| AnaBarna03 a întrebat:

Buna,
De ceva timp ma confrunt cu o situație pe care nu știu cum sa o gestionez. M-am mutat cu prietenul meu in casa lui (stam și cu părinții lui), dar simt ca se lasă foarte influențat de ei și de sora lui. Sora lui îl suna non stop, se văd mereu. Sunt conștientă ca e foarte bine sa aibă o relație apropiată, dar simt ca in loc sa își petreacă timpul cu mine merge cu ea la cumpărături, o ajuta cu diverse lucruri, cu copilul ei, deși e căsătorită. Ea are și o atitudine de parca ei i se cuvine totul. Bineînțeles și ea la rândul ei îl ajuta mult pe el. Poate este normal sa se întâmple asta și pe mine nu ar trebui sa ma deranjeze. Ce părere aveti?

7 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Asta se intampla cand stai cu socrii si familia sotului/iubitului.
Nu e normal si nici nu se va rezolva cat timp stati acolo.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ce ai vrea să mai gestionezi după ce ai făcut prostia să te muți în aceeași casă cu ai lui?
Pe de altă parte, ce povestești tu despre părinții și sora lui mă face să cred că te-ai ales cu genul de bărbat care te tratează ca "accesoriu".
Dacă ajungi la concluzia că hotărârile voastre importante, hotărârile de viață, se iau în alta parte decât între voi doi, fugi și lasă-l cu familia lui.
Nu-ți mai pierde timpul pentru că astfel de oameni nu se schimbă.
Vei avea o viață în care se va băga permanent familia lui.
Asta vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai două opțiuni: ori te acomodezi cu situația ori vă mutați impreună singuri.

| Mopmop a răspuns:

Eu zic sa te gandesti ca vine vara. Poate vrei si tu sa stai mai " lejer " prin casa in preajma prietenului tau. Nu se poate in conditiile date asa incat cauta sa vb cu el sa va mutati separat cat mai repede posibil. Legat de familia lui. Delicata problema insa sugereaza-i ca totusi sunteti un cuplu si ar trebui sa gestioneze mai bine timpul alocat voua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plecați din casa părintească.

| Byb2001 a răspuns:

Eu zic sa va mutati singuri ca asa e normal

| Emma30555 a răspuns:

Faptul ca e apropiat de sora lui nu e o problema din punctul meu de vedere dar faptul ca stai cu socrii da, și ar fi bine dacă ai putea sa iei în calcul sa va mutați.