| Lovepoison a întrebat:

De 3 ani sunt in urmatoarea situatie: mama a cunoscut un om care e pur si simplu oribil. Nu ii zice o vorba buna, o mangaiere, nu o ajuta, nu nimic. Toata ziua ii face teoria chibritului si o critica si pe mine la fel. Au fost casatoriti timp de un an, dupa care cu mare greu, au divortat si nu a ajutat cu nimic treaba asta... tot impreuna sunt. Desi el are un loc unde sa stea, tot la mama sta si nici macar nu da un ban pentru cheltuieli, mancare, etc. Eu nu inteleg o chestie. A fost totul ca naiba cu el inca de la bun inceput. Se faceau scandale monstruase, dupa care se impacau. Mama a avut sansa de n ori sa scape de el dar chu chu. Ii tot dadea sanse si imi zicea ca o sa fie totul bine, ca ne ajutam, ca nu poate sa il dea afara, ca pleaca singur, etc. Am avertizat-o tot de n ori ca e un om rau, ca trebuie sa scape de el. Pe naiba si asta... Mi-a pus vorbele la c*r, ma scuzati de expresie. A cheltuit o groaza de bani din cauza lui; de asta am fost si nevoite sa ne vindem apartamentul si sa ne mutam intr-o garsoniera ca nu mai faceam fata la cheltuieli. Acum o ameninta cu moartea si ii cere sume imense de bani, desi el e cel dator. E urat sa zic astfel de lucruri, dar ma consider orfana. Mi-e rusine sa ies cu mama pe strada. Nu i-am cerut tone de bani sau altceva; i-am cerut sa aiba putina demnitate si sa faca ce trebuie. Nu mai vreau sa o vad in fata ochilor, vreau sa plec de acasa. Din pacate nu am legatura cu rudele si nici nu pot deranja pe prietenii mei. Mentionez ca am 16 ani. Ce sa fac? Mi-a ajuns pana in gat toata treaba asta. Vad ca nimic nu o mai trezeste la realitate.

12 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna! La Protectia copilului te-ai gandit sa apelezi? Nu neaparat pentru a obtine plasament, ci pentru a sta de vorba cu niste persoane avizate care v-ar putea indruma pe tine si pe mama ta spre serviciile unui consilier psihologic. Poate ca niste sedinte de terapie in familie n-ar strica...

| OoBunnyoO a răspuns:

Din pacate, din situatia in care esti, nu prea poti face multe.
Incearca sa discuti cu mama ta despre problema asta. Spune-i ca iti este greu si ca ai vrea sa discuti cu ea. Tipul ala vrea doar sa o preseze pentru a-si primi banii. Incearca sa ii propui sa gasiti impreuna o rezolvare.
Probabil ca mama ta a avut motivele ei sa stea cu tipul asta, motive stiute sau nu de tine. Nici eu nu vad vreun motiv pentru ca ea sa stea cu o astfel de persoana, insa asta este doar partea ta, incearca sa te pui si in locul ei si poate vei reusi sa o intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenintare cu moartea? Furt pe fata al banilor? 112winking nu e de joaca cu treaba asta. El e clar drogatwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus ca, daca actioneaza astfel mama ta, ori a fost drogata de el, ori deja ii e frica de el, si a cazut sub dominatia lui. Daca nu e constienta ca iti face rau treaba asta, desi ea te iubeste enorm, pentru ca esti copilul ei, a fost ori drogata de catre el, ori se afla deja sub influenta lui, si ii e frica de elwinking

| NYK4u a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta(cand o prinzi in toane bune) si sa ii explici situatia altfel, ii spui ca nu mai poti suporta toate astea si ca iti sta in cap sa fugi in lume si sa nu-i mai vezi niciodata. Daca e o mama cum trebuie o sa isi dea seama ca a facut o prostie si o sa incerce sa indrepte lucrurile(sau o sa ii fie putin frica, ca o sa pleci de acasa.Succes

| Rebecca123 a răspuns:

Da,ai o situatie complicata insa gandeste-te ca daca tu ai de gand sa pleci de acasa, mama ta si asa este intr-o situatie oribila o sa o faci sa cedeze psihic deoarece va mai avea si grija ta..eu zic sa te linistesti, pentru ca intelege ca mama ta nu l-a parasit pentru ca nu a vrut sa mai fie certuri si a crezut ca totul o sa fie bine pana la urma si tot pentru tine sa incerce ca tie sa iti fie bine si poate sa te intelegi bine cu el, daca chiar nu mai este nici o cale de "imbunatatire" pentru el, mama ta va rezolva sunt sigura ca e puternica si a mai trecut prin astfel de certuri cu el deci baga-ti mintile in cap ca ai si tu 16 ani si gandesti cat de cat matur si fii alaturi in continuare mamei tale pentru ca are nevoie de tine si o sa rezolvati voi crede-ma!

| fede12 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu mama ta sa ii explici ca omul asta e un idiot si nu merita nimic. si poti face plangere la politite daca sunteti amenintati!

| Mk01 a răspuns:

Din păcate în ţara asta nu poţi muncii de la 14 ani cum este în alte ţări.Dar te poţi prostitua, glumesc. Ştiu şi eu încearcă să îţi câştigi singură banii şi dacă chiar eşti sătulă ar trebui să anunţi protecţia copilului sau poliţia de tratamentul primit, probabil tipul va primi restricţie sau cum i-o zice faţă de tine şi vei fi mutată de la mama ta într-un centru de asistenţă socială. Acum întrebarea e, chiar îţi doreşti asta? Ori poţi încerca să plăteşti chirie unui prieten, aveţii ambii de câştigat.

| SimionAlex97 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cel mai bun lucru pe crae poți să-l faci e să te duci la biserică și să te rogi pentru ea. Probabil că amenințările lui și iubirea pentru el au orbit-o, și dacă faci asta Dumnezeu o să-i lumineze mintea și mamaei tale, și ție pentru a proceda cum trebuie. Poți să consulți un psiholog, să-i ceri un simplu sfat, și poate o să te ajute dar Dumnezeu este cel care o să te ajute 100%. Nu uita, cu răbdarea treci și marea și toate lucrurile în viață se întâmplă cu un scop. Sper că ți-am fost de folos, dacă da, Fundiță?

| giacomino57 a răspuns:

Da cazul tau este disperat. Mama ta, desi el este un om rau, este atrasa de ceva la el. Probabil ca va suporta totul pana la sfarsitul vietii. Tu trebuie sa te concentrezi pe invatatura ca sa poti obtine o slujba dupa ce termini scoala apoi te vei putea descurca singur. Poate ca ar trebui sa ti legatura cu tatal tau natural si sa gasiti o solutie impreuna ori cu bunicii tai.

| Lovepoison explică (pentru giacomino57):

Tatal meu natural e mort, si bunicii tot morti. Nu am cu cine...

| LeyaDusk a răspuns:

Deci, parerea mea este ca trebuie sa-i fii alaturi mamei tale in continuare, chiar daca a gresit, in unele cazuri parintii fac prostii mai mari ca cele ale copiilor tongue Nu stiu cum a putut sta cu o asemenea persoana, e absurd. Incearca sa discuti cu ea, incurajeaz-o si gaseste o solutie, explica-i ca nu e o joaca si nu mai suporti. Nu gandi asa, desi e complicat gadeste pozitiv si gaseste o solutie deoarece mereu exista una ^^ Succes in tot ceea ce faci mai departe