| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt genul de tanara adolescenta care are cam tot ce isi doreste.Si nu pentru ca stau cu mana intinsa sa-mi dea mama ci pentru ca imi castig singura banu si sunt mandra.
E o prostie ce scriu aici dar deja chestia asta ma enerveaza si nu-i gasesc rezolvare
mi se pare o prostie ce gandeste mama.Pur si simplu mi-a interzis sa mai beau energizante iar chestia asta ma enerveaza la culme.Nu beau decat unu pe zi pur si simplu in fiecare zi simt nevoia sa beau iar atunci cand nu beau simt ca corpu meu e foarte slabit nu ma pot concentra si multe altele am stari foarte neplacute.Cand eram mai mica beam si cate 3 4 pe zi si e adevarat ca din cauza aia ajunsesem la urgenta, dar de atunci am redus la unu dar definitiv nici cum nu pot renunta.
Mi-a facut azi crize cand m-a vazut cu energizantu in mana si a inceput cu tot felul de urlete si tipete.Nu ma droghez nu sunt alcoolica si plus din astea nu depind de bani ei deoarece cand am nevoie de bani lucrez si stiu sa-mi castig existaneta si fara sa-i cer bani ei.
Am 18 ani si nu mi se pare normal sa-mi interzica asa ceva si sa urle la mine, in schimb nu a comentat deloc cand a vazut ca mi-am facut tatuaj ca-mi cumpar tot felul de accesorii ciudate ca mi-am bagat pirce si altele.In general vorbesc cu ea orice subiect de la cel mai simplu pana la cele referite la viata sexuala etc, dar cand vine vorba de energizante parca inebuneste.
Cum sa o fac sa inteleaga ca NU pot sa renunt si nici nu vreau? am 18 ani sunt pe banu meu nu cred ca mai are ce sa comenteze ce fac cu viata mea odata ce nu ma droghez si nu am alte apucaturi de care chiar sa se ingrijoreze.
Chiar ma enerveaza cu fazele astea si nu vreau sa ma cert cu ea pentru un lucru atat de minor, ca ea e atat de capoasa.
Un sfat?

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consumul abuziv de energizante este foarte periculos pentru sanatate, de aceea mama ta se teme ca ai sa mori tanara si incearca sa te protejeze. La varsta ta poti bea, in siguranta, un energizant de 2-3 ori pe an, dar sub nici o forma mai des. Ceea ec faci tu este practic o metoda de sinucidere lenta si e greu pentru un parintye sa asiste la asta si sa constientizeze ca isi va inmormanta copilul si va trai multi ani dupa asta. Tu spui ca e alegerea ta, ca viata ta este un lucru minor si mama ta nu ar trebui sa se incapataneze sa te tina in viata. dar pentru un parinte, moartea copilului sau este cea mai mare tragedie posibila si fiecare energizant o apropie pe mama ta de asta. Tie nu-ti pasa de viata ta din teribilism de varsta, dar ea stie ca viata este importanta si moartea ireversibila.
Nu cred ca exista un sfat bun, ma indoiesc ca gasesti o metoda prin care sa o faci pe mama ta sa accepte ca iti doresti sa mori inaintea ei.

| Ionait a răspuns (pentru Brigaela):

Nu crezi ca dezinformezi oamenii? De 2-3 ori pe an? Eu beau 2-3 pe zi (1l-1.5l) de mai mult de 2 ani si nu am nimic. O cafea de la McDonalds are acelasi continut de cafeina, dar nu vad oamenii sa boicoteze cafeaua.
Doar fiindca niste pusti de 14 ani s-au scapat in bauturi energizante nu inseamna ca acestea sunt potential letale.

| Brigaela a răspuns (pentru Ionait):

Nu dezinformez oamenii, tu incerci sa faci asta, fiindca nu stii ce ti se va iuntampla in viitor, dar speri ca nu vei avea probleme (fara sa iti sustii speranta pe vreun motiv). Nu cofeina este neaparat problema, ci taurina si celelalte substante cu rol energizant. Si mai verifica o data ce continut de cofeina are cafeaua fata de un energizant (nu ignora zerourile din coada)

| Ionait a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am ignorat zerourile. De curiozitate am verificat continutul de cofeina al celor doua bauturi.

