| BloodMoney a întrebat:

Sunt într-o relație stabilă cu o fată. Ea are 17 ani jumătate. Momentan sunt în alt oraș, pentru vara asta. Fata dorește să vina să stea cu mine cam o luna, însă părinții ei nu sunt de acord, deși știu de relația noastră. Care sunt consecințele legale în cazul în care ea decide să vină la mine fără să își anunțe părinții? Să spunem că îi anunța ulterior, odată ce a ajuns la mine sau le lasă un bilet acasă să îi informeze. Ce aș putea păți eu și ce ar putea păți ea? Ce poate să ne facă poliția? Vrem sa tinem legatura cu ei, sa ii sunam zilnic, sa nu stea cu grija. Totusi, ramane intrebarea, ce consecinte legale sunt, avand in vedere ca fata a trecut de 16 ani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic.
ca să ''o ia poliția'' e nevoie de o decizie a unei instanțe civile care să dispună revenirea ei acasă, apoi decizia să fie pusă în executare printr-un executor judecătoresc.
ăla bate câmpii mereu.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te duce la politie pentru audieri apoi pleci acasa altceva nu iti face

| Plato a răspuns:

Politia va veni dupa ea, sa o duca la parintii ei. Tu esti major iar ea minora, deci te pot lua si pe tine putin la intrebari, si o vor face, sa fii sigur.
Sunteti de-a dreptul inconstienti. Vedeti-va, copiilor, de treaba, terminati cu stupizeniile astea. Ascultati-va parintii.

| BloodMoney explică (pentru Plato):

Nu am cerut sfaturi de genul. Nu am de gand sa le-o fur, sa o fac sa se mute la mine. Pur si simplu un 'concediu' impreuna. Dupa cum am subliniat, am de gand sa ii informez referitor la tot ce intervine, si sa o pun sa ii sune zilnic. Nu caut scandal sau cearta cu parintii ei. Inteleg faptul ca ii poarta grija si sunt total de acord. Problema e ca nu sunt genul de oameni care sa inteleaga doar din vorbe, ci mai degraba asteapta faptul implinit pana sa se convinga ca totul este in regula. Asa ca revin cu intrebarea, concret, ce probleme pot avea cu politia, avand in vedere ca fata are peste 16 ani?

| Plato a răspuns (pentru BloodMoney):

Depinde de mai multi factori. Da, poti avea probleme cu Politia.
Cert e faptul ca Politia va veni si o va lua, iar tu ai de dat cel putin o declaratie.
Ea e un minor, nu are dreptul sa decida unde isi face "concediul". Ea e dependenta de parintii ei, nu are voie sa ia astfel de decizii. E un COPIL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BloodMoney):

Nu se întâmplă nimic.
ca să ''o ia poliția'' e nevoie de o decizie a unei instanțe civile care să dispună revenirea ei acasă, apoi decizia să fie pusă în executare printr-un executor judecătoresc.
ăla bate câmpii mereu.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ar fi mai bine sa mai incerce la parinti, poate ii convinge. Poti sa vorbesti si tu cu ei.
Ar fi mai bine, ca sa nu apara alte probleme si sa fie implicata politia.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Dacă părinții i-a interzis fetei sa nu vina la tine, de ce nu le respectați decizia? E mai rau decat sa vină și să fie întoarsă înapoi acasă cu poliția...va mai faceti si de cacao