| Aly9989 a întrebat:

Soțul meu vrea sa plece in strainatate pentru noi, eu l-am dat in judecata pentru divorț si pensia alimentara.Cât dureaza pana se incheie divoŕțul daca el nu e de acord si plecat in afara?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Schimbi numele de familie si esti ca noua, pregatita de nunta. Acum daca dai de alt tip stai cu el fara casatorie si traiesti asa.

| darrio2007 a răspuns:

In lipsa sa, sotul poate fi reprezentat de o terta persoana, daca are imputernicire in acest sens. insa va trebui sa depuna inscrisuri la dosar, ca este plecat din tara, sa faca cumva dovada ca nu se poate prezenta la proces. Procesul poate dura destul de mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tribunal, putand dura intre 1an si 3 ani, mai ales daca este afara si nu se prezinta la tribunal, amanandu-se tot timpul procesul.

| Aly9989 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles ca a 3 oara ne desface legea chiar daca el nu e de acord.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu se prezintă la proces și nu trimite avocat să îl reprezinte, poate dura mult, căci citarea lui trebuie să respecte termene legale, iar judecătorul trebuie să respecte procedura ca să declare divorțul, poate dura ani. Apoi, dacă e plecat și rămâne afară, este greu să scoți legal pensia alimentară de la el.

| Aly9989 explică (pentru sadrian46):

Am inteles de la cineva ca daca el nu se prezinta si nu e de acord cu divortul.Se judeca in lipsa lui a 3 oara me deface legea.Asa este?

| sadrian46 a răspuns (pentru Aly9989):

Da, dar nu la 3 zile distanță una de alta, se dau termene de câteva luni.

| Aly9989 explică (pentru sadrian46):

Si ca aproximatie cam cate luni?

| Aly9989 explică (pentru sadrian46):

Si chiar daca el e plecat In afara, si nu e de acord se desfac actele a 3 oara?

| sadrian46 a răspuns (pentru Aly9989):

El este citat la o adresă de domiciliu.
Dacă el nu răspunde la această citație, să se prezinte la proces, poate fi plecat oriunde.
Dacă dta îi știi adresa, îi transmiți cumva citația, copie, faci cumva să îl anunți.
Și dacă ajunge citația la el, de o manieră oarecare și nu se prezintă, în funcție de cum este procedura judiciară, judecătorul hotărăște,

| sadrian46 a răspuns (pentru Aly9989):

Nu pot să precizez asta, că nu mă pricep.
Dta când depui o cerere de divorț la tribinal, deschizi un proces de divorț, tribunalul are o cauză de rezolvat.
El este citat la domiciliu. El nu se prezintă.
Procesul nu poate avea loc în lipsa lui.
Judecătorul stabilește un nou termen de înfățișare, îl mai cheamă o dată cu citație acasă.
Dacă dta îi cunoști adresa, dacă ai contact cu el, îl anunți, omule hai la proces să ne limpezim fiecare viața.
El poate să vină sau nu.
Asta nu poate dura la nesfârșit.
Următorul proces nu poate avea loc imediat, este în funcție de alte procese. Peste vară este vacanță și nu se judecă nimic.
Din toate astea rezultă amânări.

| sofisis a răspuns:

Eheee, poate dura ani daca el nu vrea nici sa divorteze, nici sa se prezinte.

| Aly9989 explică (pentru sofisis):

Da nu vrea nici sa divorțeze, nici sa se prezinte.Dar el pleaca acum ca sa ne luam casa noastra sa ne mutam impreuna. Fara nimeni doar noi

| Aly9989 explică (pentru sofisis):

Dar am inteles ca a 3 oara chiar daca el nu e de acord ne desface legea actele.

Răspuns utilizator avertizat