| DeliaaIspas a întrebat:

Este vorba despre mine și iubitul meu. Eu am 18 ani și el 22. Avem o relație de aproape 5 luni. Se vede clar ca de ceva timp s-a îndepartat de mine, simt asta. Mereu spune că e obosit și îmi vorbeste fără chef și așa mai departe. Cel mai tare mă deranjează că atunci când încerc să port o discuție cu el și să-l întreb dacă s-a plictisit de mine, daca s-a indepartat sau s-a întâmplat ceva, el se enerveaza si imi vorbește răstit. Imi spune că vorbesc aiurea, ca el nu s-a plictisit si asa mai departe dar mereu când suntem împreună în mare parte doar eu il intreb de vorbă, de ieșit nu am ieșit decât de 5 ori(am fost la niște prieteni comuni) la suc nu am ieșit niciodată sau să ne plimbăm prin parc. Chiar dacă i-am propus să ieșim pe afară el zice că preferă să stăm acasă și să ne uităm la un serial. Vi se pare normal? Ne vedem aproape zilnic. Când nu sunt cu el și îl sun spune că îl stresez și că îl sun prea des și îl terorizez cu mesaje și întrebări. Inainte ma cauta si el mai des si vorbeam mai mult. Parea mai atent, mai interesat. El spune ca nu s-a schimbat deloc si ca tine la mine, ca ma iubeste. Nu stiu ce sa cred, voi ce parere aveti? Cum sa procedez sa fie bine si sa fie si el mai interesat si mai implicat in relatie? Sa fiu si eu indiferenta? Chiar tin la el si nu as vrea sa ne indepartam mai mult.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Chestia asta am patit-o si eu, doar ca pe la 3, 4 ani de relație si gândește-te că am dus-o asa până la 8 ani.
Iti spun un lucru, tu esti genul de fata probabil care nu se plafoneaza, ce e energică și vrea sa trăiască cat mai des senzatia aia plăcută de indragosteala de la început și oarecum e normal mai ales la doar 5 luni de relație.Dar el probabil e genul mai morocănos ce a mai bifat o necesitate in viata lui adica o femeie ce e acolo lângă el cand are nevoie si cam atat.
Sunt multi bărbați ce sunt atenți si drăgăstosi la început până fac sex si stabilizează relația si dupa sunt atât de plini de sine incat considera ca nu mai ai tu unde sa te duci sau unde sa găsești un zeu ca el (iti spun din experienta).Tu ai sa te enervezi, ai sa ii reproșez, ai sa sa-l ameninti iar cand vede ca treaba e serioasă va zice ca se schimba, dar asta pentru 2 zile cat stie ca te tine pe tine supărarea.Merge cu tine jumate de ora într-un parc, se uita aiurea asa apoi vrea sa mergeți acasa pentru ca deja ti-a demonstrat că nu aveți ce face acolo si ca va plictisiți.Tu ai sa te bucur ca a facut asa si pentru 30 de minute si treci peste si el revine la cum a fost si tot asa cu toate acele lucruri ce nu iti convin tie.Le face asa pe moment la vrajeala sa nu il lasi si pe urma i se rupe.Iar cand se intampla asta trebuie sa iti pui următoarele semne de întrebare.
Are sentimente reale pentru tine?
Vrea o relație sau o sluga?

| DeliaaIspas explică (pentru Freya1):

Câtă dreptate ai... mulțumesc! happy

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Roman periculos gagiu tau. Deaia fug romancele de romani pentru ca sant tampiti si nu stiu sa trateze ca atare o femeie

| Andreeush a răspuns:

E clar că nu vă potriviți.
El e genul ăla de băiat care îi place mai mult să stea închis în casă și care nu prea spune ce simte.

| mudokins78 a răspuns:

Pai exact asta inerveaza barbatii in general.
Te iubesc dar nu ma innebunii.
Fac tot ce vrei dar nu ma tara prin locuri banale.
Daca vrei sa verifici cat de mult te iubeste, intr-una din zilele cand ai ceva bani la tine, numarai in fata lui, sigur te va intreba ce e cu banii. Spune-i (este foarte important sa te comporti indiferenta!) ca vrei sa faci o mica excursie la munte cu prietenii.
Acela este momentul adevarului! daca te iubeste, nu va sta pe ganduri si va vrea imediat sa mearga si el, daca nu.te va intreba doar cu cine te duci! Punct!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea mai vad vreun viitor in relatia asta. El pare a fi complet in lumea lui, se gandeste doar la el si isi pune dorintele mai presus de tine. comportamentul sau fata de tine denota doar ca nu te respecta, ca nu ii pasa prea mult de ce simti tu. Cred ca cel mai bine ar fi sa mai incerci sa discuti o data cu el foarte serios si sa ii spui ce simti si tu, iar daca lucrurile nu se schimba, despartirea ar cam fi singura solutie. Nu poti obliga pe cineva sa te iubeasca, sa stai langa un om care te face nefericita. Asta doar daca tie nu iti place o astfel de viata.

| OrdanKarris a răspuns:

Eu nu inteleg chestia asta cu plimbarea. Eu ca barbat nu pot intelege nici concepe chestia cu plimbarile prin parc. Mi se pare gretos, plictisitor. De asemenea nu inteleg ce inseamna la tine "mai implicat" in relatie. Fata mea, baiatu ti-a oferit relatie. Cat de "implicat" vrei sa fie. Statea dracului linistit si nu avea nevoie de stres. Relatia e beneficiul tau. Un baiat intra intr-o relatie de dragul fetei si ea la randul ei il ajuta sa se relaxeze, il satisface, mai ales sexual.

