| Dinuta_Casi_1996 a întrebat:

Am 13 ani si am o problema...
Pentru ca calculatorul meu e vechi, am cerut unul nou de la tatal meu.
A spus ca poate mi-l va lua.
Acum imi spune ca nu imi mai ia pentru ca imi distruge viata?!? CE?
Stau in franta si aici avem scoala de la 8 pana la 5 dupamasa...Cand vin de la scoala mananc,imi fac temele si ma joc pe calculator.
Ei spun ca stau toata ziua pe calculator -_-.
Am note destul de bune dar nu inteleg partea cu "iti fac un bine,te protejez".
M-am saturat de persoanele care spun "La varsta ta, ma jucam cu un bat de lemn"...nu nu NU.
Vreau un raspuns de la cineva din generatia mea.
Chiar imi am dorit pc-ul demult si avem destui bani pentru orice... nu inteleg.
Va rog dati-mi sfaturi...
Multumest!

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbește sincer și deschis cu ei despre ce simți și explica-le ca vei fi responsabil și nu iti vei neglija celelalte activități. Dar vorbește cu blândețe și respect profund și nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

| xRaduC a răspuns:

Salut!
Daca iti doresti sa ai un calculator propriu intr-atat de mult, ai putea sa discuti si cu mama ta despre asta, doar atunci cand tatal tau nu pare prea deschis cand adunci in discutie subiectul asta. Ca ai un telefon sau calculator, mi se pare aceeasi chestie, numai ca faci diferite lucruri (pe telefon socializezi mai mult, pe calculator petreci timp de calitate mai mult singur).
E gresit conceptul ca un calculator iti distruge viata. happy Vin si cu argumente, stai linistit. In primul rand nu calculatorul iti distruge viata, ci ceea ce faci pe el sau cat stai poate sa intervina in mod negativ asupra vietii tale. Daca vei sta ghebosat, nervos si iritat, atunci poti spune ca ai nevoie urgenta de o pauza de la calculator. Dar in cazul in care te joci linistit, te uit pe clipuri, il folosesti in mod educativ, nu vad care ar fi problema. Poti sa il folosesti si mai usor ca sa socializezi sau sa scrii mesaje decat pe un simplu telefon mobil.
Dap, sunt unul din cei care si-ai petrecut copilaria in casa in cea mai buna parte din timp, sunt mai timid de fel, dar cand e de greu, nu ma pierd si actionez. Daca tu vrei sa ai o viata mai linistita, ar trebui sa te inteleaga ai tai (parintii mei mi-au spus ca ar fi vrut sa fiu mai activ, dar cica eu am ales sa fiu linistit). Au totusi o vorba ai mei: "decat sa imi fac griji sa ma gandesc unde este pe afara si la ce ora si cu cine, mai degraba il am aici, langa mine, in siguranta, pe calculator". S-au adaptat si ma inteleg, dar cu toate astea incearca sa mai imi spuna si ce este iesitul pe afara, lucru de apreciat. Sa stii ca te inteleg.
Ar trebui sa ii prezinti o lista cu avantaje si dezavantaje, de pe baza carora sa alegeti impreuna daca ar merita. DAR, NU FI STRES. Poti sa ii vorbesti odata despre asta, cand are timp si e bine dispus, tatalui tau.
O lista cu dezavantajele unui calculator ar fi:
-consuma curent si resurse
-costa destul de mult achizitionarea unuia
-dispune de internet ce trebuie platit
-se poate virusa, daca nu esti atent, si vei fi nevoit sa reinstalezi sistemul de operare sau sa elimini virusul
-poate crea dependenta
-iti poate crea impresia ca daca stai ghebos, e mai comod, drept consecinta iti vei strica pozitia coloanei vertebrale si vei avea probleme de sanatate precum scolioza
-daca nu esti rational, te poti enerva repede pe jocuri sau sa devii chiar si agresiv (din nefericire, in cazul meu, am ajuns sa fiu mai agresiv, dar asta nu a fost vina mea, ci a celor din jurul meu fiindca m-au schimbat indirect - incerc sa fiu mai calm si pozitiv)
Acum, sa vorbim despre avantaje:
-te ajuta sa gasesti CEL MAI RAPID o rezolvare a unei probleme
-poti socializa cu microfon/chat/camera
-e gresit conceptul ca jocurile pe calculator nu te ajuta. Spre exemplu, te fac sa iei decizii cat mai corecte si rapid, te ajuta la vedere chiar (de pilda, shootere-le te obliga sa vezi la distante mai mari), te ajuta sa iti maresti lucrul in echipa, sa intelegi anumite lucruri ce in viata reala nu le poti face precum intr-o experienta de gaming (recomand Minecraft)
-esti in siguranta, nu trebuie sa ai grija ca cineva te poate ataca de nicaieri (cu conditia sa nu dai date personale)
-poti rezolva temele prin intermediul site-urilor de genul TPU, dar nu el
-exista clipuri pe YouTube despre recenzii, documentare, lucruri amuzante
-nu depinde de baterie, ca in cazul telefonului
-este mai usor de folosit si mai eficient
-poti asculta muzica sau sa te uiti la filme pe casti/boxe
-calculatorul se poate conecta la televizor, nu doar la monitor, oferindu-ti posibilitatea de a viziona filmele asa cum ti-ai fi dorit vreodata
-gasesti sfaturi utile in viata atunci cand intampini momente de impas (relatii, viata, cum sa obtii fata visurilor tale, cum sa domesticesti pisici etc.)
Daca ar fi sa regret anumite lucruri, din cauza calculatorului, acelea ar fi doar ca nu am petrecut timp aproape DELOC pe afara (1 ora pe saptamana afara maxim), ceea ce este extrem de trist fiindca organismul are nevoie sa respire, dar in rest nu. M-am ferit de foarte multe conflicte si nici nu am asistat in certuri mari si nici batai.
Sunt o fire independenta, imi place sa stau si cu cineva, dar imi place sa stau si singur, avand calculator ce dispune de conexiune la internet, curent electric, functionalitate, mouse si tastatura.
Poate asta o sa te ajute sa iti convingi tatal (parintii) sa incerce sa iti ia un calculator. Na, mie mi se pare gresit sa nu ii iei copilului tau ceea ce si-ar dori, mai ales daca stii ca l-ar putea ajuta pe viitor mult si bine (am PC-ul din 2014 ianuarie, am platit 1400 de lei pe el si merge bine si acum - ma rog, pe jocuri mai intampin sa miste greu, dar este si din cauza multitudinii de animatii, sunete si obiecte in miscrare aflate pe fundal).
Sa imi spui daca cele spuse de mine mai sus te-au ajutat in vreun fel. Succes!

| PuntIle a răspuns:

Sincer nu mai suntem in 1900 sa stai cu bete in gradina, ce vor sa faci sa fugi prin Paris cu Pierre?happy, Am 16 ani si cam la fel ies afara cand este sa ies, prea sunt toti din generatile vechi pe rau cu calculatoarele astea, inveti foarte multe pe pc daca stai si pe internet si nu numai pe jocuri happy, eu iti zic sa ii explici lu taicatu ca poate fii si bun si incearca sa reduci timpul pe care il petreci pe calculator macar pana ii spui si poate. poate happy Bafta

| Sebastian_Lascu_1996 a răspuns:

Parintii iti vor binele intotdeauna, iar ei considera ca nu ai nevoie de calculator. ei vrea sa ai un viitor stralucit zic eu dupa parerea mea, iar copilaria nu consta in jocuri pe calculator, eu zic sa iti fac prieteni reali nu virtuali happy