| 1Voineoska1 a întrebat:

Buna comunitate. Prietena voastra are o problema cu mama ei Totul a inceput in 2010, cand parintii mei au divortat. Am stat ceva timp la bunica,iar apoi ne-am mutat in Bucuresti. Dupa ce ne-am mutat in Bucuresti(la doua luni, o luna cam asa) ea mi-a facut cunostiinta cu prietenul ei. Chestia este...mhhhnn. frate,cand vine la noi acasa. efectiv FAC SEX SUB PRIVIREA MEA. Si m-am saturat. Am sjuns sa am sute de nopti nedormite din cauza asta,sute de cosmaruri si sute de amintiri neplacute. Asta este doar primul lucru. A doua chestie: Cand vine acest "domn" la noi,ma trasform in mobila. Mama abia daca imi adreseaza vreun cuvant,se harjoneste cu ratatul ala. A treia chestie: Mereu imi tine morale cu respectul fata de parinti,iar de fiecare data imi vine sa ii zic aceeasi chestie: "Tu nu ai repsect fata de mine, de ce eu as avea fata de tine?". A patra chestie: Ceva s-a rupt intre noi doua din cauza aluia.Nu mai pot vorbi cu ea tot,tipa la mine fara niciun motiv,ma face in toate felurile,injura de neamul din partea tatalui meu si multe altele. A cincea chestie: Am ajuns sa imi doresc sa ma mut definitiv la tata,ca sa scap de tot stresul asta,desi sunt constienta ca la mama imi este mult mai bine(la asta ma refer la situatia financiara). A sasea chestie: NU MAI REZIST,NU MAI VREAU SA REZIST! Simt usor-usor cum cedez. A saptea chestie: De fiecare data cand incerc sa vorbesc ceva cu ea,nu ma asculta,tipa si toate cele mentionate mai sus.
Ce sa fac? De cand "domnul" ala si-a facut un obicei de a veni tot mai des la noi, simt ca nu mai este mama mea. Ajutor! crying

Răspuns Câştigător
| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns:

Of Of,Voineosk-o,cate probleme mai ai happy.
Eu nu vreau sa te sfatuiesc in rau.Dar,daca e asa,suna-l pe tatal tau si spune-i sa vina asa intr-o seara sa te ia.Tu pregateste-ti bagajul.Te strecori,iar daca e ceva,spui motivele.
-Daca totusi vrei sa o repari pe mama ta,intr-o zi cand vine individul asta (de care mi-e scarba,si doar am citit cate ceva despre el,pentru ca iti face asa ceva tie,care esti o persoana buna,desi nu am prea apucat sa te cunosc happy ).Bun,deci ii iei pe amandoi, si le spui ca asa nu mai merge, ca daca vor sa fiti toti o familie, trebuie sa stabiliti niste principii. Spunele tot ce ai pe suflet. Daca vezi ca nu se schimba, apeleaza la varianta 1.Iti doresc succes, si nu mai fi asa suparata.Pui prea multe la suflet, nu e bine.Viata asta e un fel de "Hunger Games", nu conteaza ce se intampla, trebuie sa iti atingi scopul, si anume fericirea si linistea eterna. Daca problemele persista, contacteaza-ma

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta ta. Daca esti minora te poti adresa la telefonul copilului, 116.111.
De asemenea poti vorbi cu rudele apropiate din partea mamei, mai ales cele care au o oarecare influenta asupra ei.
Si incearca sa ai o discutie serioasa cu mama ta, trebuie sa fie pe un ton calm, sa-i explici ca nu esti impotriva legaturii ei dar te deranjeaza anumite aspecte, asa cum ne-ai spus noua si s-o rogi sa te ajute in acest sens.
Problema este grava dar, cu putina intelegere din partea mamei, poate fi depasita si sa fiti iarasi o familie.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Chiar daca iti e bine financiar acolo,te-ai simti mai bine la tatal tau. Daca tu nu poti schimba nimic,nimeni nu poate. Dar poate cand o sa-i spui mamei tale ca te gandesti sa pleci, si de ce, poate o sa reactioneze corect. Tu esti fata ei, prioritatea ei, asa ca nu il lasa pe ala sa va distruga relatia.

| milan9 a răspuns:

Orice s-ar intampla ea ramane tot mama ta. Iar pe el, considera-l un amic, unul ce-i drept... mai mare. Nu esti obligata sa il identifici cumva cu tatal tau. Te vei obisnui cu starea de fapt. Sau cu faptul ca acum ai doua familii (si tatal tau se afla pe undeva).

Ceea ce ai tu nevoie acum este un echilibru, la care pot contribui si prietenii.

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| danay72 a răspuns:

Vorbeste sincer cu mama ta si explica-i ce simti.Pe situl jw.org setiunea adolescenti poti gasi unele articole utile despre cum sa vorbesti cu ea.

| VerdeLila a răspuns:

Da-te putin pe langa mama ta, gen sa o ajuti sa faca mancare, placinte, curatenie..sau ce mai afceti voi si cand este ea mai pasnica, incearca sa deschzi subiectul despre acest "domn", cat de departe crede ea ca ajunge aceasta relatie si ca tu ai vrea mai multa intelegere din partea ei, ca o iubesti(atinge-o cu cuvintele la inima big grin); pentru ca prea curand nu cred ca ii ies gargaunii din cap mamei tale. In functie de raspunsul ei te decizi singurica unde vei locui, la tatal, bunici sau cu mama ta.

| 1Voineoska1 explică (pentru VerdeLila):

EU NU MAI POT VORBI NIMIC NU MAMA! Voi nu sunteti atenti la intrebare, mai? De cand a venit asta totul s-a rupt! crying

| VerdeLila a răspuns (pentru 1Voineoska1):

Atunci fii atenta la ultima fraza pe care am scris-o..adica du-te sa locuiesti cu tatal sau bunicii tai.

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns:

Parerea mea este sa vorbesti cu ea daca ai posibilitatea sa o prinzi intr-o zi in toane bune...sau chiar sa vb cu tatal tau despre asta si daca nu ajungi la nici un rezultat cu mama ta atunci renunti si tu la partea financiara de care zici ca dispune mama ta chiar daca o sa-ti fie mai greu si incearca sa te acomodezi si cu mai putin..Cu cat are tatal tau deoarece banii nu aduc fericirea. Daca nu scrie-i mamei tale o scrisoare in care ii explici totul si du-te la tatal tau macar pentru o perioada sa vezi care va fi reactia ei si cum iti va fi si tie langa tatal tau(inainte de a scrie scrisoarea). Altfel nu vad nici o rezolvare daca stai asa si te consumi singura fara sa comunici cu ei cu parintii tai.Si inca ceva ai putea sta de vb chiar si cu "domnul"sa vezi el ce parere are de ceea ce se intampla intre tine si mama ta poate gasesti chiar de la el o rezolvare.(Acesta e raspunsul meu,celalalt este al unui prieten, daca vrei iale in considerare pe amandoua).