"Cum sa procedez sa fie bine si sa fie si el mai interesat si mai implicat in relatie." ====> deci numai in felul cum ai formulat se vccede ca nu-ti pasa deloc de nevoile lui, DOAR de ale tale. Ne intrebi cum sa faca sa te serveasca mai mult. Sa-ti explic ceva domnisoara: dintre un barbat si o femeie, femeia vrea mai mult relatia. Barbatul nu prea se da in vant dupa relatie, dar ofera acea relatie daca gaseste o fata placuta lui. Tu nu prea esti placuta lui, nu te faci placuta. Notiunea ta de relatie este CE POATE FACE EL PENTRU TINE, cat de implicat este el in relatie. Tu nu-l iubesti. Tu in relatie astepti doar sa ti se faca servicii: atentie, plimbari, iesiri etc. Tu nu-l iubesti pentru persoana care este, ci doar pentru ce face sau ce crezi tu ca ar trebui sa faca pentru tine. Imagineaza-ti o secunda daca si el ar fi asa, daca te-ar sacai pe tine zilnic zilnic zilnic ca nu faci pentru el, x y si z si sa vina pe TPU sa intrebe cum poate prietena mea sa fie "mai implicata" in relatie. Tu nu vezi ca toata "iubirea" ta pentru el se rezuma numai la ce poate el face pentru tine, si nu la persoana lui?

| qwertpro a răspuns:

Salut,intr-o relatie e foarte important ca ambele persoane sa se simta libere.Nu trebuie ca o persoana sa se simta controlata de cealalta, in caz contrar relatia are mult de suferit.Chiar si persoanele care se iubesc si tin una la alta au nevoie de timp liber pe care sa il petreaca singure sau in compania altor persoane.Cand incerci sa fii mereu alaturi de o persoana, in orice moment al zilei, cand incerci sa afli tot ce face, duci cu timpul la formarea unei relatii bazate pe dependenta, si astfel aceasta se desfiinteaza.Mereu observam cand persoanele din jurul nostru isi schimba atitudinea fata de noi,dar nu ne gandim la faptul ca poate comportamentul nostru i-a impus sa o faca. Daca tii la o persoana trebuie sa ai incredere in ea. Poate el nu isi doreste sa fie atat de mult timp in preajma ta,posibil ca il "sufoci" astfel si nu-i permiti sa aiba timp personal.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el pe tema asta,sa nu il intrebi mereu daca s-a saturat de tine sau nu, ci sa il intrebi ce anume din comportamentul tau nu-i place la tine, ce ar vrea sa schimbi in relatia data, arata-i ca esti dispusa la sacrificii de dragul lui. Poate nu are timp sa iasa cu tine, sau poate trece printr-o perioada mai grea.Trebuie sa vorbesti cu el despre asta, dar pe un ton linistit si calm.Toate relatiile mai au momente grele, nici una din ele nu perfecta, dar important e sa treaca mereu peste ele ca sa devina astfel mai puternice.

| DeliaaIspas explică (pentru qwertpro):

Așa este! O să vorbesc cu el. Iti multumesc pentru raspuns

| Raizing a răspuns:

Semn ca relatia s-a racit(nu prea mai are viitor)

| Ralena a răspuns:

In general, psihologia barbatilor e mult mai simplu de descifrat. Incearca sa nu interpretezi orice iti spune, De cele mai multe ori barbatii ce spun, aia gandesc, fara alte subterfugii. Daca iti spune ca e obosit, atunci, cel mai probabil, el e obosit. Daca iti spune ca il stresezi, atunci, cel mai probabil, asta faci. Fii mai atenta la nevoile lui, barbatii nu sunt de stanca si au si ei nevoi si sentimente. De cele ma multe ori intr-o relatie barbatul da exact ce primeste, daca sta langa o femeia sacaitoare, nu va raspunde cu afectiune la pisalogeala. Fii feminina, mai gingasa, intelegatoare, prin asta nu arati ca esti mai prejos decat el, ci dimpotriva, ca esti suficinet de sus incat sa aspire la tine. Bafta!

| DeliaaIspas explică (pentru Ralena):

Am să încerc să procedez așa. Mulțumesc!

| rosewater a răspuns:

Am fost si eu in locul iubitului tau, iar dupa ce iubitul meu a incercat totul iar eu nu am reactionat, m-a abandonat forever si am ajuns sa regret cum m-am comportat. El era o persoana extrem de rabdatoare cu mine, a incercat mult, mult sa traga de noi, dar nu poti zbura dand doar dintr-o aripa. Daca vrei sa fii un om perfect, fa ca iubitul meu, incearca până nu mai poti, dar s-ar putea sa te epuizezi si tot sa nu iasa bine (asa cum a patit el). Insa bine ar fi cumva si sa te indepartezi un pic de el, ca sa observe cum ar fi daca ai face si tu ce face el. Dar la capitolul asta nu ofer garantii, poate se va indeparta chiar de tot si sper sa nu ti se strice relatia la care tii mult. Cumva am ajuns la concluzia ca oamenilor trebuie sa le iei ce le-ai dat pe tava ca sa aprecieze, sau sa dai cat mai putin. Ai grija ce tolerezi, ii inveti pe oameni cum sa te trateze. Succes!