| cipriancatalin12 a întrebat:

de cateva zile am primit neasteptata veste"trebuie sa luam o pauza".
Totul a inceput acum 7 ani,dupa o perioada ne-am mutat impreuna,"precizez ca nu suntem casatoriti"sa fiu mai pe scurt,totul a fost ca in povesti in tot acest timp dar uneori eu mai dadeam cu bata in balta. Am mai facut exces de GELOZIE, o controlam etc. apoi inevitabil ne certam si eu i-am spus de cateva ori sa ne despartim si o tratam cu indiferenta, atunci ea se "milogea"si devenea mai dependenta de mine, imi placea ca pot sa fac orice cu ea, ba mai mult imi oferea parole Facebook, messenger.
Saptamana trecuta fiind plecat din tara pentru o luna cu afaceri, ne-am vorbit si mi-am adus aminte de un apel pe care l-a primit acum aprox.6 luni, iar am inceput cu reprosuri, totul a degenerat, o zi nu am mai vorbit cu ea, timp in care ea imi lasa mesaje dulci si frumoase de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Apoi am mai continuat si dupa o zi, s-a suparat si ea ca NICIODATA in acesti 7 ani, am blocat-o pe Facebook si atunci a fost gata.
M-a sunat si mi-a spus ca are nevoie de o pauza, am zis bine pauza sa fie, 2 zile a fost pauza totala, apoi am dat un mesaj scurt, apoi ea m-a sunat, am vorbit si chiar am ajuns la concluzia ca are nevoie de o pauza. Si-a pierdut interesul fata de mine, intr-un cuvant s-a saturat, doar ca mi-a spus ca ne mai putem scrie pana ajung acasa saptamana viitoare.
Deja am decis sa-i ofer pauza de care are nevoie, ne separam cat ea are nevoie de asta.
Acum va rog sa nu ma judecati ca am scris adevarul si sunt constient ce i-am putut face,e ca si cum as fi tinut o pasare in colivie dar cu decizia pe care a luat-o ea in legatura cu noi e ca si cum nu mai am pamant sub picioare si sunt in stare de orice sa nu o pierd. Acum cred ca am si eu nevoie de timp sa-mi revin si sa fiu acel barbat care a fost atunci cand ne-am cunoscut si a atras-o si ca atitudinea si gelozia pe care le am avut fata de ea trebuie sa dispara altfel ceva imi spune ca nu o sa o mai am inapoi.
Acum dati-mi ceva sfaturi, ce credeti? Ne vom desparti sau totul depinde de mine? A mai fost cineva in situatia asta? Si inca o data fara jigniri, este vorba despre ceva serios.
Multumesc! Dau 10 Funde nu unahappy

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

De tine nu mai depinde aproape nimic. Tot ce poti sa faci este sa ii comunici cumva intr-un mod inteligent si bine simtit ca ai inteles ca ai gresit si ca vei face tot ce poti ca sa nu mai cazi in aceasta greseala. Dar trebuie sa o faci fara sa te milogesti si fara sa faci presiuni asupra ei. Daca mai simte ceva pentru tine, se poate sa iti mai ofere o sansa.
Sincer sa fiu, eu nu prea cred in pauze. Daca intr-adevar si-a pierdut interesul, odata dus nu prea mai revine.
In locul tau, eu i-as comanda un buchet de flori de acolo de unde esti. Si gandeste-te bine ce mesaj ii transmiti prin el.

| cipriancatalin12 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc pentru raspuns,mi s-a parut cel mai potrivit pentru mine,a primit deja florile,mi-a spus ca a zambit din nou in ultima vreme,sigur ca nu ma milogesc, nu mai scriu ce am vorbit astazi dar la final mi-a spus ca ne vedem la sfarsitul saptamanii si daca o sa fac bine nu are ce sa iese rau si daca ma gandesc ca ar avea pe altcineva sau daca si a dorit pauza asta pentru o despartire atunci sa nu o mai caut,
In sfarsit am femeie cu demnitate si daca imi facea asta ia spuneyi voi de cand putea sa aiba un barbat model, si la celelalte comentarii ca nu o sa se schimbe nimeni niciodata este gresit total, un raspuns dat mecanic,
O zi buna, indiferent de situatie voi reveni cu un raspuns, Sa fiti iubiti!

