| Dorinnnuu a întrebat:

Buna TPU eu am 16 ani sunt la liceu in calsa a IX-a.Sunt destul de mic desi eu nu sunt ca orice copil din ziua de azi.Ami i-au viata in serios am avut probleme de sanatate mari am fost si 5 luni de zile bolnav si am lipsit mult de la scoala dar niciodata nu m-am putut integra in generatia mea care fumeaza, beau, injura si merg in club. In ziua de azi nu poti sa ati mai gasesti prieteni adevartii cu care poti vorbii orice.Doar pe interes, toti pe computer si cu gasca lor in club.Indiferent de liceu toti aproximativ merg in club.Eu nu sunt asa eu vreau sa ma gandesc la viitorul meu sa stiu ce o sa fac sa ma gandesc matur incat sa nu regret niciodata ce voi face ca slujba in viitor.Eu fac practica la hotel si am vazut ca in viata nu este usor si trebuie sa muncestii si sa ati formezii relatii.Eu as dori sa termin liceul si sa ajung profesionist de jocurii deoarece este pasiunea mea si poti castiga banii doar jucandute pe vremuri nu exista asa ceva dar in alte tari da.Si totusi ca sa nu mai ma lungesc de ce generatiile tot spun suntem copii vream sa ne traim viata sa ne batem joc de banii parintilor care muncesc pentru noi sa ne creasca.De ce copii si generatille sunt tot mai rele si merg in jos nu mai sunt oamenii cu caracter totul se schimba in rau nu vad oamenii seriosii in jurul meu decat familiea mea in rest0.Nu vreua sa fiu critic dar asa consinder ca trebuie sa te maturizezi la varsta asta 16 ani nu mai suntem chair copii suntem adolescentii asta presupune ca gandesti mai matur ca un copil de generala dar asta nu se vede in orasul in care stau. Va multumesc ce pareri aveti dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| awspam a răspuns:

Am ramas uimit sa vad ca un copil de 16 ani gandeste asa, normal sa nu te integrezi intre ei pentru ca pentru tine probabil numai e o placere sa strici bani in cluburi si sa faci bani patronilor de localuri care din asta isi platesc facturiile, esti pe un drum bun, nu judeca pe cei ce nu pot gandi ca tine pentru ca ei mai mult nu pot, fa ce faci si fa bine pentru ca prin munca o sa ajungi sa faci ce iti doresti

| Dorinnnuu explică (pentru awspam):

Ati multumes mult!

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Este necesar să fim deschişi, prietenoşi, pentru a ni-i face pe TOŢI cei din jurul nostru prieteni, pentru a ne face viaţa mai uşoară (chiar dacă nu toţi vor trece de-a lungul timpului "probele" prieteniei).

Este necesar să-ţi faci prieteni buni. Este întotdeauna nevoie de ei (deşi se spune că în viaţă poţi avea doar unul sau doi prieteni cu adevărat buni, la bine şi la greu, mai mulţi de atât fiind un lucru foarte rar, depinzând de firea noastră).

În ciuda tuturor deamăgirilor vieţii avem nevoie de a acorda mereu şi mereu şanse şi încredere (în limitele demnităţii şi ale socializării umane) celorlalţi pentru a ne întreţine astfel armonia şi propriul echilibru. happy

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine.

| Mihaela1964 a răspuns:

Daca tu esti idignat de atitudinea celor de varsta ta, imi dau seama ca nu toata generatia ta gandeste rau, ca mai exista speranta ca munca, onestitatea, seriozitatea, respectul nu raman cunvinte goale, notiuni valabile numai pentru parintii. Probabil ca iti vei gasi cu greu prieteni, dar vor fi adevarati, nu numai" de club", cu care vei avea ce-ti spune si cu care te vei intelege perfect.Numai bine iti doresc.happy

| Dorinnnuu explică (pentru Mihaela1964):

Ati multumes din toata inima si tie ati ofer numa bine si sa fi fericit! ati doresc sa ai o experienta cat mai frumoasa.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Eşti de laudă că gândeşti aşa şi nu risipeşti timpul preţios în vânt. Asta cu siguranţă îţi va fi de folos pe viitor, deoarece ceea ce faci sau deciziile pe care le iei încă din anii tinereţii te vor afecta mai târziu. Mai ales acum în perioada adolescenţei când se formează personalitatea, e bine să cultivi calităţi bune, care nu doar te vor face o persoană apreciată de alţii dar şi vei fi mulţumit şi împlinit. Iar asocierile într-adevăr joacă un rol important. Aşa cum un burete absoarbe soluţia în care va fi pus, în mod asemănător o persoană va fi influienţată de cei cu care se asociază.

http://www.jw.org/......-adevarat/

Cele bune.

| Alexandru0007 a răspuns:

Tu traieste asa cum stii.lasa-i pe ceilalti.ai drumul tau in viata

| lonewulf a răspuns:

Apuca-te de programare/programare web. Ptr web incepi cu html, dupa cu CSS, apoi treci la PHP/Mysql Action Script. Poti trece mai departe pe C# sau Java. Din jucat jocuri nu s-a imbogatit nimeni. Ce ti-am dat eu acolo, ai de munca pentru 7-8 ani lejer. Dar la 25 de ani tu o sa ai 1000 de Euro ca popa, iar aia de o ard prin cluburi acum inca o sa cerseasca 5 lei de la parinti sa isi ia si ei o bere. Alegerea e a ta.