| RianaAlexia a întrebat:

Buna tpu.Acum ceva timp am luat un 7(pe la inceputul anului), si mama mi-a spus ca daca mai i-au unul e vau de mine.Am luat un unul din nou acum cateva luni.(inainte de vacanta) dar nu i-am spus.Eu nu sunt de nota 7, dar pur si simplu nu inteleg si nu imi plac nici Geografia si nici Istoria.Cum sa ii spun? sad

Răspuns Câştigător
| amiracervencu a răspuns:

Poți să-i faci o introducere gen „Mamă, sper că nu ți-ai făcut planuri să mă dai la vreo facultate de Istorie sau Geografie..." Îi zâmbești frumos. happy „Nu, de ce?" „Pentru că mie nu-mi plac..."Apoi îi spui că ai luat 5. La care s-ar putea să se supere, după care poți să o liniștești spunându-i că ai luat de fapt 7. Încearcă. Dacă nu merge, poți să-i spui că până și Einstein, înainte de a deveni fizician aproape a rămas corigent la mate și fizică, deci nu e o problemă nota.

10 răspunsuri:
| Larcoo a răspuns:

Hai că iti zic eu : cant te duci acasă faci curat, gatesti, dai cu aspiratoru vezi tu, după ce ai făcut toate astea ii spui ce sa întâmplat doar daca e in dispoziție buna daca nu sa ii zici alta data.
P.S: Eu mă bucur daca iau 7

| SCAT01011 a răspuns:

Tine-ti calmul si ia-ti inima in dinti, du-te la dansa si spune-i adevarul, explicandu-i toate aceste lucuri, cat mai detaliat. Fa-o sa inteleaga si daca va intelege iti va da un sfat si te va putea sustine.
Deseori parintii nu stiu de ce copiii acestora iau note mici si ii judeca, injura samd... asta ducand la mai multe note mici si descurajarea acestora sau poate frica fata de parinti.
Cea mai buna optiune este sa discuti cu dansa si sa ii povestesti totul.

| ninimiminiminimi a răspuns:

Cand are o zi buna si e fericita, chiar daca nu stii cum sa ii spui si esti speriata nu lasa sa vada asta, du-te la ea si spune-i :,, Mami stii am avut la istori/geografie(ce ai avut tu) o tema pe care eu nu am inteles-o, m-am straduit sa iau o nota buna, am invatat cat am putut, dar tot nu prea am inteles. Am luat 7, dar promit ca nu se va mai intampla, de acum incolo o sa rog profesorul/profesoara sa mai imi explice odata cand nu intele''.
Cu asta te va ierta. Poti sa ii mai spui ca ai avut o zi mai proasta, ca nu te simtei bine si nu ai putut fi foarte atenta. Fiecare om mai greseste. Mai ales copii la scoala.....mereu! Funda?

| Oana0806 a răspuns:

Pai ii explici frumos ca nu înțelegi nici geografia si nici istoria... Nu te stresa, totul o sa fie bine

| RianaAlexia explică (pentru amiracervencu):

Stie ca nu imi place niciuna din ele. Dar mereu spune ca "Nici mie nu imi placeau, dar invatam de nevoie."

| amiracervencu a răspuns (pentru RianaAlexia):

Părinții își doresc mereu ca copiii lor să fie mai buni decât au fost ei înșiși. Sigur e mândră de tine și de rezultatele tale, de aceea îi vine destul de greu să accepte notele sub nivelul tău. Dar arată-i că mai ales ție nu ți-e ușor să te menții în top chiar tot timpul, doar există faze și faze prin care treci. În caz că nu i-ai spus încă de notă, poți să o întrebi care a fost prima notă mică luată de dânsa și cum s-a simțit când a luat-o. E nevoie și de empatie în situațiile astea. Am trecut și eu printr-o situație asemănătoare. La început părinții s-au supărat groaznic, dar mai apoi s-au arătat înțelegători. happy

| vocea a răspuns:

Admite faptul ca ai gresit, unde ai gresit si gravitatea faptelor tale… dai dovada de maturitate si parintilor le place sa o vada. Nu-i nevoie sa fii asa tot timpul, dar ar fi ideal ca in situatii dificile si nu tocmai comode sa nu tratezi chestia cu indiferenta si impertinenta.

Mereu daca vei spune „am o veste buna si una proasta" ei o vor cere pe cea proasta… so, nu spune! Du-te la ei… o moaca cu o nuanta de parere de rau nu ar strica… si trateaza toata situatia cu capul sus.

Nu le da vestea direct, ar putea fi un soc pentru ei cu urmari nu prea dragute! Ia-i pe ocolite, dar nu in genul : „Am ceva sa va spun… nu-i asa ca e o zi frumoasa?" si nu incerca nici linguseli: „Mama, iti sta minunat parul azi!"… aminteste-ti ca au trecut si ei pe la varsta asta si se vor prinde ca urmaresti ceva. Prin a lua-o pe ocolite ma refer la: „Voi stiti ca eu nu ma descurc bine la ………., si viitorul meu nu va depinde de asta… Am dat tot ce-am avut mai bun din mine, totusi am luat un ……." Nu face pauza inainte sa spui nota! Daca o faci, curajul si orice elan de a o spune vor disparea si vei reveni iar la „e o zi asa de furmoasa, de ce sa o stricam?big grin". Lasa cuvintele sa curga, dar proceseaza-l pe fiecare inainte sa il scoti pe gura!

Daca ai tai tipa, si tipa, si continua sa tipe, nu-i baga in seama si asteapta sa se calmeze… sa te apuci si tu sa tipi nu va calma deloc apele. Daca tot nu se calmeaza, e destul de OK sa incerci sa ii potolesti cu vorba buna, nu ridicand tonul ca s-ar putea sa te alegi si cu vreo doua…Stim cu totii ca parintii fac parte dintr-o alta generatie, care nu a crescut cu facilitati ca internetul, televizorul oricand si altele, deci lor li se pare strigator la cer faptul ca nu citim prea mult sau ca nu invatam suficient

| RianaAlexia explică (pentru amiracervencu):

Avand in vedere ca in clasele 1-4 eram premianta, apoi in clasa a5-a am iesit pe locul 2. Are destule pretentii.In schimb daca i-au la Mateamtica un 7 (e materia mea preferata, o ador) atunci intelege. sad
Mersi oricum, fund sad

| Violleta2022 a răspuns:

Mai, eu i-as spune mamei sa vina la scoala sa faca reclamatie!
Cata nesimtire pe profesorii astia, sa-ti puna 7 cand tu nu esti de copil de asa note!
Asta chiar este o ofensa si categoric profesorii trebuiesc pedepsiti!

| RianaAlexia explică (pentru Violleta2022):

Meritam nota, nu am inteles lectia nici eu, si nici alti 2 colegi.si Fix pe mine ma ascultat.Dar oricum i-am spus si. a spus ca daca nu imi iasa maca media 9 la istorie e cam grav rolling on the floor) dar asta e imposinil, din semestrul 2 ma pun pe treaba.