| Anonimgirl111 a întrebat:

Am si eu o problema delicata si v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu parerile voastre. De mai bine de un an si jumatate un baiat imi declara dragostea lui, mi-a dovedit in repetate randuri ca e sincer si ca isi doreste o relatie cu mine. A facut tot ce se poate sa ma convinga sa fim impreuna. De la inceput am fost sincera si i-am spus ca, din pacate, nu simt la fel si ca e pacat sa isi piarda timpul cu mine, lucru pe care i l-am repetat de cate ori am avut ocazia. Tin la el ca la un prieten de suflet, insa nu pot avea o alta relatie decat una de prietenie cu el.Cu toate astea insa, el inca insista. A devenit obositor, sufocant. Dar cel mai mult regret ca isi pierde timpul pretios in care ar putea cunoaste o alta fata care intr-adevar sa il iubeasca. Fratele lui, imi este prieten apropiat, avem multe in comun, ne petrecem mult timp impreuna, practicam impreuna un sport, ne intelegem foarte bine si suntem aproape de nedespartit tocmai datorita pasiunilor comune pe care le impartasim. De curand, acest baiat mi-a propus sa ii spunem fratelui sau, care tine la mine, ca eu si el suntem atrasi unul de altul si vom fi impreuna.Asta, spune el, ne-ar face bine amandurora, atat fratelui care nu se resemneaza, cat si mie. Am fi credibili cred, pentru ca deja majoritatea prietenilor s-au obisnuit sa ne vada impreuna, iar in trecut si el mi-a cerut de doua ori sa fim impreuna. Sincer, mi-ar prinde foarte bine sa fiu lasata in pace, cu atat mai mult cu cat nu simt la fel, iar baiatul asta merita sa fie iubit cu adevarat. Intrebarea mea este, ar fi corect sa ma folosesc de fratele lui, chiar cu acordul si la initiativa lui? Voi cum ati proceda? Multumesc anticipat timpului acordat postarii si raspunsurilor voastre!

Răspuns Câştigător
| XDarkAngel a răspuns:

Stiu ca suna bine ideea, dar lucrurile se vor complica rau de tot (am vazut o asemenea situatie intr-un film), si daca de exemplu fratele celui care te place se indragosteste si el de tine? stiu ca suna siropos, dar mai inainte sa faci pasul asta gandeste-te la toate posibilitatile. daca vrei sa termini cu farsa si nu o sa stii cum sa zici ca te-ai despartit de el? oricum, eu nu-ti recomand sa faci asta, dar daca crezi ca e necesar, fa-o.
Sper ca te-am ajutat, bafta happy,

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Vezi; Rocco si fratii lui.Un film de exceptie cu Alain Delon in rolul principal.E o situatie similara se pare.

| iEmonel a răspuns:

Trist...
Probabil o sa isi urasca fratele si orice ai face el nu va renunta...
Spune-i de fiecare data cand insista ca nu vrei si in cateva luni sau ani o sa renunte el...

| Anonimgirl111 explică (pentru iEmonel):

" Spune-i de fiecare data cand insista ca nu vrei " - asta fac de un an si jumatate. Multumesc de raspuns!

| iEmonel a răspuns (pentru Anonimgirl111):

Altceva nu ai ce sa ii faci.
Stii, si eu vreau sa ma impac cu o fosta cu toate ca ea deja e cu altul si eu tot insist; stiu ca nu ii place, dar nu imi pot vedea viata fara ea. De fieacare data imi zice ca nu mai are rost bla bla si tot nu cedez. Cam asa e si la tine... tot te bate la cap, stie ca e degeaba, dar tot insista...

| Just4Joker a răspuns:

Pai... din cauza ta cei doi frati pot fi ca apa si ca focul, intelegi? Ei sunt din acelasi sange. Lol, oricum, nu-i spune ca ai sa regreti.Fratesu' nu e ultimu' barbat din lume si n-ai sa te mariti cu el, dar fratele ala de e mort dupa tine va tine minte toata viata.

| Jorah a răspuns:

Sal. Deci eu te sfatuiesc sa nu faci asa! pentru ca risti sa declari un razboi de frati. Ala care te place pe tine ar face orice si cand o sa auda ca propriul frate e cu tine o sa si piarda mintile o sa fie gelos de... In fine ai inteles. Cel mai bine ar fi sa poti spune ca esti cu altcineva de la alta scoala, sau gasesti tu. Sunt baiat si am aceeasi problema plac o fata care nu e interesata si m-am lasat. Viata merge inainte! sunt 1000 de fete spune-i asta ca va gasi curand fata aleasa nu esti doar tu. sper ca te-am ajutat
Nam scris doar pentru funda am vrut doar sa intelegi dc nu e bine sa faci ce vrei tu. Pa

| Anonimgirl111 explică (pentru Jorah):

"risti sa declari un razboi de frati " - stiu si exact asta nu-mi doresc. Multumesc pentru raspuns!

| trăncănici a răspuns:

Renunţă la amîndoi, ţine-i la distanţă. Relaţia cu 2 fraţi poate duce la pagube morale! Fă-ţi un prieten cu care le poţi închide gura la amîndoi! Spune-le la amîndoi în parte că între voi nu poate fi decît o relaţie de prietenie,mai mult nu. Dacă insistă, spune-le adevărul ca să ştie unul de celălalt, dar nu da mîna niciunuia dintre ei! Vei avea tu de tras!

| TangerineP a răspuns:

Poti sa-i povestesti un caz asemanator si sa-l intrebi ce va face in acest caz in locul baiatului)asa vei putea vedea reactia lui de la bun inceput si vei sti exact cum sa procedezi...sigur nu va fi frumos din partea ta sa te cuplezi cu fratele lui,stiind de sentimentele baiatului, iar ca sa rezolvi problema ca un om matur luati problema aceasta impreuna si rezolvati-o)vorbeste cu ambii baieti si lasa sa se inteleaga, iar daca nu se pot intelege ar trebui pe tine sa alegi(celalalt sa nu se supere)...sau puteti ramane prieteni toti 3)deci, e alegerea ta ce sa faci)succes

| unghiimov a răspuns:

Eu m-a transpune in locul baiatului nebun dupa tine(mine) si as vedea cum m-as(s-ar) simte(simti)! Pentru ca tot timpul:ce tie nu-ti place altuia nu-i face! Insa raspunsul ti-l va oferi sufletul si inima ta! Sper ca am fost de folos!:X

| Anonimgirl111 explică:

Revin cu mai multe amanunte. Cu nici unul din frati nu am o relatie de iubire, ci doar o stransa prietenie. Fratele baiatului care tine la mine, vrea insa sa sustinem asta, cum ca noi doi vom avea o relatie, tocmai pentru a-si ajuta fratele sa se resemneze si sa isi gaseasca o alta fata. Iar eu as fi lasata in pace, facand asta, spune el, prieteneste, in sensul ca isi ajuta si fratele si cea mai buna prietena. Tare, tare greu... Nici unul dintre noi nu suntem minori, toti trei suntem studenti si invatam in acelasi oras.

| Anonimgirl111 explică:

Statutul de membru junior nu-mi permite sa votez raspunsurile voastre, dar va multumesc din suflet tuturor. O zi buna!

| GodolaXD a răspuns:

Pai sunt baiat nu chiar stiu ce sa fac sorry sad am doar 10 ani... :*