| Aly9989 a întrebat:

Soțul meu vrea sa plece in afara la munca ca sa ne luam casa noastra. Pana acum noi am stat in casa parintilor mei.Eu trebuie sa raman acasa cu copilul in casa parintilor mei deoarece copilul e foarte mic.Dar ai mei ma obliga sa bag divortul de el. Ce sa fac?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai nu te pot obliga sa faci nimic, impotriva vointei tale!
ca atare, poti sa refuzi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba au ai tai cu sotul si copilul ta?

| Aly9989 explică (pentru suntserios):

Nu ma vor cu sotul meu deoarece noi ne mai certam ca orice familie (si stand in casa parintilor mei) el mai pleca 2.3 zile dar se Intorcea la mine.si de asta nu il mai vor ai mei ma obliga sa divortez

| TheGentleman a răspuns (pentru Aly9989):

Adică stai așa... are comportament de golan, pleacă de acasă 2-3 zile ca un motan în călduri și mai pleacă și la muncă în străinătate, unde prostituția este legală, deci poate regula fără stres.

Poate părinții tăi miros ceva și nu e bine pentru tine...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să refuzi.

| Aly9989 explică (pentru sadrian46):

Da dar ma ameninta daca nu divorțez ma da afara din casa

| sadrian46 a răspuns (pentru Aly9989):

Familia părinților tăi nu sunt singuri pw lume. Presupun că merg la biserică, mai au și alte rude. Discută cu toți să discute cu ei.

| Aly9989 explică (pentru sadrian46):

Au incercat sa vorbeasca cu ei dar nu vor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai stai asa... TU si cu EL va intelegeti? Tu esti persoana majora, ai control asupra vietii tale sau faci ce zic mamica si taticu'? WTF?

| NLS a răspuns:

In primul rand, te rog invata sa folosești semnele de punctuație (virgula si semnul intrebarii). E rușinos pentru o femeie măritată sa nu știe sa se exprime corect.

In al doilea rand, ai pomenit ceva de certuri și de faptul ca el a plecat de mai multe ori de acasa (din casa părinților tai, unde locuiți).

Am și eu rude care au divorțat din cauza părinților ei, foarte pretențioși... si nu a ieșit prea roz pentru niciunul.

Daca ești sigura ca el te iubește necondiționat și a plecat de acasă doar fiindcă nu a mai suportat sa audă cum părinții tăi il jignesc, atunci merita sa lupți pentru el, pentru aceasta legătură.

Vorbește cu el, cu părinții lui tu cum te înțelegi? Nu exista posibilitatea sa stai o vreme la ei?

Orice ai face, întâi încearcă sa afli cât de mult tine la tine, pentru ca renuntatul acela atât de ușor, îmi da puțin de gândit. Nici tatăl meu nu s-a înțeles cu socrii la care a locuit ani buni, era jignit destul de des de bunicul, dar nu a renunțat la noi.

| Aly9989 explică (pentru NLS):

Parinti lui nu ma inghit pe mine?

| Digikey a răspuns:

Lasa-l naibii de tigan sa se duca unde vrea.Parintii iti vor doar binele. Cred ca si-au dat seama ca te-ai incurcat cu cine nu trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au cum să te oblige, e viața ta și faci ce vrei
Stai și tu la o prietenă până îți trimite bani să te muți singură

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă îl iubești, ar fi o prostie să divorțezi doar pentru că așa zic ei.

Dacă există cazuri când devine alcoolic sau te bate sau chestii de genul, ar trebui să iei în calcul divorțul, dar dacă nu, nu.

Vorbește cu el poate veți găsi o soluție el să poată lucra undeva în România o perioadă să stați undeva singuri iar apoi să plece în străinătate și să-ți trimită lunar niște bani de acolo ca să poți plăti chiria și să iei ce mai trebuie.

| Clytia a răspuns:

Nu poți să stai la o prietenă, la vreo rudă de-a lui sau ceva? Și să le dai o chirie acolo după ce el se angajează. Nu divorțezi că așa vor părinții. Ar fi culmea. Tu ai propria ta familie acum. Totuși, de ce părinții tăi vor să divorțați? Nu vă înțelegeți prea bine?

| Aly9989 explică (pentru Clytia):

Pentru ca el nu a mai vrut sa stea cu mine in casa parintilor mei si a plecat m-a lasat si pe mine si pe copil.Si vrea sa avem casa noastra nu a parintilor.Si pentru ca el a plecat de langa mine vrea ca eu sa divortez?

| Clytia a răspuns (pentru Aly9989):

Ce vrea el să facă nu e un lucru rău. Până la urmă muncește ca să puteți să aveți propria locuință. Părinții tăi trebuie să înțeleagă asta. Tu să nu divorțezi. Eu nu cred că părinții tăi au atâta sânge rece încât să te dea afară în stradă cu un copil mic.

| Aly9989 explică (pentru Clytia):

Zice ca ma da pe mine copilul il opresc ei

| Clytia a răspuns (pentru Aly9989):

Stai liniștită, n-au cum să facă asta. E copilul tău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aly9989):

N-au niciun drept să-ți oprească copilul, nu e o bucată de mobilă
Ești naivă și de asta fac ce vor din tine

| Ana_Emanuela_1965 a răspuns:

Casatoria este un lucru sfant. Nimeni si nimic sa nu va desparta, mai ales ca exista un copil care va suferi cel mai mult. Sa plece sotul tau si pe urma sa va duca si pe voi.