| lorelina a întrebat:

Au dreptul parintii sa te oblige sa te desparti de persoana pe care o iubesti?

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In calitatea lor de parinti e obligatia lor prin experienta de viata sa iti atraga atentia in unele privinte si sa te sfatuiasca. Uneori e mai bine sa fie severi. De obicei pana in momentul cand esti matur si independent. De atunci viata ta e in mare parte privata, mai ales daca nu mai stai la ei. Au dreptul daca de exemplu iubirea voastra intra in capitolul corupere de minori sau faptul ca tu vrei sa renunti la scoala sau la alte lucruri indispensabile pentru un baiat care nu te merita. Parintii trebuie sa isi apropie copilul, trebuie sa fie diplomat pentru ca prin constrangeri si obligatii indeparteaza copilul si nici nu rezolva nimic.

| fabiola a răspuns:

Depinde de cati ani ai, depinde din ce motive nu accepta acea persoana, depinde de maturitatea ta in gandire...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sa fim cat se poate de clari toti parintii care au copii se gandesc tot timpul la binele lor, din prea multa dragoste fata de ei, de multe ori gresesc in sensul de a le fi cat mai bine si cauta sa îi fereasca de obstacolele vietii. De aceia trebuie sa avem rabdare cu ei si sa îi facem sa inteleaga adevarul, dragostea si vointa celor doi. Nu au dreptul in mod direct sa te oblige sau sa te desparti de omul drag, dar trebuie sa meditezi mai mult la ceia ce vrei sa faci, pentru ca, chiar daca esti major de parinti ai nevoie toata viata.

| Razvan a răspuns:

Nu au dreptul insa au obligatia morala sa iti spuna ce cred despre el pentru ca sunt parintii tai si iti vor binele.Sa nu te indoiesti de asta niciodatawinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca esti majora nu, ei te sfatuiesc dar decizia iti apartine. Dar trebuie sa te gandesti daca parintii au dreptate si relatia nu merge ce faci? Unde te duci? E bine sa iti asculti parintii, au alta viziune asupra vietii, stiu ce e bine si ce nu pentru tine, acum nu iti convine dar mai tarziu o sa le multumesti.

| valy a răspuns:

Practic. daca ai pana in 18 ani.si cred ca persoana aia nu este buna pentru tine.pot.pentru ca lor le apartii in custodie cum s-ar spune pana la 18 ani. s-au pot sa iti spuna.ne alegi pe noi sau du-te cu respectivul(va)si gata.

| Silvia a răspuns:

Atat timp cat depinzi de ei, cred ca da. Dar daca esti majora si pe cont propriu poti face ce vrei.

| psihox a răspuns:

Hop-hop, primul venit, primul servit. Musai, asa-i? In Romania sunt tone de masculi. Ce vei face in acest caz? Poate ar lesina parintii pana la a accepta pe noul tau prieten si pentru casatorie.

| HBK a răspuns:

Daca iti calci pe principii, nu au nici un drept, decat informativ pentru tine.Bineinteles ca o sa ramana tot la alegerea ta.Numai pe la "Fata lu' tata" sa nu te vedem tongue

| andalu a răspuns:

Nu au dreptul sa te desparta, au insa dreptul sa isi exprime parerea si nemultumirea. Ei, prin experienta de viata acumulata pot sa intuiasca mai bine caracterul unui om fata de copilul lor care in afara de faptul ca este mai "crud" mai si iubeste si este dovedit fatptul ca majoritatea pers sunt mai "oarbe" atunci cand iubesc! Deci da, e bine sa asculti sfaturile si obeictiile parintilor, si sa nu le dai cu piciorul imediat, sa incerci sa le asculti argumentele, sa le analizezi si abia dupa ce esti absolut sigur ca se inseala sa le ignori.

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Oarecum au'. dar nu chiar ceva de genu " desparte'te de ea/el ca asa vrem noi " pot doar sa.si dea cu parerea " uite nu. mi place baiatul/fata pe care ti.ai aleso pentru ca...si cred ca nu va potriviti" straight face

| uite aici a răspuns:

Eu zic ca nu... dar iti face viata mai grea daca face lucrul asta

| knnight a răspuns:

Poy depinde daca nu ai 18 ani sau ai dar tot depinzi de ei... da pot sa te obligesad

| justforyou a răspuns:

Practic si in acelasi timp teoretic nu.nu au cum.Pana la urma tu poti sa stai sau nu cu el, poti sa faci ce vrei. Daca si el isi doreste sa fie pentru totdeauna cu tine cu siguranta mai devreme sau mai tarziu veti fi impreuna si fara ca ai tai sa intervina.Si daca totusi acea persoana nu e buna pentru tine in primul rand trebuie sa vezi tu daca e bine sau nu sa stai cu el.Raspunsul meu final e ca nu te pot obliga. Tu poti face multe si cu toate ca ei nu vor...

| lolipop_7294 a răspuns:

Cred ca au dreptul sa te sfatuiasca, dar nimic mai mult si cred ca ai putea doar sa verifici suspiciunile lor

| cicinel a răspuns:

Da daca parinti, considera ca este ceva rau in aceasta problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Pana la 18 ani nu poti face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce varsta ai tu si ce varsta are persoana pe care o "iubesti" nu uita ca singuri care iti vor binele pe lumea asta sunt parinti deci daca te despart de aceea persoana ar fi bine sa ii si intrebi de ce cred e ca e mai bine asa ...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce varsta ai tu si ce varsta are persoana pe care o "iubesti" nu uita ca singuri care iti vor binele pe lumea asta sunt parinti deci daca te despart de aceea persoana ar fi bine sa ii si intrebi de ce cred e ca e mai bine asa ...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce varsta ai tu si ce varsta are persoana pe care o "iubesti" nu uita ca singuri care iti vor binele pe lumea asta sunt parinti deci daca te despart de aceea persoana ar fi bine sa ii si intrebi de ce cred e ca e mai bine asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, daca esti un copil care a dat in persoana gresita, da au dreptul sa te scoata din belea. Daca esti mai mare si consideri ca poti trai langa acea persoana sa iti faci o altfel de familie care parintii nu inteleg traiul "vostru" atunci e alegerea ta sa te desparti de parinti pentru noul trai.

| Theodora a răspuns:

Iti spun doar un singur lucru: ei stiu cel mai bine ce e bun pentru tine.Cat despre iubire...nu e iubire la o varsta atat de frageda.pe parcurs vei putea descoperi treptat adevaratul sentiment.Pana atunci... obsesie sau atractie fizica.
Sa nu-ti urasti niciodata parintii! Vei vedea ca mai devreme sau mai tarziu vei ajunge la o concluzie cum ca aveau dreptate(iti spun din propria experienta). Gandeste-te bine la ce simti si la cei care sunt in masura sa te ajute.