| Babyflay a întrebat:

Bună TPU, nu știu ce să mai fac. Nu mă mai înțeleg deloc cu el, parcă nu-l mai privesc cu aceeași ochi pentru ca de multe ori am înghițit și am tăcut dar chiar numai pot.
Nici nu am cu cine vorbi…
Când eram micuță, de multe ori mă rugam la Dumnezeu " Doamne, te rog pe viitor dacă voi avea un copil, te rog să aibă un tată bun și eu un om bun lângă mine" nu să treacă prin ce am trecut eu.
Dar din păcate, i-am ales greșit tatăl.
Nu știu ce să fac, să merg înainte și să nu fie cum a fost la mine în familie sau să plec să nu mă mai uit în urmă…
Da, știu… o să ziceți păi nu trăim cu tine în casă ca să știm sau mai știu eu ce, dar credeți-mă că chiar nu mai știu.
Am închis ochii de prea multe ori, umilită nu mai zic și jignită.
Nu mă bate, nu e bețiv, nu are vicii dar e agresiv verbal.

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Chiar daca nu esti agresata fizic am vazut ce inseamna sa fii agresata verbal zi de zi, mama mea e in aceeasi situatie cu tatal meu vitreg, treaba e ca nu iti mai aduce fericire aceasta relatie, nu esti nici prima nici ultima persoana care isi ia copilul si pleaca iar daca ramai doar de gura lumii vei fi in aceeasi situatie si peste ani de zile, nu merita.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, daca nici tu nu stii ce sa faci, noi cu siguranta nu avem de unde sti situatia ca sa-ti dam un sfat. Poate daca ai dori sa oferi mai multe detalii, lucrurile ar fi mai usor de inteles.Asta, doar daca esti de acord, evident.

| Miruna333 a răspuns:

Daca i-ai ales gresit tatal, nu-i tarziu sa il iei din acel mediu toxic si sa incepeti un nou capitol. Cea mai inteleapta si buna decizie ar fi sa pleci, iti faci un bine TIE si copilului. Daca tu accepti acest tratament, nu il face si pe altul sa accepte.
Chiar daca nu te bate, tot este ABUZ si este foarte foarte grav. Fugi cat poti de repede!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună
Incearcă sa te aperi, sa nu mai inchizi ochii, sa te respecti.
Daca reusesti iti continui relatia
Daca nu reusesti inseamna ca asa va fi relatia ta. Poți sa inchizi
Nu-ți cunosc situatia completă, viata, dar din cat am putut sa-mi dau seama eu zic 100% sa te desparti de el. Nu renunța la respectul tau de sine.Du-te caută-ti alt prieten asa cum l-ai vrut cand erai mică, nu te bloca in situatia asta neplacută. Nu e bun el, cauta-l pe urmatorul, trebuie sa-ti fie bine, nu te resemna si multumii cu relatia asta urată.

Si alta chestie
Apara-te nu mai inchide ochii, spune-i ca nu-i mai permiti sa se comporte asa si nu-i spune fara sa-i spui consecința, ca nu reusesti nimic. Spune-i ca pleci.

| Babyflay explică (pentru HUAWEHUAWE):

I am spus de nu știu câte ori ca eu nu mai pot continua așa, îmi bat joc de sănătatea mea mentală… dar NU!
E ușor de spus, pleacă, fă-ți viața căci nu se termină chiar dacă ai un copil, așa mă sfătuiește și mama să plec și să nu îndur ce a îndurat ea… dar cum?
Cum să o las fără tată. chiar dacă ar fi să-mi găsesc pe cineva nu va fi ca tatăl ei și cele care au găsit așa ceva bravo lor sunt norocoase! Nu pot să fiu egoista și să mă gândesc doar la binele meu.

| MrAM a răspuns:

De la ce se declanseaza aceasta agresiune verbala? Cand a inceput sa te jigneasca? A fost din todeauna asa sau sa declansat pe parcurs? Te amenința intr-un fel sau te manipuleaza? Trebuie sa iti dai seama ce fel de persoana e. Problema e la el sau din exterior? Se comporta doar cu tine asa sau si cu alte persoane?

