| Fcc a întrebat:

Buna
Am 14 ani
Vreau sa va povestesc ceva important despre mine si sa va cer o părere
Am o familie, nu știu cum să o numesc
Mama mea a început să se ducă la muncă în străinătate de vreo 2-3 ani ( stanad 3-4 luni pe an)
Eu rămânând acasă cu tata,bunica si fratele meu mai mic
Tatal meu, nu stiu ce sa zic despre el
De exemplu în seara asta l-am întrebat dacă mă lasă si pe mine la Biserica cu o fată, a început să înjure să facă rău să, eu plâng aproape în fiecare seară, ochii îmi sunt roșii
Face așa mai mereu, eu pot sa spun ca nu le-am greșit cu nimic
Sunt ceam mai cuminte fata din acest sat, am făcut mereu cau vrut ei
Mama daca vrea să mă ajute e si ea injurată

Câteodată îmi vine să fug de acasă
Sa mă omor
Sincera sa fiu m-am saturat

13 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Off, imi pare rau de tine. Te cred ca iti este greu... din cate spui esti o fata cuminte si frecventezi Biserica. Te-ai gandit vreodata ca aceste ganduri negative sunt ispite pentru ca tu sa te schimbi in rau? Sunt sigura ca esti o persoana puternica si vei deveni si mai puternica in timp. In locul tau m-as gandi ca altii nu merita sa le fac ceea ce ti-au facut ai tai tie si m-as hotari sa devin o mamica responsabila, saofer iubire celor din jur, etc.
Daca ai nevoie de ajutor sau simti nevoia sa vorbesti cu cineva, ma poti contacta pe privat! Te astept.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce plangi mereu?
Ca nu te lasa sa faci ce vrei tu, sau ce trebuie?

Explica-ne mai multe din viata ta de zi cu zi!

| Freya1 a răspuns:

Pai comunicarea este solutia vorbeste cu ai tai cu orce risc si intreabai ce se intampla intre ei si ce au cu tine...
Vezi care e cauza pentru care treburile nu mai merg cum mergeau poate au ei ceva divergente si se rasfrang asupra ta

| PumpkinDoll a răspuns:

Apuca-te de baut

| IIIshaneIII a răspuns:

Fai plângere la poliție să ai dea o Amendă să îl Potolească

| Jonas94 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Și ce crezi că rezolvă o amendă? O să se înverșuneze mult mai tare pe ea, o să ajungă să o urască și mai mult.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Jonas94):

Apoi inca o amenda, pana se satura de amenzi si asi vede de treba lui

| Jonas94 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Înseamnă că nu înțelegi situația. E într-o situație destul de nasoală, prea mică ca să se opună, un tată abuziv și incapabil să se descurce fără nevastă. Asta din păcate este situația ei.

| Rux2000 a răspuns:

Nu cred ca tu plangi pentru ca nu te lasa ai tai sa faci ce vrei cum a spus DonnaAlba ci pentru ca te doare comportamentul tatălui tău pentru ca nu i'ai greşit niciodată si nu ai iesit din cuvântul lui precum spui tu el tot te injura si sa comportă urât chiar si cand vrei sa mergi la biserică. Vorbeste cu bunica ta care este acolo si vede reacţiile tatălui tău spinei sa stea de vorba cu el sa il liniştească. Poate si tatal tau suferă ca mama ta munceşte prin străinătate. Eu am trecut prin ceva asemanator insa am ramas cu fratele meu bunica si mătuşa parintii mei au plecat in Grecia apoi in Italia ii vedeam de 2 ori pe an apoi au plecat in Portugalia si ne-au adus si pe noi dupa app un an a fost greu dar pot spune ca nu am simţiţi iubirea lor vb cu ei ca si cum ar fi langa mine faceam doar ce imi spuneau ei nu ma interesa ce spune bunicămea sa matusa-mea daca mama imi dadea acordul. Înceracă sa vorbeşti si cu mama ta cand eşti singură explica-i situaţia acum na nu ştiu ce este la tine in familie doar ce ai povestit tu. Sper sa te descurci fii puternică. Te imbratisez cu drag

| Doarof3 a răspuns:

Sincer ar trebui sa îi asculți pe părinți, iar când reușești sa aduni niște bani necesari, poți închiria un apartament. (desigur trebuie sa ai cel puțin 18 ani). Nici pe mine nu mă lasă părinții oriunde, dar asta nu e pentru ca nu mă iubesc, ci pentru că știu ei ce știu.Chiar dacă mai înjură tatăl tău, sa știi ca nu cred ca îți vrea răul, ci doar nu vrea sa te scape din frâu. Poate e stresant din anumite motive.Tu trebuie sa ii fii alături. Explică-i și mamei tale că poate are nevoie de linişte și el.Cât despre sinucis să nu încerci.Eu am făcut un lucru mai rău și spuneam că mă sinucid, dar nu e soluția. Dacă vreo Îți pot da adresa de Facebook a unui psiholog care iti poate da sfaturi pe care le poți citi de câte ori crezi că nu mai poți.Mult succes și multă încredere. ☺

| Doarof3 a răspuns:

Fii tare, trebuie sa ii fi alături tatălui tau.Trebuie sa îl asculți pana când ești tu pe picioarele tale.II e frica sa nu te scape din frâu.Mamei tale zii sa aibă răbdare cu el și sa îi vorbească frumos pentru ca s-ar putea sa fie așa din cauza ca se simte singur.Nici pe mine nu mă lasă părinții oriunde...Dar îi iubesc mult așa ca îi ascult, deoarece îmi vor binele.Nu are rost sa te sinucizi, eu am avut și încă am probleme mai mari ca astea, dar asta e pentru ca viața ne pregătește pentrun viitor. Pune-te mai mult pe invațat, ajută-l la treburi, arată-i ca tu nu ești un copil rău.

Răspuns utilizator avertizat
| Noima a răspuns:

Da e o perioadă grea dar trebuie să gândești și altfel. Poate tatăl tău e gelos? Crede că mama ta îl înșeală?
Poate din cauza asta face crize.
Nu te mai teme de el. Spune-i să nu se mai enerveze.
Ai ce face în caz că întrece măsura. De exemplu anunți poliția.
Cu cât continuă să-ți fie frică de el cu atât mai greu de suportat are să fie viața împreună.
O să mergi la liceu. Viața ta o să schimbe într-un an complet.