Taurina, atunci cand corpul este stresat fizic sau psihic este eliminata prin urina iar corpul nu poate produce destula taurina pentru a ajunge la un nivel normal. Asta este cauza pentru care exista taurina in bauturile energizante (bauturi pe care le consumi atunci cand esti supus unui stres, nu ca sa fii "cool", asa cum imi da impresia domnisoara care a postat intrebarea).

| Brigaela a răspuns (pentru Ionait):

Eliminarea de taurina suprasolicita rinichiul si va duce, in timp, la insuficienta renala. metabolizarea excesului de taurina determina suprasolicitarea si imbolnavirea, in timp, a ficatului. Efectele se vad cand ai nevoie de rezerve (o operatie, un accident, o sarcina, o infectie severa, etc).
Daca esti stresat si nu bei energizante, eliminarea renala de taurina este de pana al 1000 de ori mai mica decat cea determinata de bautul energizantelor. Nu stiu cum e metabolizarea hepatica, dar in principiu cam la fel. De ce ai vrea sa-ti chinui ficatul si rinichii de 1000 de ori mai mult in fiecare zi? Nu stiu, dar nu e nici cool si nici nu te ajuta pe termen lung, in realitate. Iti trebuie doar putina luciditate. daca te gandesti la ziua de maine, nu faci asta, fiindca stii ca in orice clipa ai putea avea nevoie de rezerve functionale. daca nu te gandesti, risti si, daca ajungi sa ai nevoie de rezerve pe care le-ai distrus, pierzi. Cat de probabil este ca in viata ta sa ai un moment in care nu esti perefct sanatos si ai nevoie de rezerve functionale? N-am calculat, dar cred ca destul de probabil. Adesea pacientii care mor "inexplicabil" in szituatii in care altii traiesc (dupa o operaie mare, dintr-o infectie serioasa) isi datoreaza moartea obiceiurilor lor de acest timp din timpul vietii, care nu i-au imbolnavit dramatic, dar le-au redus la minim rezervele functionale. Asa ca in momentul de ananghie, s-au trezit fara acoperire.

| Oana92 a răspuns (pentru Ionait):

Cafea are efecte benefice pentru organism daca nu este consumata in exces, cu prea mult zahar si pe stomacul gol. Dar energizantele nu sunt decat niste doze cu otrava! Te distrug, iti mananca stomacul, iti imbolnavesc ficatul si inima, iti creaza o stare de agitatie si etc. Un energizant la 2-3 luni nu omoara, dar litri pe zi o sa te distruga. Din punctul meu de vedere sunt la fel de periculoasa ca drogurile...si creaza dependenta la fel ca ele...

| NegativeCreep a răspuns (pentru Brigaela):

Dai dovadă de foarte multă ipocrizie, draga mea. Dacă tu eşti cea din poza de profil, atunci nu eşti în măsură să dai sfaturi de alimentaţie sănătoasă pentru că este destul de evident că nici tu nu le urmezi. Să ştii că nu doar energizantele şi fast food-ul fac rău, şi ciolanul de porc e cam la fel de dăunător. Şi nu îmi spune că tu trăieşti doar din salate şi apă plată pentru că n-ai avea cum să arăţi aşa.
Atât am avut de spus.

| Brigaela a răspuns (pentru NegativeCreep):

Faptul ca stiu ce este sanatos nu inseamna neaparat ca si aplic aceste lucruri. Nu e ipocrizie, este o diferenta intre teoretic si aplicare.
Nu traiesc doar cu salate si apa plata, dar nici ciolan de porc nu prea mananc. Am alte obiceiuri nesanatoase: sedentarismul, coca-cola, etc. In plus, un sindrom de rezistenta periferica la insulina, daca ai auzit de asa ceva si intelegi edspre ce este vorba.
Si nu, nu sunt draga ta, incearca sa te mentii la un nivel decent de conversatie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ele vor disparea in cateva luni, dar efectele negative vor ramane. Vei avea pe viitor probleme de sanatate, asta nu ai cum evita, dar asta a fost o alegere pe care ai facut-o la un moment dat. Insa daca duci o viata normala, fara abuzuri si te duci la medic cand simti ca e ceva in neregula, speranta ta de viata poate fi destul de apropiata de cea a colegilor tai de generatie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sper sa ai dreptate

| cuvant a răspuns:

Salut,
Orice lucru care e in exces se poate numi drog..deoarece provoaca dependenta.
Energizantul distruge incet incet ca si drogul sistemul nervos si la un moment dat trebuie sa maresti doza.
Sincer iti spun ca aici mama ta nu iti vrea raul deoarece daca ai studia putin ce inseamna energizant ti-ai da seama ca iti distrugi corpul si imunitatea ta scade.
Daca observi mama ta nu ti-a interzis nimic din altceva decat acest lucru deoarece a vazut ca nu iti face bine. Crede-ma ca atunci cand o mama spune asta... simte foarte bine. Ea ti-a dat nastere si te-a crescut cel putin primii ani... si legatura e foarte mare.
Nu fi suparata pe ea si incearca sa nu fii dependenta de energizant. Crede-ma ca eu am fost in aceeasi situatie cu Coca Cola si acum ma lupt sa o las de tot happy

| Zazu a răspuns:

Ar trebui sa fii mandra de mama ta, nu oricine se poate lauda cu un asa parinte.Probabil vezi zilnic tineri pe site care au probleme de comunicare cu parintii, care se vor protejati si nu sunt.

