| ContNmc7 a întrebat:

Buna. Sunt într-o situație extrem de stresanta. Parintii mei divorțează. Mai bine spus, mama vrea divortul in timp ce tatal meu mai are putin si intra in depresie. Nu o sa dau detalii despre ce s-a întâmplat in trecut,tot ce pot sa spun este ca a fost un chin pentru mine sa traiesc zilnic, ani de zile, certându-se. Maica-mea este atat de bine, nu are treaba. Problema este la tata: a inceput sa fumeze 2 pachete de tigari pe zi. Nu vrea sa manance, tot timpul se gandeste la ea si vede ce rost mai are viata lui acum. Imi este extrem de frica sa nu il pierd in sens propriu. Pur si simplu nu stiu ce sa fac. Noi stam la țară si ei doi s-au chinuit foarte mult sa faca casuța noastră si curtea frumoasa. Regreta tot ce a facut, cati bani a cheltuit etc. Asta nu e tot. El sta singur. Eu cu mama si fratele meu stam in oras cu chirie într-un apartament de 2 camere. Într-o camera sta fratele meu si in cealaltă eu si mama. Ideea este ca mama nu il lasa pe tata sa stea cu noi. De fiecare data cand vine, face scandal monstru si îi spune sa plece. Mai ramane sa stea singur acasa. Zau ca eu chiar nu stiu ce sa fac. Am 100 de stari si ganduri. Cum sa îl ajut?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roagă-l pe Dumnezeu sa facă o minune în familia voastră.

| sabin89 a răspuns:

Nu ai ce să faci. Problema e a lor. Și-o rezolvă ei, dacă și-o rezolvă. Tu mai du-te pe la el, dacă poți. Să audă și el o vorbă bună și să simtă că totuși mai există cineva care îl iubește. Asta l-ar putea ajuta să treacă mai ușor prin necazul pe care îl are.

| Archangells a răspuns:

Rugaciune!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți să îl ajuți.

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu e problema ta. Ai fost la nunta lor?

| Smmo a răspuns:

Noua ne este greu sa ne dam seama care sunt motivele certurilor si divortului. De vreme ce spui ca s-au straduit sa amenajeze casuta de la tara, inseamna ca au avut ceva planuri pentru voi, sa fiti fericiti pe acolo, macar in vacante. Probabil si mama ta are un motiv sa se poarte asa. Ce sa zic, incercati sa rezistati.
Rugati-va tu si fratele tau, macar dimineata si seara. Mergi la biserica daca poti si ai in drum, da un acatist pentru intelegere in familie si sanatate.
Aveti grija de voi. Pentru ca zici ca tata nu prea mananca, daca crezi ca isi permite, poti sa ii recomanzi sa bea macar cate un din asta ca sa nu slabeasca prea mult:
https://www.helpnet.ro/......ne-x-200ml

| nevermind1234 a răspuns:

Îmi pare rău ca trebuie sa treci prin asta. Din păcate decizia le aparține părinților tăi și dacă ei nu se mai înțeleg deja de mult timp, nu are rost sa te împotrivești. Merita sa fie fericiți fiecare pe drumul lui. Tot ce poți face e sa-i fii alături tatalui tău, daca se poate și fizic dar mai ales psihic. Sa știe ca este iubit si ca nu merită să fie tratat cu dispreț. Si dacă te ține inima, sfătuiește-l chiar să-și refacă viața.

| ContNmc7 explică:

Precizez ca tata ma intreaba într-un mod obsesiv de mama, ce face, ce am vorbit cu ea, ea ce zice etc. Mi-a mai spus si ca, daca cumva motivul divorțului este ca mama are pe altcineva, ea nu o sa aiba trai. Era asa convins cand mi-a spus asta.

| MihaiVictor a răspuns:

Nu ai cum să îi ajuţi. Pentru tine sunt şi vor rămâne mama şi tatăl tău, dar între ei... sunt un cuplu pe cale de destrămare. Se mai întâmplă, ştiu că e traumatizant pentru tine dar tot ce poţi face e să-i tratezi în continuare la fel. Să nu răceşti relaţia cu tatăl tău, dar nici să nu îi acorzi mult mai multă atenţie, pentru că atunci există riscul să fii şantajat emoţional.