| ingerashhhh a întrebat:

eu si logodnicul meu urmeaza sa ne casatorim anul viitor in februarie, probabil ca cununia religioasa va avea loc la toamna, inca nu ne-am decis exact data cununiei religioase. Intrebarea mea este daca putem purta acuma verighetele? Am cumparat noi verighete dar nu din aur si acum parintii nostri vor sa ne daruiasca alte verighete din aur? Le putem purta temporar pe cele cumparate de noi anterior?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu le puteti purta. Daca vreti foarte mult, puteti face o logodna la biserica si le veti putea purta apoi pe mana dreapta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poarta verighetele inainte de casatorie.
De remarcat ca nu poti face casatoria religioasa inainte de casatoria civila.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este indicat si nici bine sa porti verigheta inainte de a te cununa.
Verigheta este simbolul cununiei, deci prima data preotul cu nasii trebuie sa iti puna verigheta.
O zi buna si casa de piatrahappy

| Lawliet14 a răspuns:

Fain de voi! Nu, nu puteti purta verighetele.

| Rainmaker a răspuns:

Buna ingerashhh!
In primul rand:Casa de piatra!
Prin popor se zice ca nu este chiar bine (aduce ghinion) sa purtati verighetele mai inainte de cununia religioasa.Dar logodnicii poarta anterior cununiei inele.(inelul de logodna).Asa ca nu vad vreo problema in purtarea verighetelor cumparate de voi.