...in schimb nu a comentat deloc cand a vazut ca mi-am facut tatuaj ca-mi cumpar tot felul de accesorii ciudate ca mi-am bagat pirce si altele.In general vorbesc cu ea orice subiect de la cel mai simplu pana la cele referite la viata sexuala...

| andrei a răspuns:

Energizantele intra in categoria drogurilor usoare. Deci te droghezi.

| Ionait a răspuns:

O atitudine cam defensiva, nu crezi? Eu nu am vorbit in numele tau si nici nu am spus ca ai postat intrebarea asta pentru a fi "cool". Doar am spus ca din ceea ce ai spus in intrebarea ta folosesti energizante pentru a fi pe trend. Mi-am pus un tunnel si mi-am facut un pierce, am un tatuaj semipermanent si o ard mai hipster, asa. Asta se intelege din intrebarea ta. Daca e sa trag o concluzie, e ca vrei sa fii cool.

Pardon, nu hipster, putin hip-hop-erita. sau ma rog, wanna-be, ca pozele alea cu tine intr-un top si lenjerie intima de pe contul tau de youtube, clipul ala cu tine adolescenta, cu ochelari D&G-like, pozele alea cu botic nu prea aduc a cineva asa de sictirit de lume precum te dai tu. si o mai arzi si ipocrita. "Nu-mi plac frate chestiile roz cu tone de sclipici si gata! mare chestie." si ai poze cu tine in topuri roz...

| Trolli a răspuns:

Of, ce drama! Mama ta nu te lasa sa bei energizante? Foarte bine! Nu conteaza ca ai 18 ani, pentru ea tot copilul ei ramai. Ea se gandeste in primul rand la sanatatea ta! Consumul abuziv de energizante nu este ok, iti distrugi sanatatea.

| valentingb a răspuns:

Energizantul nu contine vitamine si nutrienti. Energizantul contine doar substante care duc la consumul nutrientilor stocati in organism. Este si asta un viciu din moment ce nu te poti lasa de el. Eu nu as putea sa ma las de TPU, deci e un viciu. Mama ta vrea ce e bine pentru tine, nu vrea sa te controleze

| BiuL a răspuns:

In primul rand cum iti castigi banii? De curiozitate zic.
SI cu energizantele, stiu cum e, si eu beau zilnic cola, alte vicii nu am, dar si eu incerc sa il reduc pentru ca na trebuie sa fim constiente ca excesul de zahar, cofeina, e-uri si ce ingrediente mai contin cola/energizantele sunt nocive, nu numai pentru sanatate, dar si pentru SILUETA laughing eu de aia reduc cola-ul ca mi-e frica sa nu ma ingras. si energizantele au mult zahar, si nu te ingrasi in cateva zile, dar in cateva luni mai ales cativa ani se vede. eu zic sa te gandesti la asta, si la faptul ca dauneaza grav inimii, se obisnuieste sa fie asa "agitata" si in timp va obosi, astfel ca si daca tu te vei simti bine zilele astea, dupa 40 de ani nu vei mai fi depedenta de energizant ci de pastile pentru inima, si chiar nu cred ca iti doresti asta, plus evident regim.
oricum e clar ca exista o problema prin simpul fapt cum te simti cand nu bei si ca ai nevoie mereu, e clar esti depedenta si asta chiar nu e un lucru bun. daca tot te poti intretine singura, sunt sigura ca esti suficient de puternica sa nu te lasi "condusa" de o bautura, si sa bei doar cand ti-e pofta, cand chiar ai nevoie de exemplu cand inveti, nu pentru ca nu poti fara. nu trebuie sa renunti la ele doar sa le raresti. bea de exemplu odata la doua zile, si zilnic doar in week end, apoi poti sa bei doar cand iesi in oras etc, le raresti tu cumva.

| Exilee a răspuns:

