| jacobb a întrebat:

am o dilema foarte mare si va rog sa ma ajutati. sunt intr-o relatie cu o fata pe care o iubesc foarte mult si in ultimul timp ne certam din chestii banale, copilaresti. am discutat cu ea si mi-a spus ca trebuie sa ma maturizez, sa ma imbarbatez! doar ca nu inteleg la ce se refera, unde bate cu aceasta imbarbatare. dati-mi un sfat va rog ce intelegeti voi prin asta sau fetele spuneti-mi cum ati vrea sa se comporte un barbat cu voi(aflandu-va in relatie cu el).

Răspuns Câştigător
| mikilaina a răspuns:

Buna Jacobb,

Nu este bine sa generalizezi. Prietena ta isi doreste dominare, pe mine personal daca m-ar domina prietenul l-as tranti la pamant.
Raspunsul la intrebarea ta nu este unul tocmai simplu - in primul rand trebuie sa iti cunosti prietena si comportamentul in familie. De exemplu, daca are un tata care ii spune ce sa faca, cand si cum sa faca, atunci fii sigur ca isi doreste un "barbat" la fel - sa ii spuna ce si cum e bine sa faca. In fond si la urma urmei este vorba de o deprindere din familie si separat de o lipsa de responsabilitate din partea ei (tu ii spui ce sa faca, ea face, nu iese bine si atunci tu tragi ponoasele). Sfatul meu este sa iti cunosti prietena, sa analizezi comportamentul membrilor familiei. Dupa cum iti spunea mai sus, daca la ea in familie se obisnuieste ca femeile sa nu faca anumite lucruri, normale de altfel, atunci cu siguranta va gasi anormale si absurde unele scheme din comportamentul tau.
Apoi, ce o supara? Glumele tale? Faptul ca nu esti romantic? Ca nu ii faci cadouri? "Citeste-o" si incearca sa remediezi ce nu ii place, asta daca vreti sa continuati relatia.

3 răspunsuri:
| Soowhaat01 a răspuns:

Pai, eu ca fiind fata, haide sa vedem daca te pot ajuta.
Deci, barbatul perfect pentru mine ar fi :
-Sa aiba simtul umorului;
-Sa imi aduca flori, chestii de genul asta;
-Sa nu fie gelos, [Ca, cu gelozia nu am facut nimic. Poate strica o relatie de la prea multa cearta];
-Sa ma iubeasca cu adevarat, [ Adica sa nu isi bata joc ca altii ];
-Si sa fie amabil.

Cam asta smug. Dar cred ca prietena ta, s-a referit poate, pentru ca esti prea copilaros. Dar asta nu e un lucru rau, cateodata e bine sa ai o minte ca de copil.
Incearca sa o intrebi ceea ce nu ii place la tine.

Sper ca te-am ajutat.

Peace^^

| mikilaina a răspuns:

Si daca raspunsul meu nu este unul pe masura, iti recomand sa discuti despre aceasta situatie cu un psiholog. acceseaza topexperti.ro, este o platforma de comunicare care ofera consultanta psihologica online. Numai bine

| adelinauta a răspuns:

Cred ca vrea sa te vada mai nervos mai puternic ci nu romantic ca o gainusa, o fata vrea sa simta si schibari in relatii, adica surprize sau sa schimbi ceva in stilul tau, sa iesiti afara impreuna undeva unde ea nici nu are idee...

ca sa te vada fata mai mult barbat ar trebui ceea ce ai spus sau ai promis o data sa o faci si nu doar vorbe...cind fata e in probleme sa o salvezi spunindui(nu esti singura, am sa ma gindesc astazi ce e posibil si am sa gasesc o solutie, dormi linistita sau nu-ti fa griji)
atunci ea se va simti mult mai mult sigura de persoana de alaturi si ca are un barbat de increedere linga ea...fa atunci asa daca nu vrei so perzi