| anonim_4396 a întrebat:

Buna am aproape 14 ani.fac pe 6 ianuarie... si mi-am facut un iubit. mama mi-a zis cand am prieten sa-i zic ca nu-mi face nimic dar mi-e fricaa. uneori mai zice ca sa stau cu capu in carte ca nu-mi trebuie iubit la varsta asta.I don't want to see... ce fac? cum sa-i zic ca am prieten.mi-e cam teama sincer. va rog ajutati-ma puppy dog eyes.[p.s el este mai mare decat mine cu 8 luni ] FUNDA

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar fi bine sa-i zici mamei tale pentru ca asa vei avea mai mult de castigat din partea ei, vei gasi in ea un prieten-aliat

| WildDream a răspuns:

De incredere se zice ca se castiga greu si se pierde foarte usor, asa ca arata-i mamei tale ca poate avea incredere in tine. Spune-i adevarul si ea ar trebui sa aprecieze sinceritatea ta. Promite-i (si tine promisiunea) ca chiar daca ai un iubit nu o sa neglijezi scoala iar rezulatetle tale scolare nu vor avea de suferit. Daca afla din alta parte nu numai ca nu o mai aiba incredere in tine dar cred ca o sa fie si mai pornita impotriva relatiei pe care o ai.

| Mozurov a răspuns:

Si de ce trebuie neaparat sa afle mama ta ca ai iubit?

| iuuiu a răspuns (pentru Mozurov):

Pai sa nu afle din alta parte :-s asta mi-e frica :-ss. si cand ies in oras ma intreaba cu cine ies.

| Mozurov a răspuns (pentru iuuiu):

Cand iesi in oras spui ca iesi cu niste prieteni.Din alta parte nu cred ca ar avea de unde...si chiar daca ar afla ar trece pestewinking

| Mareacluj a răspuns:

Eu spun sa-i spui mamei tale, sa fii sincera cu ea. oricum ea va afla, pentru ca iti dai seama cand fiica ta e... indragostita. Nu trebuie sa incepi sa ii povestesti dintr-o data toate detaliile ori sa ii spui ca ai iubit, ci sa incepi prin a-i spune ca te intelegi bine cu o persoana de sex opus, ca ti-e prieten, (nu iubit, ca e prea direct!). Incearca sa nu ii ascunzi mamei tale si daca vede ca nu neglijezi scoala, o sa trateze subiectul cu intelegere. Nu are de ce sa iti fie teama, e mama ta si nu iti vrea raul, e normal sa discuti cu ea, ea, oricum va afla, dupa cum ti-am spus, si o va deranja mai mult sa afle pe alta cale, decat de la tine. o sa fie mai sceptica si nu o sa mai aiba incredere in tine. Bafta!

| Answer17 a răspuns:

Ii face si ea grija ca nu vei mai invata si vei sta mai mult timp cu iubitul si te va distrage... cel mai bine ii spui tu, decat sa afle de la alt cineva! atunci nu va mai avea incredere in tine. (probabil se va intreba: ea ti-a dat incredere si libertate iar tu ii ascunzi acest lucru? )
Daca a spus ca nu iti va face nimic atunci poate va fi intelegatoare.
P.S. Mai asteapta putin daca nu esti pregatita si cand o prinzi in toane bine sau cand este bine dispusa, spune-i! poate se va bucura. nu ii spune asta cand este nervoasa sau cand are o zi grea pentru ca s-ar putea sa-i influenteze reactia.
Bafta, si nu intarzia prea mult. cel mai bine este sa afle de la tine nu de la vecina sau cine stie cine. Si daca este doar cu 8 luni mai mare este super. ar fi fost mai rau daca era cu 2-3 ani mai mare.

| Letty03 a răspuns:

Desparte-te de el. Sau spune-i mamei tale ceva de genu: *Hei mama, uite, o colega de-a mea si-a facut un iubit de la 13 ani. Si rade de mine ca nu am. Ce s-ar intampla daca o sa am. Sa-mi fac de acum unul?* ce zici?

| Lydia28 a răspuns:

Draga mea, crede-ma decat sa stai cu inima zdrobita de o minciuna pemanenta, mai bine fii sincera cu mama ta, ea nu-ti vrea raul, chiar vrea sa te ajute! Pentru relatia ta cu mama ta, si pentru siguranta ta, e cel mai mare lucru sa fii sincera! Succes! Nu se va intampla nimic rau!

| Andreea2013 a răspuns:

Te sfatuiesc sa-i spui ca ai un iubit. Ea te va invata ce e bine sa faci si ce nu e bine! Incearca sa ii spui asa" "Mama, vreau sa-ti spun ceva important...Dar promiti ca nu te superi?" La mine merge! laughing

| xAlL3Xx a răspuns:

Nu ii spune ca nu e neaparat sa stie, si daca te vede altcineva ii zici ca era un coleg de clasawinking FUNDA?big grin:*

| madalin645 a răspuns:

Tu ar trebui sa-i spui dar nu-i spune de odata incearca mai intai sa o inpunezi si dupa spune-i si convingeo ca nu e un tip rau