| Sea33 a întrebat:

Acum 2 luni am inceput sa vorbesc cu o fata. La inceput eu eram foarte inchis, tipa voia sa ma cunoasca dar din cauza ca inainte am avut o experienta mai urata am decis sa nu ma deschid ei. Ea tot dorise sa ne vedem si sa ma cunoasca, iar eu credeam ca e prea devreme. Dupa vreo 2/3 saptamani am decis putin sa ma deschid ei si am fost surprins cat de mult ii pasa de ce ii spuneam, incerca lucruri ce imi placeau mie, ma trezeam cu un mesaj de la ea si ultimul mesaj in fiecare seara era de la ea "Noapte buna". Am inceput sa observ miciile indicii ca ar fi interesata de mine,dar nu voiam sa-mi fac iluzii deci m-am facut sa cred ca e o gluma. Dupa un timp nu am mai ridicat ziduri ci doar ma uitam cum dispare unul dupa altul, si incepeam sa simt ca o plac, dar imi era teama de respingere ci de fiecare data cand ma intreba gen daca o plac si chestii eu glumeam in loc sa ii spun ca da. De curand a fost ziua ei, m-a chemat dar n-am putut sa merg deoarece am avut o obligatie sa merg la cununia lui varamea. Voiam ca urmatoarea saptamana sa ma vad cu ea si sa ii spun ca o plac. In weekend-ul de dinaintea saptamanii cand am vrut sa o vad sa ii spun, cand vorbeam pe messenger, mi-a spus ca e interesata de un tip, eu am fost mai direct si am intrebat-o ce fel de tip ii, si din descrierea facuta plus ca mi-a spus ca nu conteaza cum il cheama, am presupus ca sunt eu. Din cauza acestei presupuneri eu am motivat-o ca saptamana ce urmeaza sa se vada cu tipul si sa afle daca si el o place. Urmatoarea saptamana, luni observ ca dupa ce a iesit de la lucru nu era pe Facebook online de cateva ore, eu eram putin ingrijorat deoarece de fiecare data cand iesea de la lucru imi scria. Dupa cateva ore imi scrie ca s-a vazut cu tipul si ca o place si ca de acum sunt impreuna. Poate din cauza socului sau nu intelegeam ce se intampla i-am spus "Ma bucur pentru tine ca esti fericita". Mai inspre seara totusi mi-am facut curaj si sa ii spun ca o plac, ci o placeam si inainte, ea mi-a spus ca acum e prea tarziu.A spus ca a fost interesata si de mine dar paream nehotarat si a spus ca nu voia sa riste. A spus ca ar trebui sa luam o pauza de la vorbit o zi/doua in speranta de a ramane prieteni in continuare. Au trecut deja doua zile si eu nu stiu ce ar trebui sa fac. Saptamana trecuta am iesit, vorbeam, ne imbratisam, eram mai draguti unul cu celalat si saptamana urmatoare aflu aceasta veste. As dori un sfat ce ar trebui sa fac. Eu ma gandesc ca poate mai am o sansa daca a fost la inceput interesata de mine dar asta voi sti doar daca imi va scrie ea zilele astea cumva. As vrea sa imi spuneti parerea vostra sincera daca mai este vreo sansa si daca nu, ce ar trebui sa fac sa o uit deoarece nu vreau sa ma gandesc la ea si sa sufar.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Nu imi place sa spun asta, dar e vina ta. Ai avut numeroase momente in care puteai sa ii spui ( ca si mine, de altfel. Fata chiar "te-a tras de limba". Stim cu toti cum este cu amanatul. Nu te simti sigur, esti nervos, ai emotii... Amani azi, amani maine, amani pana e prea tarziu. Nu lua nimic precum ceva garantat! Ce exista acum poate disparea complet pana maine.

Din fericire, "esecul este oportunitatea de a incepe de la capat, de data aceasta mai inteligent" - Henry Ford.

| Sea33 explică (pentru PainTech):

Inainte de a renunta de tot, maine o sa merg in fata locului ei de munca si o astept si sa ii spun tot, macar va sti sigur ce am simtit si imi va spune sigur un lucru. Mi se pare mai ok sa fac asta decat sa-mi fac sperante zi de zi. Macar acum sa fiu sincer chiar daca e prea tarziu, e o invatarua macar.

14 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Sanse mereu exista.
Dar, cel mai bine ar fi sa renunti definitiv la ea.
De ce spun asta?
Pentru ca a renuntat sa mai "lupte" pentru tine dupa doua luni.
Chiar crezi ca ar fi o relatie de viitor cu o asemenea tipa?
Daca vrei, iti dau si un bonus, desi a vorbit cu tine in acest timp, a ajuns sa se cupleze cu altul, asta inseamna ca nu ai fost singurul cu care a vorbit in aceasta perioada.
Avand in vedere aceste lucruri, crezi ca mai merita sa speri la o a-2-a sansa?

Sincer?
Eu sa fiu in situatia ta, si sa-mi dea ea mesaj spund ca vrea o relatie cu mine, o refuz.

Bine, daca vrei o aventura, e ok, asta vrea si ea.

Dar daca vrei ceva serios, si din ce ai spus despre tine, cred ca asta vrei, cred ca de asta ai nevoie, ei bine, fugi de tipa asta.