| SkyPilot a răspuns (pentru cipriancatalin12):

Ma bucur foarte mult pentru voi! Poarta-te bine cu ea ca, din ce povestesti tu, merita din plin! Va doresc multa fericire!

| SkyPilot a răspuns (pentru cipriancatalin12):

Nu o lua ca pe o critica la adresa ta, dar demnitatea a avut-o intotdeauna, nu i-a crescut acum. Ce trebuie tu sa intelegi este ca ai cam calcat-o in picioare cu gelozia, iar ea si-a sacrificat mandria si a facut tot ce a putut sa te pastreze din cauza sentimentelor pe care le are pentru tine. Ar merita sa ii oferi din cand in cand momente deosebite si sa o faci sa simta ce ai spus, ca fara ea ti s-a dus pamantul de sub picioare. Ai o tipa super, apreciaz-o si fa-o fericita!

| sofisis a răspuns (pentru cipriancatalin12):

"In sfarsit am femeie cu demnitate si daca imi facea asta ia spuneyi voi de cand putea sa aiba un barbat model" - cel mai urat lucru pe care il puteai spune la adresa ei. Sincer, sper sa ii cada odata valul de pe ochi si sa te lase. Esti un tip extraordinar de misogin, ecocentrist si pe alocuri egoist.

| ywar a răspuns (pentru sofisis):

I se infunda lui, nicio grija! Dumnezeu nu doarme.

Răspuns Apreciat de Editori
| Hammurabi a răspuns:

Mai mult ca sigur n-o să-ți placă ce-ți spun.
E foarte puțin probabil să o mai recuperezi. Și știi de ce?
Tu spui "sa-mi revin si sa fiu acel barbat care a fost atunci cand ne am cunoscut".
Nu, niciodată n-ai fost acel bărbat. Când v-ați cunoscut n-ai făcut altceva decât să joci un rol. Rolul bărbatului care i-ar fi plăcut ei.
Tu nu ești altul decât cel care s-a manifestat acum, prin jigniri și gelozie nejustificată și ai adus-o la limita suportabilității.
Ăsta ești adevăratul "tu" care s-a plictisit să-și mai joace rolul.
Ea deja ți-a văzut adevărata față și știe că e foarte puțin probabil să te schimbi. Chiar dacă te vei strădui va fi pentru o perioadă scurtă de timp.
Nimeni nu poate juca un rol la nesfârșit și nu poate fi altcineva decât e, toată viața.

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu prea mai ai ce face acum, cel putin tu.
Puteai sa faci la inceput.
Puteai sa nu stii ce insemna cuvantul gelozie si sa constientizezi ca o femeie daca vrea sa te insele o va face si cu tine de mana.
Asta e valabil pentru toti care vor auzi pretexte de genu"am nevoie de o pauza" sau "nu sunt pregatita" "sunt confuza" etc.
Daca se ajunge aici, slabe sanse.
Cel mai inteligent lucru e sa accepti situatia si sa nu incerci sa o impaci cu fel si fel de atitudini plangacioase si umile.
Putine femei vor spune in fata "gata, nu mai vreau, punem punct"
Majoritatea vor zice "am nevoie de o puaza"

| Freya1 a răspuns:

