parintii nu o accepta cu copil, unde si cum sa-l creasca? Nu ne spune varsta, dar cred ca nici serviciu nu are. Mare noroc ca tatal a luat copilul si nu a ajuns la o casa de copii. Cat despre faptul ca "mereu apare ceva si nu mai vrea" tatal sa se mute cu ea in chirie... cine stie ce este acolo. Casatoriti, nu sunt.

| zilog a răspuns (pentru Vântulalb):

Http://signoflife.ro/ OFERĂ GRATIS CASE SI JOB-uri femeilor care nu au unde sa locuiască cu copii lor mici!

Asociația
Semn de Viață!

| Aldutssss31 explică (pentru Dandinelle):

Dupa ce am nascut tatal copilului a refuzat sa se duca la munca si sa intru eu in postanatal.Cu banii luati de el nu ne am descurcat, ai mei nu m-au ajutat iar mama lui a spus ca ea nu ma tine.Eu am plecat la ai mei, momentan mi-am reluat liceul. Daca eram eu in postnatal as fi luat copilul si as fi stat la bunica mea. urmează sa aflu ce trebuie sa fac ca s-o pot lua.

| Vântulalb a răspuns (pentru zilog):

Trebuia sa raspunzi cui a pus intrebarea. Ea are nevoie de casa, nu eu. Eu am locuinta, am un venit, nu am copii sugari.

| zilog a răspuns (pentru Vântulalb):

Scuze poate ca nu am vazut bine si am apasat gresit

| NunuNini a răspuns:

As strange picioarele ca sa nu mai nenorocesc si alte suflete!

| Aldutssss31 explică (pentru NunuNini):

De ce judeci daca nu cunosti situatia? doar ca sa te afli in treaba? Nu sti ce a fost intre noi si de ce s-a ajuns aici. Daca nu ai avea casa ta proprie iar părinții nu ar fi de acord sa aduci copilul la ei, ce ai face? vorbesti fara sa cunosti situația

| NunuNini a răspuns (pentru Aldutssss31):

Ai astazi o postare in care spui ca abia esti in clasa a 10-a. Iata ca acum stiu! Si constat ca am avut dreptate in ce ti-am spus.