| Babyflay explică (pentru MrAM):

Vina e a mea din start, pentru ca el de la început a avut reacția agresivă verbal și bineînțeles ma manipulat, am zis ca se schimba de unde. avem un copil și e la fel
Nu mă amenință, doar mă manipulează.
Când este in camera acum rade glumește, maxim în 2 sec parca intră în depresie, stau cu el în întreb ce are să-mi zică ce are pe suflet. nimic
Și când iese din cameră și se întâlnește cu altcineva gata, parcă nu mai este același parcă se simte mai bine în compania altcuiva

| MrAM a răspuns (pentru Babyflay):

Imi pare rau sa spun da nu cred ca se va schimba. Aici eu vad 2 chestii:
1 E narcisist si se foloseste de tine. Are stari schimbatoare, la modul ca o perioada e ok cu tine, iti ofera afectiune. Iar dupa te ține la distanța, se poarta urat. Le numesc dusuri rece/cald, tipic comportamentului menit de a te manipula, de a te invinovați pe tine( tot ce e gresit, e din cauza ta), practic de a se folosi de tine. Asta peredomina si la persoanele sociopate.
2. Nu e atras de tine, aveți chestii in comun si altele da nu mai exista atractie. Practic sta cu tine de nevoie, banuiesc ca din cauza copilului aici.
Acum, trebuie pus in balanța chestiile pozitive pe care le aduce in relația voastra cu asta. Vezi daca poți trai asa si intreaba-te ce e de facut.
Evident ca trebuie sa discuți cu el, practic sa-l intrebi de ce se porta asa cu tine si daca poți face ceva in sensul asta.
Daca devine recalcitrant si agresiv, deja stii care ar fi raspunsul.

| Babyflay explică (pentru MrAM):

Asta zic și eu, ca nu se va schimba
Nu mă lasă inima să las un copil fără tată, să fie ca mine? dar. poate va fi bine cândva

| CassiCass a răspuns:

Buna! În situația ta sunt și eu... Și eu am plecat odată(neavând copilul) dar m-am întors pentru că mi-a promis că se va schimba și multe lucruri pe care voiam să le aud. (Bineînțeles că atunci mi-am pus toată lumea în cap și că nu mai mă cred) și zic asta pentru că eu nu am fost agresata doar verbal ci și fizic(nu bătăi mari dar au fost). Ei bine au trecut anii și iată că avem și un copil și eu am crezut că poate se va schimba (într-adevăr nu a mai dat în mine dar trântește și bușește ce prinde in cale când ajungem la situații tensionate rău)și mereu dar MEREU e din vina mea.

Citinduti și ție povestea mă pus pe gânduri: într-adevăr face și multe lucruri bune dar la ce folos daca nu țin decât câteva zile apoi vin alea urâte care le depășește. Dar nu ma îndur de copil, nu merita sa traiaaca fara tata ca el e nevinovat(îl iubește mult pe copil, pe mine nu știu daca m-a iubit vreodată cu adevărat)...

Eu l-am prins chiar vorbind și cu fosta de mai multe ori(și atunci când ne-am despărțit a doua zi sa si combinat din nou cu ea doar ca am aflat abia dupa ce eram însărcinată ca posibil daca aflam mai devreme nu se ajungea pana aici).

Eu mereu zic ca "De dragul copilului." dar nu mai știu pana când o sa mai pot îndura.

| Babyflay explică (pentru CassiCass):

Îmi pare foarte rău, eu nu am pățit genul de faze. gen infidelitate
Si da, cam așa. 2 zile bune restul vai de capul lor
Acum treaba s-a mai liniștit pot zice, mi-e și frică să zic tare ca cine știe.îți doresc tot ce e mai bine pentru tine și copil și fă tu pasul care trebuie chiar dacă eu nu pot