| AleAlesia4q96 a întrebat:

Bună! Am 26 ani și nu reușesc pur și simplu sa îmi fac o relație. Pana acum mai întâlneam băieți, dar din păcate cu niciunul nu s-a concretizat nimic, practic, nu am fost niciodată într-o relație oficiala...acum, nici măcar sa mai întâlnesc pe cineva, nu am mai avut absolut nicio oportunitate...m-am gândit ca e din cauza programului meu casa-munca, nici prieteni/prietene nu prea am, m-am gândit ca e din cauza kg mele în plus, recunosc ca am ceva probleme cu greutatea, ori fac eu ceva care îi respinge dar nu știu ce și ce as putea schimba. As vrea sa ma ajuți va rog cu un sfat, ce as putea face, unde și cum as putea întâlni pe cineva ( în viata reala, nu pe Facebook sau pe aplicații de dating). Sper ca răspunsurile sa fie unele serioase și de ajutor, fără ironii. Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu înseamnă că e ceva în neregulă cu tine. Pur și simplu n-ai găsit încă omul potrivit, și nu e timpul pierdut. Zici că ai un program aglomerat și destul de fix, poate nu socializezi suficient în afara serviciului. Fă-ți timp pentru o ieșire în club, sau, dacă nu-ți place, pur și simplu o plimbare prin oraș, prin parc... Ca să intri într-o relație trebuie să cunoști oameni, nu? Față în față, clar, fiindcă Facebook, Instagram și alte bălării înseamnă doar un simulacru de socializare. Nu-ți face gânduri negre, sufletul pereche apare când te aștepți mai puțin. happy
S-auzim de bine.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai, sunt cativa baieti linisti pe aici care au 26-30 de ani si spun ca sunt virgii, ca nu au avut ocazia sa cunoasca inca o fata cuminte cu care sa fie... poate le cauti intrebarile pe acest forum si cine stie, poate va imprieteniti.

In ce priveste grutatea, este bine sa faci intai ceva cu ea, ca nu-i normal sa te neglizezi, neavand nici un motivb sub soare sa-ti ignori sanatatea, mai ales ca nu ai obligatii, nu ai casa, familie, sot, deci ai putea avea grija de tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Si ce te face sa crezi ca pe acei baieti i-ar placei vreuna din alea care le plac lor (adica cat de cat misto fizic)? Ca daca erau atractivi nu mai ajungeau virgini la 26-30 de ani.

Stai sa vedem de unde are kg in plus, sa nu judecam dupa suprafata, ca nu e asa simplu. Ideea este de ce a ajuns sa se neglijeze!
Adica sa vedem cauza, nu sa zicem de ce nu rezolva efectul, ca daca era okey, nu ar mai fi ajuns asa. Ca si cauzele pot fi diferite.
Ca femeile care-s in ordine, pe langa ca au relatii inca de pe la 18 ani, au si greutate normala pentru ca de la sine nu ajung sa fie supraponderale.

Are ceva probleme si trebuie sa vedem care, ca in functie de asta am putea-o ajuta, altfel nu merge asa in gol fara mai multe amanunte.
Ca pot fi trei femei de aceiasi varsta, aceiasi inaltime, greutate, acelasi timp liber si acelasi fizic, care nici una n-a avut relatii, dar din cauze total diferite.
Nu poti rezolva o problema daca nu stii de unde vine.

"Neavand nici un motiv sub soare sa-ti ignori sanatatea".
Pai trebuia sa-i zici tu sau eu asta? Asta stie si ea.
De unde stii tu ca n-are motiv?
Ar putea avea grija sau ar fi putut sa nu ajunga asa daca psihologicul, daca viata ei ar fi fost in ordine.
Esti putin subiectiva si proiectezi gandirea ta la ceilalti "pai daca eu am putut sa am grija de mine, toti pot dar nu vor".

Majoritatea supraponderalilor au problema psihologice, si nu eu am zis asta, majoritatea mananca pe stres, neimpliniri, sa umble goluri emotionale, si la psiholog se rezolva, va ajunge sa vrea sa aiba grija, ca aici e aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici, ca ti-am gasit un baiat, taman de 26 de ani:

https://www.tpu.ro/......ctioneaza/

| Mosotti a răspuns:

Faptul ca pana acum nu ai prieteni si relatie denota ca ai o problema, majoritatea se cupleaza maxim in facultate, dupa aia cine ramane fara, e mai greu sa gaseasca pe cineva.
Nu ar fi trebuit sa ajungi la 26 ani fara relatie in mod normal.

Hai sa o luam asa:

1 - Ce inaltime ai si cate Kg ai? Ca sa-mi dau seama gradul de supraponerabilitate, sa-mi dau seama cum te vad ceilalti, sa vad daca asta e cauza sau nu.
Ca e una sa ai 5 kg in plus, alta e 10 si alta 25.
Cine are prea multe Kg in plus, este intr-adevar de multe ori evitat de colective nonsupraponderale, si de eventuali parteneri.

2 - Cum arati? Arati atractiv? In principal la figura zic. Nu cum te vezi tu, cum te vede piata adica ceilalti.
Ca asa si eu ma pot considera geniu dar sa nu fiu.

Una din 1 si 2 sau ambele pot fi eventuale cauze.

Sevici-casa majoritatea oamenilor au ca viata, nu acolo e problema.
Daca nici 1 si nici 2 nu e problema, atunci inseamna ca ai tu un fel de a fi neinregula, fel inchis in tine, nesociabil, iar asta inseamna probleme psihologice care se rezolva la psiholog.
Ca tare am impresia ca acele kg in plus sunt luate pe mancat pe sistem nervos si pentru umplut alte goluri interioare.

| Dismally a răspuns:

Ai doar 26 de ani, ai timp suficient sa intalnesti pe cineva. Este dificil sa intalnesti pe cineva direct in viata reala, cercul de persoane cu care intri in contact este limitat si sansele sa gasesti pe cineva potrivit sunt mai mici. Este mai bine sa incerci sa cunosti oameni pe retelele de socializare si abia apoi sa te intalnesti real cu cei pe care ii consideri potriviti.

| AliGab a răspuns:

O solutie ar fi voluntariatul

| Marius22222222222 a răspuns:

Nu cred că la tine e problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i bai. Mai bine fă-ți o relație cu... locul de munca sau spirituală, cu Dumnezeu.

| SuNaM a răspuns:

De unde ești? Cam aceleași probleme le am și eu))

| CarmenCraciun a răspuns:

Parerea mea e ca ori iti sar chilotii prea repede ori sunt lipiti cu super glue.

| AleAlesia4q96 explică:

Va mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri și încurajare!