| muceacitalinda a întrebat:

m-am saturat, eu sunt certata pentru ce face fratele meu mai mic, eu sunt jignita din cauza lui, eu sunt pedepsita pe degeaba, nu spun ca nici eu nu sunt usa de biserica dar de ce? daca el da incontinu mine si pe deasupra eu find mai mare ar trebui sa ma apar dar nu il bat sau sa il lovesc, consider ca e mai bine. cand da in mine si eu ma duc la mama, el incepe sa se prefaca ca plange, mama tot mie imi trage o palma. dupa ce pleaca mama, el incepe sa rada de mine, spune ca pe el il crede, ma jigneste iarcand ii spun mamei spune ca amandoi suntem obraznici dar de ce? eu nu il bat, nu-l jignesc, iar pe deasupra eu sunt vinovata in mintea lor, cum sa ii fac sa ma creada ca eu de fapt nu ii fac nimic si il las sa dea in mine. multumesc! va anunt ca si cu filmari am incercat sa ii arat dar degeaba, e preferatul ei iar eu..., funda!

Răspuns Câştigător
| helen45132 a răspuns:

Stii, spune-i acum ca macar in ajun de Paste sa te creada odata in viata, ca nu mai suporti ca pe tine nu te iubeste asa cum il iubeste pe ala, sorry insa altfel nu mai pot numi o asa persoana, si sa plangi, pentru ca is sigura ca te doare asta, in momentul cand o sa plangi puternic si o sa spui toate astea:ca nu te iubeste asa cum pe fratele tau poate o sa te inteleaga, oricum nu sesizez ce mama e asta, o mama normala isi adora copii in mod egal. iti mai propun ceva:refugiaza-te intr-un colt al casei si incepe a citi si a plange, iar cand fratele tau va veni poate ii va fi mila de tine si va inceta, sa plangi intruna si sa dormi cu animlute de plus in mana, din mila apare intelegerea, eu sper sa functioneze, iti tin pumnii, bafta si Paste Fericit! iti doresc tot ce-i mai bunwinking

17 răspunsuri:
| kissyou a răspuns:

Exact la fel mi se intampla si mie, dar acum orice o sa-i zici nu prea o sa conteze. O sa-si dea sama mai tarziu credema.Si eu pateam la fel tine si cel mai tare ma oftica faptul ca mai si radea dupa ce ma certau ai mei din cauza ca se prefacea el

| Smilee001 a răspuns:

Filmeaza-l

| helen45132 a răspuns (pentru Smilee001):

A spus ca si cu filmari nu functioneaza sad

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

● Ia un telefon si filmeaza tot ce face el.

● Apoi arata-i la mama ta.

● Daca nici asa nu merge aplicai o palma la fratele tau sa se invete sa respecte fetele nu sa fie mitocan.

| nesuferit a răspuns:

Batel mai serios pe fratele mai mic. daca tot esti pedepsita, sa fii pedepsita cu un motiv

| muceacitalinda explică:

Scuza-ti greselile

| muceacitalinda explică:

Mentinez ca mama ma iubeste

| Kyrie a răspuns (pentru muceacitalinda):

Se vede...

Dar si pe mine cand eram mic, mama ma batea, imi zicea ce e rau, imi dadea palme si acum nu mai poate de dorul meu laughing

Probabil ca in cativa ani o sa devii tu preferata ei, si te tine numai in imbratisari happy

| Kyrie a răspuns:

Nasol ca ai o asemenea mama
Nu ai decat sa rabzi si sa urasti pe fratitu si probabil si pe maica-ta care nu-si impartaseste dragostea in mod egal

| muceacitalinda explică (pentru Kyrie):

Mama sunt sigura ca ma iubeste la fel, dar il crede pe el, intr-adevar eu os supar cam mereu pe mama...

