| Serena03 a întrebat:

Buna, in ultima vreme am inceput sa ma cert des cu mama. Am ajuns s-o mint caci altfel nu am niciun fel de sansa sa ajung la bun-acord cu ea. De cateva zile imi tot spune sa ma mut la tatal meu. Tin sa mentionez ca amandoi sunt recasatoriti, ma inteleg foarte bine cu mama mea vitrega, insa tatal vitreg a inceput sa ma injure si sa-mi spuna si el sa ma mut cu tatal meu, caci cu el ma aseman si ca el are planuri cu mama mea.
Am cantarit ambele parti si am ajuns la concluzia ca vreau sa ma mut cu tatal meu natural si mama vitregă, insa e o mica mare problema caci el e marinar si cam tot timpul e plecat.
Cum ar trebui sa incep toata nebunia si sa ma mut cu tatal meu si ce demersuri pot parcurge singura, fara a o implica pe mama mea. As vrea sa-i fac o surpriza placuta si sa scape de mine.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Se pare ca e mai bine sa stai cu tatal tau natural. Vorbeste cu el sa vina sa te ajute sa te muti la el. Nu e foarte bine ca el e plecat tot timpul dar daca te intelegi bine cu mama vitrega tot e mai bine acolo decat la mama ta.
Incearca cel puțin o vreme aceasta varianta si vezi cum merge. Totusi pastreaza legatura cu mama ta naturala. E important sa va înțelegeți.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Discuta cu tanti vitrega ca pleci la ei si iti iei incet pertenentele pentru mutat. Poate te ia cu masina.

Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta naturala iti este ceea mai apropiata persoana din viata ta!
Cu ea trebuie sa fii in relatia ceea mai apropiata, sincera, de prietenie!
Tu esti la varsta cand ai nevoie de sprijinul parintilor, dar asta o poti obtine DOAR daca discutati toate problemele intre voi!

Te sfatuiesc sa n-o minti pe mama ta, fiindca ea nu te poate ajuta si sprijini daca nu esti sincera cu ea!
Stai de vorba cu ea intre patru ochi, CALM, daca este nevoie atunci chiar de mai multe ori. Clarificati sursa problemelor si gasiti solutii de compromis pentru rezolvarea lor.

Iti vand un secret: sfaturile "prietenelor" tale, de varsta ta, au menirea sa te elimine dintre concurentele lor.
Ele iti dau "sfaturi" pe care - daca le urmaresti - poti ajunge foarte jos: certata cu familia, cu prietenii adevarati, cu rezultate slabe la invatatura si - in final - sa ajungi in anturaje dubioase, poate chiar de infractori periculosi!

Parintii tai SIGUR nu vor sa ajungi in asemenea situatie si asta e motivul pentru care te tin mai tare in "lesa".
Ei au trecut deja prin perioada de viata a adolescentei si au vazut consecintele grave la care se poate ajunge.
Tu inca nu ai experienta lor si poti ajunge usor prada, victima unora cu rele intentii, iar cand iti vei da seama, atunci va fi deja prea tarziu!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, daca esti minora, mama este automat implicata legal, primind citatie legal si trebuind sa-si dea acordul in scris, ca accepta sa te muti la tatal tau, dar pe custodia mamei vitrege, deoarece tatal tau nu este acasa tot timpul.
Asta ii da drepturi depline mamei vitrege, sa te tina sub control si sa-ti impuna reguli stricte, pentru ca ea raspunde 100% de tine si ceea ce faci, iar in caz de necazuri, probleme cu Politia sau accidente, ea raspunde legal pentru tine, in fata parintilor tai si a legii.
Gandeste-te de 10 ori inainte sa ceri mutarea, ca taica-tu este plecat si vei fii supravegheata si controlata, doar de mama vitrega.
Rautatea si ura care o afisezi acum pentru mama ta, ma face sa cred ca esti un copil rebel si rautacios, care-si va creea numai probleme in viitor.
Sunt socata de cat poti sa-ti urasti mama care ti-a dat viata si s-a sacrificat pentru tine, fara pic de recunostinta si bun simt. Vin aici copii care isi pierd mama in urma cancerelor si sunt rupti de durere, cad in depersii si nu-si revin. Copii aia ar da orice pe lume, numai ca mama lor sa fie in viata, iar tu esti una, care ai da orice, sa scapi de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tactu ala de-al doilea e un mare mulst happy
tatal tau natural ce parere are despre ce zice ei?
eu i-as rupe gura daca copilul meu ar fi tratat asa de un "pseudo-parinte"
Si tactu vitreg ca tactu vitreg, da maica-ta ce pazeste? ii place mai mult sa stea cu curu in sus la un strain, si sa il aprobe, decat sa iti ia tie partea.
Halal mama buna si tata vitreg.
Daca mama ta buna, nu i-a dat una peste bot aluia cand a zis asta, inseamna ca baza e la taica-tu, si iti urez noroc si sper ca macar el sa fie un om bun.

| Serena03 explică (pentru anonim_4396):

Well, chiar e. maicamea nu i-a spus nici 'pst' lui, desi m-a facut in toate felurile. chiar n am ce face in situatia asta  ¯\_(ツ)_/¯

| Aube a răspuns:

Esti minora?
Daca da, cui te-a incredintat instanta, la divort? Nu-i fa singura surpriza, pentru ca s-ar putea sa-ti faci tie o surpriza neplacuta. Trebuie sa ai acordul mamei pentru a te muta. Nu cunosc procedurile, dar va trebui sa fie (cred) in fata instantei sau a altei institutii.
Partial sunt de acord cu Catalin. Ca mama, trebuie sa fie in primul rand departea ta, nu a barbatului cu care convetuieste. Spui ca sunt casatoriti dar... el are planuri cu mama ta. Asta ma face sa cred ca nu sunt casatoriti legal.

| Serena03 explică (pentru Aube):

Sunt casatoriti legal, dar el sta in strainatate si-si propune s-o ia si pe ea cu el si pe mine sa ma lase cu tatal meu natural.

| Aube a răspuns (pentru Serena03):

Urat! Inteleg ca el si-a luat ingrijitoare, spalatoreasa, bucatareasa... pe cineva care sa aiba grija de el. A stiut de la bun inceput ca nu vrea si un copil. Pacat ca mama ta e slaba si se lasa manipulata. Eu cred ca i-ai putea inregistra intr-o astfel de faza. Apoi, impreuna cu tatal tau (daca el este de acord) sa cereti schimbarea custodiei. Nu va fi greu.