Sti ca este o vorba "sufera cel ce iubeste cel iubit isi bate joc", eh asa a fost si la voi.Ea te iubea si tu o cam luai peste picior si o bagai sub papuc.Si crede-ma daca ea nu te iubea nu puteai tu sa faci toate alea.
Faza e ca ar trebui sa o lasi in pace, sa ii oferi spatiu timp in care sa iti revizuiesti comportamentul, dar cu toate astea de schimbat sunt sigura ca nu o sa o faci si chiar ma bucur ca esti plecat o vreme pentru ca asa se va obisnui si ea fara tine si isi va putea vedea linistita de viata.
Si eu am avut o relatie de 8 ani, dar eu deja la 4 m-am cam saturat de lipsa de afectiune, de faptul ca nu vroia sa faca nici un compromis, de lipsa de timp si de atentie si de aerele de superioritate.Primi doi ani si eu m-am milogit si l-am tinut langa mine, l-am convins si am dat tot ce am avut eu mai bun.Pe urma cand m-am saturat si mi-am facut curaj ce sa vezi? S-a schimbat "domnu" dar cat, pana a vazut ca nu mai plec apoi iar a inceput la fel si iar voiam sa plec si am lalaito asa pana pe la 4 cand incet am inceput sa imi caut alt drum.Chiar daca mai eram cu el si il ajutam etc sentimentele mele nu mai erau aceleas iar in afara de obisnuinta si respect nu prea mai aveam nimic fata de el si inevitabilul s-a intamplat oricum.Ne-am despartit dupa 8 ani de relatie (tin sa specific ca il amenintam de mult ca daca nu face ceva plec si el mereu era "eh unde sa te duci? ce mai faci tu dupa atatia ani") si i-am demonstrat ca exista viata si dupa el.A cerut sa ne impacam, suntem de un an despartiti oficial si si acum ma mai intreaba daca nu merg acasa daca nu ne impacam.Eu am o alta relatie, cu bune si cu rele dar ne iubim si asta e cel mai important.
Concluzia: Poti sa spui ca te schimbi cat vrei, ca nu o vei face.Si daca o vei face e posibil sa fie tarziu pentru ceva pentru ca la ea in suflet posibil sa se cam fi stins flacara.

Ps. Era o glumit ape Facebook. Vrei sa ne vedem?
Dar noi suntem despartiti.
Flacara sa reaprins.
Foloseste-o sa iti dai foc.

| Holiday a răspuns:

Relax. Daca tu nu vrei, nu pleaca nicaieri. Nu e in situatia asta, desi i s-a cam umplut paharul. Fii si tu mai relaxat si mai cerebral. Nu o mai suspecta atat de tot felul de lucruri.
Da-i deseara un mesaj gen "mi-e dor de tine". Atat. Daca raspunde ii urezi noapte buna si gata pe azi. Daca nu raspunde las-o inca 2 zile si scrie-i ceva scurt si frumos.
Si cel mai important, EVITA SA TE CERTI cu ea pana ajungi acasa si dupa asta. Nu-i promite marea cu sarea ca iti va scoate ochii mai tarziu la cea mai mica abatere. Fii relaxat, vorbeste calm si clar cu ea.
Si nu te milogi daca insista cu ale ei. Chiar daca va "lua o pauza", daca esti abil in scurt timp e inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacã nu te tii de cuvânt binenteles ca asta primesti. Ii zici ca te desparti de ea, dupã o dai la intors. Se vede de la o posta ca la tine e problema, macar daca o lasa-i balta dupã când revenea ea la tine dupã o pauza sa reveniti, ca asa cu milogeala nu se invata minte Trebuia sa o si pedepsesti. De milogit orice poate, in acest moment nu ai ce sa-i mai faci probabil nu mai are pic de respect pentru tine. Când revine, daca revine ea ii explici sa-si ceara scuze, stop cu milogeala si o pui sa-si sugã cariciu 24/7 cu masaj sa-ti de mâncare in fundul gol sau orice fantezii nebunesti ai tu.

| Uvox a răspuns:

Realitatea este ca exceptând lipsurile in comportament nu ai prea mare lucru de oferit intr-o relatie. Nu a fost si nu este a ta asa ca nu pierzi. Este o persoană nu un obiect.
Va continua daca isi mslai doreste o asemenea relatie, daca nu, poti sa stai si in mâini.

| KittyKat64 a răspuns:

Buna, eu cred ca ai controlat o prea tare si de asta ti a cerut o pauza, dar acum totul depinde de tine! trebuie sa ii arati ca iti pasa de ea! Si stai calm daca v ati iubit vreodata tr sa va mai dati o sansa! PS: Si eu am trecut prin asta