Si ce daca ai 18 ani? PArintii nu-ti vor decat binele. Daca te-ai pune-n locul ei, ai fi de-acord ca (,) copilul tau sa se autodistruga pe sine? Nu cred, asa ca ascult-o ca te invata numai binele.

| AndyLavy a răspuns:

Maturizeaza-te si dati seama ca mama ta iti vrea doar binele. Din ceea ce ai spus eu imi pot da seama de un singur lucru ca esti o fetita rasfatata si capricioasa, care nu constientiteaza ceea ce este bine si ce nu pentru propria viata.
Si daca e adevarat ceea ce ai spus ca nu te simti bine atunci cand nu consumi o zi energizant, inseamna ca ai devenit dependenta. chiar nu realizezi?

| Disharmony a răspuns:

Mamă, asta chiar e o problemă de nota 10. Cum reuşeşti să-ţi continui viaţa? Eu n-aş putea...

Apropo, maică-ta stă lipită de tine toată ziua de ştie aşa de bine ce dai tu pe gât?

| olivert1310 a răspuns:

Deja ai fost la urgente din cauza energizantelor. Crezi ca mamei tale ii face placere sa te vada iarasi acolo? Este o reactie normala din partea ei. Este sentimentul matern care vrea ca puiul ei sa fie sanatos. Esti dependenta de ele, daca nu poti trai o zi fara sa bei unul este la fel ca si cum te-ai droga. Cei care fumeaza nu se drogheaza? Ba da, tigarile sunt un drog. La fel si cei care fac exces de alcool. Mi-am dus un coleg de apartament la spital in coma alcolica, a inchis ochii in fata mea, ceilalti radeau ca vorbea aiure in betia lui si credeau ca dorm. Daca nu-l duceam atunci era mort azi si totusi dupa incident continua sa bea. Crezi ca tu nu te droghezi? Ba da, energizantele alea fara de care tu nu poti sa traiesti sunt un drog. Corpul tau nu mai poate trai fara ele. Un sfat? NU MAI CONSUMA ENERGIZANTE! Cum a mai zis cineva, crezi ca mamei tale ii face placere sa te vada cum iti faci rau cu mana ta? Crezi ca ea vrea te vada suferind? Gandul ca poti muri inainte de vreme o omoara. De-asta se comporta si reactioneaza asa.

| SSWK a răspuns:

Fii echilibrata.

| MayanMistica a răspuns:

Sa te muti la casa ta si sa vezi cat de greu e sa te intretii. Si ca banul ala de-l castigi singura nu-ti va ajunge. Ce lucrezi? Videochat?!

| maryus83 a răspuns:

Incearca sa nu mai fi asa incapatanata doar de dragul de a fi. energizantele nu au decat un gust placut si atat pentru cei care le plac si probabil senzatia pe care ti-o da e doar ceva psihic.un sfat ar fi sa inlocuiesti energizantele cu mere

| brunetta24 a răspuns:

Buna.Nu poti renunta dintr-o data la energizante, dar daca vrei sa faci ceva bun pentru sanatatea ta incepe sa le mai raresti.Azi bei unul, apoi faci pauza sa zicem 1 zi 2. Si asa incet incet poate ajungi la unul pe saptamana, ceea ce e mai ok.Mama ta iti vrea doar binele.

| elis1999 a răspuns:

SAL: cutoate ca ai 17 ani 18 sau 20 intodeauna parinti i vor binele

| ciupitumariusionut1234 a răspuns:

Ascult-ma.Si eu am 18 ani ca si tine si nu cred asa.Chiar daca avem 18 sau mai mult, asta nu inseamna ca noi nu mai trebuie sa ascultam sfaturile parintilor sau a persoanelor mai in varsra.Te inseli.Si in legatura cu energizantele, mama ta are dreptate cad tipa la tine sau te cearta.Nu sunt sanatoase deloc.Fac numai rau.
Citeste aici: http://www.foodstory.ro/......ganismului
Nu vreau sa te superi pe mine, dar asta este viata.

| Ncoleta14 a răspuns:

Mai bine ascult-o pe mama ta si daca te simti slabita fara sa bei energizant eu iti recomand sa iei vitaminele vitamax sunt foarte bune si chiar iti ofera energia de care ai nevoie intr-o zi incarcata eu iau in fiecare zi una pe zi si ma simt excelent (se gasesc la farmacie) si peste o saptamana ce iei vitaminele nu o sa mai simti nevoia sa bei un energizant crede-ma (aveam si eu o problema asemanatoare ) succes! si sper ca te-am ajutatbig grin