| Ajsjjsjsos a întrebat:

Am 14 ani si am o problema cu familia. Ma înjură toti cur₩a, proasta, mu.ta, handicapata. Mai ales mama si fratele meu. Iar eu daca ii înjur încep toti cu cearta etc. eu sunt doar sclava lor nu mai suport. Daca ei zic sa fac ceva eu trebuie sa fac ca daca nu spun ca nu fac nimic doar stau. Mama mi-a spus ca mai bine facea avort si ca doar pe fratele meu il iubeste pe mine nu, etc. nu imi cumpara nici medicamente necesare de care am nevoie, vizita la doctor nu mai zic. Niciodata nu imi dau bani sau ceva. Simt ca nu mai pot, cand merg undeva nici vorbă sa vin si eu. Imi zic sa stau acasa si urla. Toti is bat joc de mine. Ce as putea face? Am vorbit de 10000 ori cu ei, dar fara sens. Multumesc

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog!
Aici ai toate detaliile cum sa-i contactezi:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/
Iar data viitoare scrie la categoria corecta, fiindca esti capabila sa intelegi ca, problemele de familie nu se pun la sectiunea de "dragoste si sex", ci la: "adolescenti", "familie" ori "conversatii".

| corbulalbrosu a răspuns:

Vai si amar de tine. Incearca sa discuti cu cei de la protectia copilului din judetul tau de resedinta, fiindca ei sunt cei care ar putea interveni pentru a-ti oferi ajutorul necesar. Sau sa suni la telefonul copilului 116.111. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să vorbești cu o altă rudă, o mătușă sau o prietenă care te-ar putea ajuta.

| Sofer a răspuns:

Cere ajutor la cineva apropiat sau o ruda.

| Donsavas a răspuns:

Discuta cu psihologul școlii sau cu protecția copilului

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Bariel a răspuns:

Depinde de cati ani ai, daca ai peste 16 eu as spune sa mai induri, daca nu sa ceri ajutorul autoritatiilor. Si cand vei fii indenpendenta si probabil vei gasi pe cineva care va tine la tine, atunci vei observa ca vor voii sa intre in viata ta, sa te manipuleze si sa te distruga. Important e sa le dai jet cand se intampla asta

| Bariel a răspuns (pentru Bariel):

Scz, acum mi-am dat seama ca ai 14 ani, eu zic sa ceri ajutorul autoritatilor, sau sa incerci sa fi mai dura, autoritara, sa inveti sa le dai replici constructive (fara injuraturi) adica sa le tii piept cat de mult poti

| whatisthis19 a răspuns:

Daca eram in locul tau îi impuscam pe loc si ii ingropam pe lac