| anonim_4396 a întrebat:

Buna Seara!
Am o problema mai delicata in familie...
Deci... Noi suntem 4. Mama,Tata,Eu si fratele meu.
Mama lucreaza in strainatate, iar noi stam acasa 3. Pana aici totul bine si frumos,insa problema mea e cu tatal meu... Orice fac, orice zic e o problema. Daca nu gasesc ceva sunt chior sau orb. Deci orice fac este o problema..Ma ameninta cu BAC-ul sau ca ma da afara din casa sau ca n-o mai lasa pe mama sa plece inapoi. Ceea ce pentru mine e "moarte" usoara. happy I-am zis si la mama,dar n-are ce face imi tot zice sa-l nu-l iau in seama,dar cu un asa om nu se poate.I-am spus la mama de divort sau sa ne mutam caci asa nu mai merge,dar nu poate sau mai exact n-am cum sa rezolv si cu scoala si cu fratele meu. Doar daca nu angajeaza pe cineva o (bona),dar inca nu se poate. Nu stiu ce pot sa fac cu el am incercat sa-i explic frumos, dar degeaba. Nu se poate daca nu-i place ceva urla.
Cred ca am sa ma duc la psiholog.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai incotro pana vei munci suporta, oameni cu mentalitate de 10 bani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ar fi bine sa-i sugerezi mamei sa-l convinga sa mearga la doctor. Anumite boli se manifesta prin nervozitate. Poate fi un diabet. Medicul ii poate da un tratament de calmare.

| minrest a răspuns:

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care iti raspund, dar problema cred ca e inca de actualitate. Omul este bolnav psihic, asa ca nu prea ai cum sa ii schimbi purtarea. Dar miza este sa ramai tu normal, si fireste, fratele tau, care e si copil. Poti sa mergi la un psiolog daca crezi, sa iti recomande cum sa te porti, sau la un psihiatru. Dar metoda care se foloseste pentru evitarea daunelor se numeste ''divort emotional''. Sa imi spui daca te intereseaza amanunte, ca sa nu scriu fara rost. Salut.

| SkyPilot a răspuns:

Un barbat care nu isi gaseste de lucru si sta acasa nu e in apele lui. Asta este problema cu tatal tau. Sa isi caute de lucru si se linisteste.

| Pool77 a răspuns (pentru SkyPilot):

Lucreaza. Chiar destul...

| SkyPilot a răspuns (pentru Pool77):

Ai scris "stam acasa". Alta explicatie este ca ii lipseste sotia. Nu e usor. Incearca sa ignori atmosfera neplacuta si sa faci tot ce poti. Incearca sa aplanezi conflictele. In Romania nu exista consilier familial? Acolo ar trebui sa incepi. Divortul este o solutie foarte proasta pentru toata lumea.

| Pool77 a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu sigur nu e lipsa sotiei. O vede pe mama in fiecare luna pentru o luna intelegi doar. laughing

| SkyPilot a răspuns (pentru Pool77):

Mai e si partea sentimentala si acolo nu ajunge odata pe luna.

| Pool77 a răspuns (pentru SkyPilot):

Crede-ma nu e nimic legat de sotie. happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| melisssa1521 a răspuns:

Incearca si convinge-l sa-si caute de lucru, asa isi va pierde timpul la serviciu si tu vei avea cateva ore de libertate.Sau mai poti sa vorbesti cat de frumos posibil cu el, sa-i faci pe plac, iar atunci cand e vesel si cu chef de viata sa incerci sa vorbesti cu el, vei vedea ca o sa mearga.

| Nicole9002 a răspuns:

Incearca sa nu il mai bagi in seama daca iti spune sa faci ceva fa si dupa poti sa-ti cauti ceva de facut atunci sigur nu o sa-ti mai spuna nimic.
Dar cred ca este mai bine daca mama ta da divort, daca ai spus ca este asa de rau dar tu incearca sa fii puternica si sa faci ce iti spune, daca o sa faci ce iti spune nu o sa mai aiba nimic de spus.
Sper ca te-am ajutat...