| Cosmin1122000 a întrebat:

Am probleme cu mama. Am 14 ani, ieri, eram singur cu iubitul surorii mele. I-am inchis televizorul, neuitandu-se la el, ci la telefon. Dupa, a inceput la mine, sa ma injure, mai avea un pic si ma lua la bataie. Nu mi se pare normal ca o persoana sa imi faca asa ceva fiind in casa părinților mei. Dupa, mama a tinut cu el, tipand la mine, amentindu-ma ca imi da o palma. M-am saturat sa ma puna familia pe locul 2, el fiind pe primul loc.Simt ca familia mea niciodată nu tine cu mine. La 14 ani deja ma simt singur si pe cont propriu. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti cu parintii tai? Sunt sigura ca puteti purta o conversatie civilizata, fara tipete si amenintari, astfel incat sa ajungeti la un numitor comun.
Incearca sa le explici si tu care sunt lucrurile ce te deranjeaza, sa spuna si ei la randul lor ce au pe suflet. Intreab-o pe mama ta de ce are astfel de reactii, ce o deranjeaza de fapt. De asemenea, fii si tu deschis si spune-i ceea ce ne-ai spus si noua, ca te simti singur.
Eu cred totusi ca, in timp, s-au acumulat multe tensiuni intre voi, iar sub presiunea stresului, mama ta are astfel de reactii, adica tipa la tine sau te ameninta ca iti da o palma. Poate e stresata din cauza serviciului, are probleme acolo, iar chestiile astea te pot face sa fii irascibili si sa reactionezi mai violent.
In cazul asta, nu cred ca funtioneaza zicala,, Lasa timpul sa rezolve totul''. Daca purtati o conversatie calma si civilizata, tensiunile dintre voi vor continua sa se accentueze, si nu e bine nici pentru tine, nici pentru parintii tai.
O alta solutie ar fi sa incercati sa mergeti impreuna la un psiholog pentru a va primi niste sfaturi din partea unei persoane avizate. Poate ca acest lucru va va ajuta sa va rezolvati mai repede si mai usor lucrurile.
Succes si sper ca te-am ajutat! Si nu uita: cu rabdare si calm, se poate rezolva orice.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Cosmin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| stella2355 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai...Sunt sigura ca te iubeste.Tie iti pare ca te pune pe locul 2 dar tu mereu vei fi pe primul loc.Parintii mereu tin cu strainii aste o stiu si eu.Am trecut prin asta.