| iulia0514 a întrebat:

Buna seara dragilor!
Întrebarea mea pentru azi este următoarea:
Credeți că într-o relație/căsnicie trebuie sa existe secrete?
Dacă da cum a-ți reacționa dacă a-ți afla ca partenerul/partenera are anumite secrete?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da. Secrete împreună, pe care sa nu le mai știe nimeni. happy

| ania a răspuns:

Nu cred ca e bine sa ai secrete.

| Mosotti a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa existe secrete. Exista anumite chestii care nu se zic, din cauza ca la un moment dat se poate folosi de ele ca sa-ti faca rau.
Daca as afla ca partenerul are ceva secrete pe care le inteleg, nu ma supar.

Doar parintii si bunicii sunt de incredere, in rest nimeni, oricand te poate vinde, chiar daca jura ca te place de moare, sau pare cel mai corect si bun om, cand nu te mai place sau te place mai putin, te poate vinde.

Zici chestii unui om daca simti sa le zici doar daca stii ca niciodata nu poate sa-ti faca rau cu alea.
Sau daca nevoia de a zice e mai mare decat consecintele in caz ca te vinde, zici si gata, nu e problema.
De ex iti zici o fantezie sexxuala. Daca simti cu orice pret sa o zici, o zici si gata! Ca iti face f bine sa o zici daca simti ca vrei sa zici.
Te doar in basca daca se afla la o adica.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ar trebui sa existe secrete, ci sa fie o comunicare ok, incredere si maturitate aplicate in orice context.Secretele denota un procent mai mic sau mai mare de imaturitate. Iar daca dupa nu stiu cati ani de casnicie, unul din parteneri afla un secret cu adevarat important, care trebuia mentionat de la bun inceput, cu siguranta asta cauzeaza o ruptura in relatie.Eu imi imaginez increderea ca pe un zid pe care ce-i doi il construiesc constant, caramida cu caramida, iar apoi se urca pe el sa priveasca noi orizonturi. Daca apare un secret, asa din neant, zidul risca sa se prabuseasca.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa ai secrete dar legate de anumite chestii pe care le-ai simțit spre exemplu în trecut, nu lucuri actuale.

Poti spre exemplu sa ți pentru tine cât de mult ai ținut la un fost partener spre exemplu, sau cum ai făcut dragoste cu respectivul/respectiva.
Sau poți sa nu spui anumite detalii legate de familia ta sau de vreun membru al familiei tale mai ales dacă acesta nu vrea sa se afle.
Poti sa nu spui anumite îndoieli ne fondate pe care le-ai avut fata de partener dacă acesta nu ti-a dat de fapt motive sa te îndoiești de el dar ti-a trecut ție prin cap din gelozie, paranoia etc.

Sunt multe lucuri pe care nu e obligatoriu sa le spunem, dar trebuie sa calculam bine și sa facem diferență între un lucru ne spus ce nu afectează, si comunicarea fireasca despre ce nu merge în relatie.

| Hammurabi a răspuns:

Acum depinde de ce anume consideri secret.
Că una e să nu-i spui când te întreabă ceva, alta e să nu-i spui ceva pentru că nu te-a întrebat. laughing
Dar nu.
Adică eu personal nu simt nevoia să am vreun secret față de cea cu care urmează să mă căsătoresc.
Dar nu fac din asta o regulă.

| Dismally a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa existe secrete dar asta nu inseamna sa fii dependent total de partener sa faci absolut totul impreuna, trebuie sa ai si "spatiul" tau, timp pentru tine.

| anonim3247 a răspuns:

Niciodată nu am știut câți bani are nevasta.

| anonim3247 a răspuns:

Ca fapt divers - nevasta mea a dat mulți bani ca să se construiască ceva pentru săraci.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Mergeam săptămânal unde era popa ăla și ea dădea bani - eu rămâneam în mașină.

| AliGab a răspuns:

Depinde despre ce secrete este vorba. Daca este secretul ca are pe altcineva in afara de mine si copii, atunci este de rau, dar daca are secrete de serviciu, ca in cazul unui pplitist de ex., atunci nu vad nimic rau.

| aimullah123 a răspuns:

Pai eu zic ca o casatorie nu te face sa iti pierzi dreptul la intimitate.
Cred ca e normal sa ai secrete.

| AdioTPU a răspuns:

Da dar nu secrete compromițătoare. De exemplu eu nu i-aș comunica niciodată iubitului, soțului parolele de la conturile de social media sau TPU. Asta e ceva ce nu ar trebui comunicat. E aiurea să știe și cate grame de mâncare am mâncat la o masa, vorba vine.

| AndreeaWTS a răspuns:

Dacă simți nevoia să ai secrete față de partenera/partenerul tău, e clar că te-ai măritat/însurat defectuos și există toate șansele ca acest mariaj să se facă zob în cel mai scurt timp, sau să se plafoneze în așa hal de n-o să vă mai pese unul de altul.

| Daz01 a răspuns:

În principiu nu, nu ar trebui să existe secrete într-o relație serioasă și cu atât mai puțin într-o căsătorie. În fond stai în aceeași casă cu partenere/partenerul tău și dormu cu el/ea în pat, este cam greu să ții un secret. De cele mai multe ori aceste secrete sunt despre o "viață dublă" și au ca rezultat ruperea relației odată ce secretul este aflat. Eu unul nu văd ce secrete pot avea iubiții/soții între ei astfel încât să fie atât de intim încât să nu-l poți împărtăși în cuplu.

| mateiok a răspuns:

În acest moment depinde ce fel de secrete există, de exemplu partenerul colecționează timbre sau plăcerea de a construi machete lego, acestea sunt secrete nevinovate acestea pot fi ascunse. Dar dacă partenerului îi plac alți oameni sau comite infracțiuni nu trebuie ascunse, acestea nu trebuie să existe într-o relație/căsnicie