| EarthD a întrebat:

am o mare problema, tati o cearta pe mami pe nedrept toata ziua si de fiecare data cand aud certurile imi vine sa ma sinucid, ma doare inima de nu mai pot, ce pot face in legatura cu asta? Ce sa fac sa nu se mai certe? Dati-mi o solutie buna, va rog.

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Amice, în primul rând sfatul meu e să renunți la ideile acestea anormale. Fii bucuros că ești sănătos și că ești pe picioarele tale. Gândește-te că unii trăiesc în condiții mult mai rele decât tine și au probleme mult mai mari. Tu vezi-ți de treaba ta și lasă problemele de oameni mari.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| R0R0 a răspuns:

Nu te mai stresa. Nu are niciun rost sa renunti la viata ta pentru asta.

| Lawliet14 a răspuns:

Sunt aici, e gratis! http://www.telefonulcopilului.ro/

Iti dau astia idei bune si te ajuta, sunt oameni buni.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Satango a răspuns:

Câteodată îmi doresc să fiu oarbă.

| Trumpinator a răspuns:

Ar trebui sa ai o discutie cu parintii tai sad Sa sugerezi ca, treburile sa mearga spre un obiectiv anume, cresterea ta adica, nu spre certuri. Si fiecare sa faca ceva constructiv, in loc sa se certe happy Sper ca este de folos!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Comunica parintilor tai ce simti si ce gandesti si vei vedea cum se vor schimba lucrurile.Adultii de cele mai multe ori nu realizeaza cat de mult rau pot face copilului, dar asta nu inseamna ca e voit.Multa comunicarea detensioneaza totul, nu trebuie sa ti ascund in tine ceea ce simti.Parintii tai trebuie sa stie!