E o fata care nu stie ce vrea, care e imprevizibila.
E genul de fata cu care astazi esti impreuna, va simtiti impreuna, si ziua urmatoare se desparte de tine, pentru ca i-a capat atentia un tip in metrou.

Concluzia e simpla, tipa respectiva nu-ti merita atentia.

Gandeste-te la vorbele pe care ti le-am spus, si vei trece mult mai usor peste aceasta intamplare, chiar daca te vei gandi la ea, nu te va mai afecta, nu vei regreta nimic, pentru ca concluzia e clara.
Fata nu te-a meritat, si nu te merita.

| Sea33 explică (pentru OldSoul):

M-am vazut azi cu ea, am mers cu un trandafir rosu, am vorbit dar m-a refuzat, i-am spus ca sa fim prieteni de se poate dar decat sa fie seaca mai bine sa uita de mine. Acuma incerc sa imi dau seama cum sa fac sa doara mai putin. Parca azi doare mai tare decat ieri, cred ca din cauza ca am realizat ca nu mai e nici o sansa.

| OldSoul a răspuns (pentru Sea33):

Eu ti-am zis.
Ai facut o incercare, ai esuat lamentabil.
Asta ar trebui sa te ambitioneze sa treci peste.

| Sea33 explică (pentru OldSoul):

Aceasta "greseala" am facut-o ca sa sesizez ca trebuie sa trec peste, sa nu imi imaginez cumva, ca poate ar mai fi ceva o sansa sau alte tampenii. De ce crezi ca a fost o greseala sa ma vad cu ea azi si sa ii spun ce simt? Nu intreb de nervi sau ceva laughing) dar ce am facut azi nu prea vad a o greseala, ci cred ca ar trebui putin curaj si prostie mai ales ( laughing)) ) ca sa fac asta dupa ce am aflat ca era cu tipul.

| OldSoul a răspuns (pentru Sea33):

Poate tu ai avut nevoie de o confirmare, insa, din punctul meu de vedere, nu si-ar fi avut rostul, de asta eu o consider o greseala si tu nu.

| Sea33 explică (pentru OldSoul):

Da, am spus acest lucru deoarece ma cunosc, ci cred ca de nu faceam asta, poate si in momentul de fata speram ca poate mai am o sansa. Una e ca mi-a spus pe Facebook si alta cand am vorbit in realitate, vedem ambii reactia celuilalt si expresia faciala, asa cuvintele par mai reale, oricum acum e final de drum, numai am ce sa fac in legatura cu ea, acum incerc sa trec peste.

| Dalmore a răspuns:

Ai avut nenumarate ocazii sa-i spui c-o placi. Te-a si intrebat ea asta! Asta e acum, eu in locul tau as uita-o. Data viitoare fii mai hotarat, nimanui nu-i place sa fie ignorat si sa traga de limba la nesfarsit, si eu mi-as fi pierdut interesul. Te inteleg ca ai avut si tu probleme, dar toti avem, si nu toti oamenii sunt la fel.

| Sea33 explică (pentru Dalmore):

Am fost sfatuit ca maine sa-mi incerc norocul, sa merg dimineata si sa o astept in fata locului unde lucreaza si sa ii spun ce simt. Nu stiu daca e corect sau nu dar decat sa-mi fac sperante si iluzii macar sa stiu maine un lucru sigur. De chiar a fost interesata de mine poate imi va da a doua sansa, daca nu, asta e, n-a fost sa fie, a fost doar o perosoana ce m-a invatat ceva in viata. Maine voi afla sigur.

| Dalmore a răspuns (pentru Sea33):

A, da, si crezi ca daca ea e deja cu un tip care o place, o sa-i zica: stai, ca vreau sa-i dau o sansa tipului nehotarat de care am tras nu stiu cat timp, hai sa luam o pauza? laughing Eu iti urez succes, dar iti zic sa nu-ti faci mari sperante.

Eu zic ca tipa a jucat la mai multe capete, a stiut cum sa-ti atraga atentia si a facut asta si cu altii in paralel, ca dah, unul din 10 pica laughing.

| Sea33 explică (pentru Dalmore):

Am fost si m-am vazut cu ea. Am luat si un trandafir rosu. S-a mirat cand m-a vazut am vorbit, a spus ca e prea tarziu, se simtea durere in acele cuvinte, nu-s daca era durere ca e prea tarziu sau ca trebuie sa faca asta acum. Cand a vazut trandafirul a fost uimita dar nu la acceptat. Cand a aflat de cand o placeam si motivul a exprimat un zambet dar repede a disparut acel zambet. I-am spus ca n-am neovie de sperante false, daca crede ca mai putem fi prieteni, sa-mi scrie. Acuma trebuie doar sa aflu cum sa trec peste cat mai repede. Macar acum i-am spus ce simt chiar daca a fost prea tarziu.

| Alfred0703 a răspuns:

Ai avut sansa sa scrii "a voi" corect de 3 ori, nu prea ai resusit.

| ansewers1miki a răspuns:

Încearcă alta data sa nu fii atât de închis. Daca știi vreo fata de care îți place scrie-i pentru ca s-ar putea sa te placa și ea și tu sa nu stii

| Sea33 explică (pentru ansewers1miki):

Momentan imi place doar de tipa asta. Sunt genul de persoana sufletista si cand imi place de o fata imi va lua timp sa o uit si timp mai mult sa incerc cu alta. Deci sa inteleg ca cu aceasta nu mai sunt sanse...