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Spune-i lu maicata ca sa nu mai faca atatea diferente si sa nu-si mai protejeze preferatul ca si tu tot a iei esti.si fractu depinde ce varsta are. da-i odata cateva dosuri de plama pana nu mai face asa(abia iti versi nervii )

| floryynnel a răspuns:

Salutare
1.incerca sa vorbesti cu tatal tau/mama/ sau cineva apropriat de familie, care ar pune o vorba buna pentru tine
2. dai o mama de bataie, dar sanatoasa, sa te tina minte toata viata(dupa suporti consecintele, poti sa plangi si tu, daca inca esti la scoala, ii zici ca a desenat pe caietul tau... cauti tu o vrajeala), dupa ce primesti pedeapsa(ce ti-or face ai tai) sa incepi sa il sperii, poti sa il chemi sa priveasca cu tine un film horror(ex: Alone; Saw 6... )si pe fiecare seara sa il sperii cu ceva
3. Cand esti singura cu el acasa aplicai o bataie serioasa, dar fara urme, ai grija, sa termine cu smiorcaiala pana vin ai tai, si cand vin tu incepi prima sa plangi sau ceva in genu
4. fratele tau e micut banuies, iar in caz ca se duce la scoala, ii furi tema, si o ascunzi, dar fara sa observe, sa ajunga la scoala fara ea
Eu nu am nici frati nici surori, dar majoritatea colegilor mei asa au scapat de fratii si surorile mai mici/mari, la unii m-am implicat si eu.
Inca un sfat, daca vrei sa ii faci ceva(orice vrei tu) poti chema un prieten/o prietena, care sa fie de partea ta, sau lasa-l in pace pe bietul copil, nu-l baga in seama ceva timp si o sa vezi ca va trece, se va mari; Succes!

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Nu ai ce sa vorbesti cu parintii.De acum ii dai cate o bataie buna in fiecare zi ca sa aiba de ce sa te parasca si ii spui asta.(dar bataie nu o palma.)
Sa vezi daca nu se linisteste intr-o saptamana.

| ionalexandru98 a răspuns:

S-ar putea sa ai mai nut succes cu tatal tau.

| luminita1234 a răspuns:

Sigur iai facut ceva lui ca si eu am un frate bine e mai mare de cat mine si nu exista o zi in care sa nu ma bata si mi-am data seama de ce tot ma bate...pentru ca eu am fiteze in cap si incerc sa mi-le schimb. Daca nu i-ai facut tu nimic lui spune-i mamei ca el numai te minte si daca nu crede spune-i sa pandeasca sa vada si ea ce se intampla. Daca nu poti s-o speri sa zicem ca faci figuri te duci si nu te culci in pat ci pe jos poti sa o asculti dar sa nu vorbesti cu ea. Si oricum e castigul tau ca nu ai mintit-o si chiar daca iti da o palma tu nu trebuie sa plangi fi curajoasa chiar daca te doare stai in fata ei cu privirea aia si vezi ce face nu ca repede fugi ca ti frica.Si eu il urasc pe fratele meu oricum cred ca poti sa stai de exemplu te uiti la TV si daca vine el si nu stiu ce face nu-l baga in seama s-au fugi repede in baie ca sa nu se mai prefaca atata.
Sper ca ti-am fost de ajutor... Funda?big grin

| RummyOficial a răspuns:

Buna! Problema ta e complicata rau, dar sa vedem ce putem face...As vrea sa stiu daca tu ai vorbit cu fratele tau vreodata sincer, sa-l intrebi de ce face asta.In al doilea rand, ai descris doar ce face mama ta, dar as vrea sa stiu si ce comportament are tatal tau.
PS: Orice ai face, nu-l bate pe fratele tau.Incearca sa plangi si de fiecare data cand fratele tau se apropie de tine, sa fugi de el sau sa ii spui ce simti, iti va fi mai bine. Vorbeste cu alti apropiati de-ai tai despre aceasta problema.

| andrakelly a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie dar nu cu frati ca n-am, cu verisorii mei si sunt doi.....bine ca ai mei nu ma bat doar ma cearta dar eu ma iau in gura cu ei si se potolescbig grin